İyi Gelen Şeyler

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet sancısı, regli döneminde olan bayanların neredeyse hepsinde yaşanan bir durumdur ancak kimi bayanlarda bu sancıların aşırı derecede olduğu bilinmektedir. Adet sancıları hayatın çekilmez bir hal almasına neden olduğundan dolayı bayanların yaşamını kolaylaştırmak adına adet sancısını kesen birçok ilaç üretilmiştir ancak bu ilaçlardan derman bulamayan kişiler alternatif tıp dünyasında yer alan yöntemlere yönelmeye devam etmektedir. Bu konuda sizlerin işlerinizi kolaylaştırmak adına adet sancısına ne iyi gelir konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Birçok bayan adet sancısı ile mücadele eder amma velakin bazı hanımlarda adet sızıları çok fazla şiddetli meydana gelebilir ve bu ağrılar sebebiyle günlük işleri yapmak dahi bir probleme dönüşebilir. Adet ağrıları birincil ve ikincil olarak 2 kısma ayrılmaktadır. Birincil adet sızıları herhangi bir öteki sıhhat koşuluna bağlı olmadan, adet süreci evvelinde ve esnasında yaşanmış olan sızılardır. Bu şekil sızılar adet görmeye başladıktan sonrasında görülür ve hayat boyu sürer. İkincil adet ağrıları ise, normalde hafifçe ve orta düzeyli adet sancısı ile mücadele eden hanımlarda birtakım rahatsızlıklar sebebiyle sızıların çoğalmasıdır.

Bir esenlik meselesine bağlı bulunmayan adet ağrıları için birtakım nebatsal çayları tüketebilir ve hanede tatbik edebileceğiniz metotlarla sızıları hafif hale getirebilirsiniz. Adet görmeye başladığınızdan buyana şiddetli adet ağrıları ile savaşım ediyorsanız alttaki yöntemlerle bu sızıların hafif hale gelmesini sağlamanız mümkün.

Evinizde yer alan temiz bir havluyu hafifçe ısıtarak alt karın kesimine yerleştirin. Isıyla beraber kasılmalar ve sızılar hafif hale gelecektir. Yeniden bu kesimi gün içerisinde sıcak tutmayı unutmayın. Bedeninizin bu kısımlarına yapacağınız sıcak uygulamalar adet ağrılarının ciddi oranda sonlanmasına yardımcı olacaktır. Sıcak sıvı gıdalar, bilhassa nebat çayları adet sızısına şifa olur. Bu yüzden gün içerisinde sıcak bir şeyler tüketmeye özen gösterin. Öğünlerinizi hafifçe tutun ve azar azar sıkça yemek yemeğe özen gösterin. Midenizin aşırı derecede zorlanması adet ağrılarınızın artmasına ve hayatın çekilmez bir hale gelmesine neden olacaktır.

BENZER  Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

Alt karın kesimine avuç içi ve parmak uçları aracılığıyla özellikle dairesel hareketler oluşturarak masaj yapmaya çalışın. Dairesel hareketler ile yapacağınız bu masaj adet sancılarınızın ciddi oranda azalmasını sağlayacaktır. Aşırı adet sancınız varsa ve uzanmanız gerekiyorsa uzandığınız zaman ayaklarınızın alt kısmına yastık koymayı ihmal etmeyin. Bu koyacağınız yastık sancıların azalmasını sağlayacaktır.

Sızıların arttığı anlarda serin bir banyo yapmak sızıların azalmasını sağlayacaktır. Hafif bir yürüyüş sancıyı hafif hale getirilebilir. Tertipli alıştırmanın ve şişmanlamanın adet ağrılarını az hale getirdiği bilinmektedir. Adet evveli ve esnasında ağır fizyolojik güç arz eden işlerden uzak durun. Bedeninizi fazla yormayın ve ağır alıştırmalar yapmayın.

Başta E vitamini olmak suretiyle tiamin, omega 3 yağ asidi, çinko ve kalsiyum şeklinde mineraller kasılmaları az hale getirerek ağrıların hafif hale gelmesine destek olur. Adet evresinde bu vitamin ve mineralleri ihtiva eden katkıları tüketebilirsiniz. Şifa verici nebatlar ile alakalı yazılmış birtakım kitapta adet sızılarına iyi geldiği belirtilen kara alıç nebatının kabukları krampları hafif hale getiren aesculetin ve scopoletin isimli bileşenleri ihtiva etmektedir. Kara alış bitkisi sayesinde adet sancılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Dölyatağını gevşetici tesiri yer alan ahududu adet sızılarını hafif hale getirmek için yenilebilir. Ahududunun bu konudaki tesiri üstüne meydana getirilen birtakım incelemelerde sızıları %50 miktarında az hale getirdiği doğrultusunda neticelere ulaşılmıştır. Müessir bir derman için ahududu yapraklarını kullanarak yaptığınız çayı yudumlayabilirsiniz. Adale gevşetici tesir oluşturan antosiyanidin açısından varlıklı olan yaban mersini nebat profesörleri tarafınca ağrılı adet evrelerinde tavsiye edilen yemişler arasında yer almaktadır. Ağrıları ve kasılmaları az hale getirmek için taze yaban mersini veya çay üzümü tüketebilirsiniz.

Ağrı dindirici ve krampları az hale getiren tesiri yer alan zencefille yapacağınız çay ağrıları mühim miktarda hafif hale getirecektir. Zencefil çayını toz zencefilden yahut taze zencefil dilimleriyle yapabilirsiniz. Batı ülkelerinde bunalım ve kaygıya karşı tüketilen kava kava nebatının bununla beraber adet ağrısına iyi geldiği ifade edilmektedir. Çilek, ahududu şeklinde krampları ve adet ağrılarını hafif hale getiren meyveler arasında yer almaktadır. Ağrılar için yarım kâse taze çilek yiyebilir ya da çilek yapraklarıyla çay demleyerek bu çayı yudumlayabilirsiniz.

BENZER  Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Makalenin başlangıcında da dediğim gibi birçok hanımefendi adet sancısı ile mücadele etmesine karşın bazı hanımefendilerde bu sızılar şiddetli olarak gözlemlenebilmektedir. Adet görmeye başladığınızdan buyana ağrılarınız aşırı derecede çekilmez bir haldeyse bunu yukarıdaki metotları ve nebatları kullanarak azaltabilirsiniz.

Bununla birlikte normalde hafifçe geçen adet dönemleri belirli bir müddettir şiddetli sancılarla beraber gözlemleniyorsa bunun sebebi bir diğer sıhhat koşulu olabilir. Emareleri içinde gitgide hızlanan adet sancısı yer edinen durumlar içinde çöküntü, süreğen rahim iltihabı, ağır adet kanamaları, endometriozis, miyomlar, cinsel yolla bulaşan iltihaplanmalar, çok fazla bunalım ve endişe sayılabilir. Bu gibi problemlerin hanede iyileştirilmesi olası olmayacağından dolayı bir hekim kontrolü ve profesyonel iyileştirme şekilleri şarttır.

Bayanlar periyodik olarak her ay adet gördüklerinden dolayı meydana gelen şiddetli adet ağrıları hayatın çekilmez bir hal almasına neden olabilir. Ayrıca şiddetli adet ağrısı yaşayan bayanlar çevresinde yer alan kişilere karşı da aşırı derecede agresif olduklarından dolayı çevresinde bulunan kişiler de bu zorluklara ortak olmuş olur. Eğer uzun zamandan beri kurtulamadığınız adet sancılarınız varsa bu sorunun üstesinden gelmek adına alanında uzman bir doktora görünmenizde fayda var.

Yorum yap