İyi Gelen Şeyler

Adet Gecikmesi Kaç Gün Sürer Neden Olur?

Adet gecikmesi kadınlarda ruhsal çöküntünün meydana gelmesine neden olduğu için kişinin yaşam kalitesini düşüren bir durumdur. Adet gecikmesi normalde maksimum 7 gün sürmektedir. Daha fazla olması farklı sorunların olduğunu gösterir. Bayanlar normalde 28 günde 1 adet olmaktadır. Bu aralık kimi zaman 21 günde 1’e kimi zaman ise 35 günde 1’e kadar da olabilmektedir. Adet dönemi ise sağlıklı bayanlarda toplamda 4 gün boyunca gerçekleşir ancak yine çeşitli faktörlere bağlı olarak 7 gün kadar adet kanamalarının sürme ihtimali de bulunmaktadır. Eğer hamilelik söz konusu değilse adet gecikmesi çeşitli sorunlar neden olabilmektedir. Bu sorunların neler olduğunu da detaylı bir şekilde ele alacağız.

Adetleriniz sürekli olarak gecikiyorsa bu durum tıp dünyasında adet düzensizliği olarak tanımlanır. Bu tip durumlar uzun sürerse gebe kalmak sorun haline gelebileceği için kesinlikle bir jinekologdan destek alınmalıdır. Çünkü bu sorun ilerleyen dönemde daha farklı problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Sağlıklı bayanlar 12 yaşında adet görmeye başlar ve bu adet görme periyodu ilgili bayan menopoz dönemine girinceye kadar devam eder. Adet görme olayının sona ermesine menopoz denilmektedir.

Adet gecikmesinin nedenleri

Adet gecikmesi genellikle bayanın hamile kalmasından dolayı ortaya çıkar. Adetiniz 7 günden fazla zamandır geciktiyse ve bir birlikteliğiniz varsa büyük ihtimalle hamilesiniz demektir ancak hamilelik söz konusu değilse aşağıda detaylı bir şekilde ela aldığımız etmenler adetinizin gecikmesine neden olabilir.

İlaç kullanımı: bazen kullanılan ilaçlar kişinin periyodik olarak adet görmesini engeller ve adet gecikmesi durumunun ortaya çıkmasına neden olur. Eğer herhangi bir hastalıktan dolayı bir süredir ilaç kullanıyorsanız problemi ortadan kaldırmak için doktorunuza ilgili ilacı almaya başladıktan sonra adetinizde gecikmelerin meydana geldiğini belirtin. Doktorunuz vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda sizlere daha farklı ilaçları reçete edecektir. Bu sayede adet gecikmelerinin önüne geçebilirsiniz

BENZER  Diş Ağrısı Neden Olur?

Stres: stres hormonsal dengenin bozulmasına ve yumurtalıkların düzgün bir şekilde çalışmamasına neden olan bir durumdur. Aşırı derecede stresli bir yaşamınız varsa bu durum adetlerinizin gecikmesine neden olabilir. Stres kaynaklı adet gecikmelerini ortadan kaldırmak için üzerinizde yer alan stresten kurtulmanız yerinde bir karar olacaktır

Şişmanlık: kişinin aşırı derecede fazla kilolu olması bir süre sonra hormonsal dengesinin bozulmasına neden olur. Bu da beraberinde adet gecikmelerini getirmektedir. Alınan fazla kilolar verilecek olursa kişide meydana gelen adet gecikmeleri sona erecektir. Eğer adet gecikmesi yaşıyorsanız ve fazla kilolarınız varsa kısa süre içerisinde zayıflamaya çalışan. Bu sayede fazla kilolarınızdan kurtulup adet döngüsünü periyodik hale getirebilirsiniz.

Menopoz: yumurtaların yumurtlamayı bırakıp gebe kalma ihtimalinin ortadan kalktığı döneme menopoz denilmektedir. Bu dönem ortaya çıktığı zaman ilgili bayan adet görmemeye başlar. İlk etapta sizlere bu adet gecikmesi olarak görünebilir ancak bir süre sonra adetiniz tamamen kesilince menopoz evresinde olduğunuzu daha iyi anlayacaksınız. Menopoz evresinde bir süre boyunca kadın adet görmeye devam edebilir ancak bir süre sonra adetin tamamen kesileceğini belirtebiliriz.

Yorum yap