İyi Gelen Şeyler

Ahududunun Faydaları Nelerdir?

Ahududunun faydaları birçok cilt sorununa faydalı gelmesiyle bilinir. Şeker hastalığı ve kabızlık konusunda da etkilidir. Cilt güzelliğine olan faydaları ve kronikleşen sorunlarda etkili olması ile birlikte oldukça yaygınlaşmıştır.

Halk arasında iki ismi daha vardır. Bunlar ağaççileği ve sultan böğürtlenidir. Kendi kendine yetişmesi ile bilinir. Görünümleri çalı gibi ve dikenli dallar şeklindedir.

Tabii isteyen kişilerde kolaylıkla ahududu yetiştirebilirler. Ayrıca hoş kokusu ile bakanları mest etmesi ile daha çok empati uyandıran bir meyve demek doğru olacaktır. Kırmızı ve siyah renkli meyveleri vardır.

Yaz meyvesi olan ahududuyu taze yemek faydalarından yararlanma açısından daha çok önemlidir. Ayrıca kurutularak da tüketebilir.

Ahududu Ve Böğürtlen Aynı Mı?

Birbirine çok benzemesi ile bilinir. İkisi arasında bir takım farklar vardır. Bunlar; renk olarak bilinmektedir. İkisi arasında başka fark var mı bilmiyorum. Sizin özel olarak araştırdım ama pek bir fark olmadığı yönünde dönüşler aldım. İkisininde görsel olarak aynı tip (çalı) olduğu bilinmektedir. Ancak ahududu yaprağının alt kısmı gümüş renginde, böğürtlen ise yeşil renktedir.

Başlıca Ahududu Faydaları Nelerdir?

1. Kan temizlemesinin başında toksin atıcı özelliği vardır. Tıpkı bir havuç gibi vücudu ve kanı temizler. Sonuç olarak vücut arınır ve dinç olur.
2. Ateş düşürücü etkisi olduğu için hastalara verilir ve ateşin zayıflaması sağlanır.
3. Romatizmaya oldukça faydalıdır
4. Anemi ve verem hastalarına şifadır
5. İdrar söktürme özelliği vardır
6. Kabızlığı önler
7. Şeker hastalarına iyi gelir

Tam zamanında toplanmış bu meyveler A vitamini açısından oldukça zengindir. Cilt açısından sıkılaştırıcı ve güçlendirici etkisi vardır. Böbrek ve şeker hastaları bol bol tüketirse faydalarını hissedebilirler.

Ahududu Boğaz Rahatsızlıklarına İyi Gelir

Bunun için ahududu meyvesi değil de yapraklarını kullanacağız. Bir litre suya bir avuç yaprak katıp kaynatıyoruz. Daha sonra su ılıyınca süzülüp, boğaz içinde gargara yapıyoruz. Bu şekilde ağız içi yara ve iltihaplara iyi gelecektir.

BENZER  Kilo Aldıran Vitaminler

Bayanlar özellikle cilt sıkılaştırması için ahududu tüketirler. Ayrıca püre haline getirdiğiniz bu meyveleri yüze de sürebilirsiniz. Yapılacak bu maske hem cildi arındırır hem de sıkılaştırır.

Ahududu Çayı Nasıl Yapılır?

Yine yapraklar ile yapılacak bu çayda dikkat edilmesi gereken husus yaprakların kıyılmasıdır. Yaprakları güzelce kıyıp su ile kaynatarak tüketebilirsiniz.

Yorum yap