İyi Gelen Şeyler

Adım Adım Sağlıklı Koşu Bandı Kullanımı

Koşu Bantları Nasıl Kullanılır?

Uzmanlar, evde spor yapmak için alınan koşu bantlarının yanlış kullanımı, sağlık problemlerine yol açtığının vurgusunda bulundu. Buna göre sağlıklı sonuçlar elde etmek için uzmanların uyarısını dikkate almanızda fayda vardır.

Örneğin; Evde koşu bandı kullanıp, spor ayakkabısı olmadan koşmak ya da size uygun olmayan ayarlarda koşmak sağlık sorunlarını ortaya çıkartır.

Diz ve ayak problemleri olarak geri dönüş yapan bu hatalar hafife alınmamalıdır. Kesinlikle uygun spor ayakkabısını seçmelisiniz.

Birçok insanın oldukça basit olarak görüp, sakatlıklara kadar ilerleyen spor aletleri olmuştur. Burada bilinçsiz ve deneyimsiz olmak en büyük sebeptir. Uzmanlar, basit gibi görünen bu hataların devamında sürekli kronikleşmiş ağrılara davetiye çıkarttığını hatırlatıyor. Bu ağrılar en fazla diz, bel, ayak, kalça gibi bölgelerde görülmektedir. Sürekli yapılan hatada bu bölgelerde dinmek bilmeyen ağrılara neden olmaktadır.Buna göre koşu bandı için en önemli tedbir ayakkabılı koşmaktır. Ayakkabısız ve çorapsız kesinlikle spor yapmamalısınız. Sadece çorapta olmaz, çorap ve ayakkabı ikilisi aynı anda olmalıdır.

Koşu Bandı Önemli Mi?

Uzmanlar, koşu bandının da önemli bir faktör olduğunu söylemektedir. Buna göre, koşu bandı seçerken yumuşak bantlıların seçilmesini önermektedir. Sert olan bantlarda en fazla kalça ağrısı ve diz ağrıları görülmektedir. Ayrıca çatlaklar ve kırıklarında oluşumuna davetiye çıkarmaktadır. Kısacası bant seçimi son derece önemlidir. Son duruma göre değerlendirip ona göre iyi bir koşu bandı almanız önerilir.

Koşu Bandında Sürenin Önemi Nedir?

Uzmanlar, yeni başlamış kişilerin uzun süreli yürüyüş ve akabinde koşu yaptığını aktarmaktadır. Oldukça yanlış bir davranış olduğunu hemen söylememizde fayda vardır. Çünkü spora yeni başlamış bir kişide henüz eklemlere aşırı yük binmemiştir. Spor yaparken eklemleri zorlamak sonucu ağır vakalara neden olmaktadır. Özellikle günlük yapılacak sporda ideal olarak 20 dakika yürüyüş yeterlidir. Birçok örnekte gördüğümüz gibi en az 45 dakika yürüyüş ve akabinde koşu yapanların sağlık sorunlarının ortaya çıktığını görmekteyiz.

BENZER  Neden Kilo Veremiyorum? Kilo Vermeme Engel Olan Ne?

Ayrıca koşu bandı sporuna yeni başlayanlarda ağrılar baş göstermişse hemen uzman bir hekime başvurmanız önerilmektedir. İyi bilen bir kişiden de kendinize göre koşu bandı programı temin etmeniz faydanıza olacaktır.

Koşu Bandında İdeal Yürüyüş Hızı Nedir?

İlk yirmi dakika yürüyüş yapıp on dakika koşacakların ideal temposu 4-5 arası hızdır. Yürüyüş hızınızı ayarladıktan sonra yirmi dakika yürümeniz ideal orandır. Daha sonra koşmaya başlayabilirsiniz.

Spora Başlamadan Önce Isınmayı İhmal Etmeyin

En fazla sakatlık durumu ısınmadan yapılan sporlarda görülür. Evde veya spor salonunda spora başlamadan önce mutlaka germe ve ısınma hareketleriyle vücudunuzu ısıtmalısınız. Isınma hareketlerinin yapılacak sporda birçok faydası da vardır. Sporda gelişimin yeni başlayanlarda sıfırdan olacağı için en düşük seviyeden artacak şekilde başlanması son derece önemlidir. Birden bire orta seviyelerde başlayan kişiler yaptıklarından son derece rahatsız olabilir. Çünkü henüz yeni başlamış kişilerde ağrı, sızı görülmektedir.

İdeal Egzersiz Süreleri Ne Kadar?

Uzmanlar, yürüme bandı için en ideal sürenin 20 ila 30 dakika arasında olduğunu söylemektedir. Bisiklet aleti için bu süre 15 ila 20 dakika arasındadır. Konumuz sadece bant olduğu için diğer süreleri vermek pek doğru olmayacaktır.

Zayıflamak ve Formda Olmak İçin Spor Yapanların Dikkatine

Uzmanlar, zayıflamak veya formda kalmak için insanların spor yaptığını belirtir. Buna göre burada dikkat edilmesi gereken nokta, eğer kişi kiloluysa son derece dikkatli bir spor yapmalıdır. Kilolu olan kişilerin bilinçsizce kilo verme çabaları risklidir. Burada uzmanından yardım almak en doğru seçim olacaktır.Kilolu insanların hormonal değerleri oldukça önemlidir. Uzman tarafından kontrollü bir şekilde zayıflaması sağlanmalıdır.Doktor kontrolü olmadan yapılacak sporlarda çeşitli sağlık sorunları baş gösterir. Son olarak şunu söylememiz gerekiyor ki her şeyin fazlası birden zarardır. Sporda da durum böyledir. Başlanılan sporda kademe kademe ilerleyip sağlıklı bir spor yapmanın keyfine varmanız dileğimizle.

Yorum yap