İyi Gelen Şeyler

Ağda Bezleri Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Ağda yaparken sağlanan kolaylıklarda bugün elimizde ağda bezleri var. Etkili ve pratik ağda serüveni için pratik çözümdür. Ağda bezleri, yüzeye sürülen sir ağdanın üzerine yapıştırılarak çekilmesini sağlar. Ağdaya direkt olarak yapışır ve üzerine geçirmez. Her bölgeye uygun boyutları bulunur ve kesimi kolaydır.

Ağda Bezleri Nasıl Kullanılır?

Bu bezler, kesilmiş ya da tomar halinde bulunur. Kesik olarak satılan ağda bezleri, bölgeye uygun boyutlarda olduğundan ekstra bir çaba gerektirmez. Şimdi nasıl kullanılır bir bakalım. Öncelikle sir ağdayı, kullanacağımız yüzeye sürüyoruz. Süreceğimiz yüzeyin kuru ve temiz olması gerekiyor.

Ardından bezi, hassas bölgeyse küçük, dudak üstüyse gerekli kalınlıkta, bacak ve kolsa orta uzunlukta kesiyoruz. Sonrasında ağda sürdüğümüz yere kıl köklerinin çıkış yönüne doğru, hava kabarcığı kalmayacak şekilde yapıştırıyoruz.

Yüzeyin üzerini ovuşturarak iyice yapıştığından emin oluyoruz. Yüzeye yapıştırırken, çekebilmek için ağdasız bir alan bırakıyoruz. Bıraktığımız boşluktan tutarak hızlıca kıl köklerinin tersine doğru çekiyoruz. Bir bandı, yapışamayacak duruma gelene kadar kullanabiliyoruz. Hassas bölgeler için tek kullanım öneriliyor. Ayrıca birden fazla kullanım, ağda çeşidine göre de değişebiliyor. Eğer cildiniz hassassa ağda sonrası doğal yağlar ile cildinizi besleyebilirsiniz.

Ağda Bezi Avantajları Nelerdir?

Bezler çeşitlerine göre ayrılır. Her bir çeşidin kullanım şekli farklıdır. Çeşitlere göz atıp, hangisinin daha kullanışlı ve hesaplı olduğuna bir göz atalım.

Yıkanabilen, tekrar kullanım sağlayan ağda bezleridir. Ancak sir ağda su ile temasında çözülmediği için, yıkansa da istenilen hijyen elde edilmez. Pek tavsiye edilmeyen bu çeşit oldukça eskiden kullanılan yöntemdir.

Bu bantlar sir ağdayı da içinde barındırır. İki bant birbirlerine yapışıktır ve arasında sir ağda bulunur. Elle ovularak akışkan hale getirilir ve ikiye ayrılarak içlerinde bulunan ağda ile kıl alımı gerçekleştirilir. Çeşitleri ve boyutları bulunan bu bant çeşitleri her yüzeye uygun biçimde bulunur.

BENZER  Mavi Anemon Yağı Ne İşe Yarar?

Tüm ağda çeşitlerine tam yapışma sağlayarak, pratik bir şekilde ağda yapma işlemini kolaylaştırır. Oldukça temizdir. Yırtılma ve yıpranma oluşturmaz. Kesilmeye müsaittir ve istediğimiz yüzeyin boyutuna göre şekillendirebiliriz. Ev konforunda ağda yapmak için birebirdir. Ağdaya yapışmayacak hale gelene kadar kullanılabilir. Yumuşak dokusu sayesinde cilt yüzeyine batık ve tahriş yapmaz.

Pürüzsüz cildin sağlanması için ağda kadar kullanılan bezin de önemi vardır. Bez seçerken yumuşak dokuda olmasına, esnememesine, sıkı dokunmuş olmasına dikkat etmeliyiz. Damarsız olması, kılların daha iyi alınmasını ve ağdaya daha iyi yapışmasını sağlayacaktır.

İçerisinde sir ağda barındıran ağda bant çeşitleri de oldukça kullanılmaktadır. Kişinin cilt yapısına göre de seçimleri değişebilir. Peki, ağda bezleri ile ağda bantları arasındaki farklar nelerdir ve hangileri tercih edilmelidir, hangisi daha uyguna gelebilir inceleyelim.

Öncelikle ağda bantları, ağda bezleri gibi kullan at biçimindedir. İçerisindeki sir ağda, elle ısıtılıp kullanılır oldukça pratiktir. Ancak ağda bezleri metre biçiminde satıldığından daha uyguna geliyor diyebiliriz.

Ilık ağda, kalıp ağda ve kartuş ağda çeşitlerinde kullanılabilir. Ağda çeşidini direkt olarak belirleyebiliyoruz, uzun kullanımlı olduğundan dolayı tekrar tekrar alma ihtiyacı hissetmiyoruz. Ancak ağda bantları bir kullanımlıktır.

Elimizin altında tomar ağda bezleri ve teneke ağdalar olduktan sonra kıllar uzadıktan sonra ağda yetmez dertleri ortadan kalkmış oluyor. Ağda bantlarına nazaran daha yumuşak yapıdadırlar. Bu yapısı sayesinde tahriş ve batık oluşumu önlenmiş oluyor. Yıpranmaya ve yırtılmaya karşı daha dayanıklıdır.

Ağda yapacağız ancak acelemiz var ve ağda bezi alacak zamanımız ne yazık ki yok. Pek ala bu şekilde de ağda yapabiliriz. Evimizde bulunan eski bir kıyafet, çarşaf ya da kumaş bizim işimizi görür. Tamamen pamuklu olması tek şartımız.

BENZER  Yüz Güzelleştirme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Ağdayı iyi bir şekilde çekebilmesi için pamuklu olması önem taşır. Bulduğumuz kumaş parçasını ağdayı sürdüğümüz yüzeyin boyutuna göre keselim. Ardından iyice yapıştıralım. Kumaşı çekebileceğimiz bir alan olmasına dikkat edelim. Yapıştığından emin olduktan sonra kıl köklerinin çıkış yönünün tersine doğru çekelim. Ağda bezleri tabii ki önceliğimiz ancak olmadığı zamanlarda da bu yöntemlere başvurabiliriz.

Çeşitlerine, markalarına ve biçimlerine göre farklı fiyatları vardır. Tomar şeklinde satılan ağda bezleri, metlerine göre fiyat farkı oluşturur. 10 metreden 100 metreye kadar tomarlar mevcuttur. 8 TL’den 30 TL’ye kadar değişiklik gösterir.

Kesilmiş bezler de metreler olarak ya da mevcut sayısına göre satılır. Kesilmiş olan bezler de tomar olarak satılanlarla aynı civarlardadır. Her eve yakın, ulaşılabilir marketlerde bu bezleri bulmak da mümkündür. Yaklaşık fiyatlarıyla beraber göz atalım.

BİM’in Blenior marka ağda bezi yaklaşık 6.90 TL olarak satışa sunulmuştur.

A101 25mlik ağda bezi satmaktadır ve satış fiyatı yaklaşık 9.95 TL’dir.

10Mlik Agiss yaklaşık 5.50TL’ye satılmaktadır.

Daha önce de belirttiğim gibi, metresine ve markasına göre değişkenlik gösteren bezlerin yaklaşık fiyatları böyledir. Ulaşılabilir olmasıyla beraber oldukça da hesaplıdır. Ev konforunda ağda yapmak için en pratik yöntemdir. Ağda yapmanın ekonomik olması bizler için de oldukça önemlidir. Bu yönden bakılırsa, hem kullanım alanı açısından hem de uygun olmasından dolayı uzun süreli kullanım sağlar.

Bizi YouTube de takip edebilirsiniz.

Yorum yap