İyi Gelen Şeyler

Akciğer Kanseri Olmamak İçin Neler Yapılmalı ?

Akciğer kanseri olmamak için sigarayı hayatınızdan tamamen çıkarmalısınız. Başta sigara olmak üzere, hava kirliliği ve yetersiz beslenme solunum yolu rahatsızlıklarına neden olabilir. Solunum yolu rahatsızlıklarının en ölümcülü şüphesiz akciğer kanseridir. Akciğer kanseri en fazla sonbahar aylarında görülür. Yapılan bir araştırmaya göre ölümler, en fazla sonbaharda olmaktadır.

Sigara birçok sağlık problemlerine yol açmaktadır. Bunların başında bu yüzyılın belası olan “koah” gelir. Sigara ile gelen solunum yolu rahatsızlıklarını ilerleyen günlerde makale olarak yazacağım. Konumuzun içeriğine uygun olarak şu bilgilerle devam etmek istiyorum;

Solunum yolları enfeksiyonlarından kurtulmak için, sigaradan uzak durmalısınız. Vücut direncini artırmak ve uyku en önemli korunma yoludur.

Koah ve akciğer hastaları için soğuk havalar şiddetli ağrılara neden olur. Hatırlatmak isterim: Sonbaharda grip, nezle gibi sık sık solunum yolu rahatsızlıkları görülür. İşte bu rahatsızlıklar bir takım sağlık probleminin habercisi olabilir. Bu, özellikle sigara ve alkol tüketen insanlar için ciddi bir tehlikedir.

Eğer sigara ya da alkol tüketiyorsanız, derhal bırakmalısınız.

Bu arada, solunum yolları da kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlar;

Üst solunum yolları ve alt solunum yolları şeklindedir. İki çeşit solunum yolu enfeksiyonu olduğuna göre, nedenlere ulaşmak daha kolay olmaktadır. Örneğin: Üst solunum yolu enfeksiyonları özellikle kulak, burun, boğaz gibi yolları işaret eder. Alt solunum yolları ise, bronşit ve zatürre gibi enfeksiyonları işaret eder.

Sigara içen bir kimsede alt solunum problemi baş gösterir. Özellikle kuru öksürük, boğaz ağrısı, boğaz kuruluğu, nefes darlığı, balgam çıkarma, göğüs yanması gibi şikayetlerdir.

Akciğer kanseri olmak istemiyorsanız, bu tür şikâyetler ile karşılaştığınız zaman, hemen doktora başvurmalısınız.

Evde bitkisel yöntemler kullanarak vücut direncini artırmak da faydalı olmaktadır. Vücut direnci düşük kişiler daha çabuk hasta olurlar. Üst solunum yolu rahatsızlıkları genelde birkaç gün içerisinde, beslenmeye dayalı olarak geçer. Burada önemli noktalardan biri de dinlenmektir.

BENZER  Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

İçindekiler

Enfeksiyonların Sebebi Nedir?

Vücut içerisinde bulunan birçok mikrop vardır. Bunlar hemen yerde kendisini gösterir. Önemli olan vücut direncidir. Örneğin: Boğazımızda bulunan mikroplar, vücut direnci azaldığında faliyete geçerek akciğere doğru ilerler. İşte bu duruma gelinmemesi için, vücut direncini daima yüksek tutmalıyız.

Akciğere inen enfeksiyon mikropları hemen tedavi edilmezse hastalığa neden olabilir. Sağlıklı insanlarda hastalık olsa bile, tedavi edilmesi zor değil.

Sigara içen insanlarda bu durum çok daha farklı…

Bu yüzden diyorum ki sigarayı kesinlikle bırakın!

Dip not: Öksürmek vücut için faydalıdır. Eğer mikroplar taarruza geçmişse, öksürük ile aşağıya inmeye çalışan mikropları yukarı taşıyabilirsiniz.

Sigara İçilen Yerlerde Durmanın Zararları

Yaygın bir şekilde sigara içmeyen insanlar, içenlerle beraber dolaşır ve evini paylaşır. Bu durum kesinlikle sigara içmeyen kişiye zarar verir. Hem de az buz değil! Pasif içici diye geçen sigara içmeyip, içenin yanında duran insanlar ciddi risktedir. Bu satırları okuyup, pasif içiciliğe devam edecek kişi umarım yoktur.

Sigaranın Çocukları Zararları

Sigara içilen evde bulunan çocuklarda pasif içici olarak isimlendirilir. Bu çocuklar ilerleyen yaşlarda astım, bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarına yakalanabilir. Yapılan bir araştırmaya göre, sık sık kronik bronşit sorunu, evde sigara içen babalar yüzünden görülmüştür.

Eğer hasta olduğunuzu düşünüyorsanız, gelenekleri bir kenara bırakın. Geleneklere göre, el öpme ve öptürme yaygın olarak yapılmaktadır. Hasta kişi ya da kişiler, el öptüğü ya da öptürdüğü zaman, vücut direnci zayıf kişilere hastalık bulaştırır. Oldukça tehlikeli bir davranış olan bu durum, günümüzde hala devam ediyor.

BENZER  Epilepsi (Sara Hastalığı) Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

El öpme ve tokalaşmayı bırakın, hasta kişiler hiçbir kişi ile görüşmemelidir. Soluduğu havadan bile mikroplar taşıyabilir.

Grip Aşısının Önemi

Üst yolunum rahatsızlığı ölüme neden olmaz. Tabii zatürre hariç! Grip gibi hastalıklara yakalanmamak için, her yıl düzenli olarak grip aşısı yaptırmanızı tavsiye ediyorum.

Risk Grubu Nedir?

Risk grubu, 50 yaş ve 50 yaş üzeri diye ikiye ayrılır. 50 yaşını geçen insanlarda kalp hastalığı, kronik hastalıklar, şeker hastalığı gibi sorunlar, 50 yaş altı kişilere göre daha fazla görülür. 50 yaş üzeri kişilere önerim: Kalabalık ortamlarda bulunmayın, hijyenik olmayan yerlerden uzak durun.

Bir diğer tavsiyem ise aşı: Zatürre aşısını daha önce yaptırmamış kişiler hemen yaptırmalıdır. 65 yaş üzeri insanlar 5 yılda bir aşı yaptırmalıdır. Diğer yaş gruplarına bir kez yapılmaktadır.

Akciğer Kanseri Olmamak Dikkat Edilecekler Listesi

Başta akciğer olmak üzere, solunum yolu rahatsızlıkları yaşanmaması için bu listedeki uyarılara dikkat edin:

 1. Sigara asla ve kat’a içilmemeli.
 2. Sigara içilen bölgelere yaklaşmayın. (Arkadaşım darılır, küser gibi savunmalar kabul edilemez. Eğer küsen arkadaşın bu sebepten dolayı küsüyorsa, o zaten senin düşmanındır.)
 3. Alkol almayın.
 4. Her gün bir saat yürüyüş yapın.
 5. Egzersiz yapın.
 6. Fabrikalara yakın oturmayın.
 7. Odanızı ya da işyerinizi sürekli havalandırın.
 8. D vitamini vücut direncini artırır, dolayısıyla; güneş gören yerlerde oturun.
 9. Alerjinizin artmasına neden olan şeyleri evinize sokmayın.
 10. Her zaman geçerli: İnsanlarla öpüşmeyin, tokalaşın.
 11. Grip aşısını ihmal etmeyin.
 12. Mevsimsel meyveler yiyin.
 13. Her gün sebze yemekleri tüketin.
 14. Günde 2.5 litre su içmeye özen gösterin.
 15. Dişleri sabah ve akşam olmak üzere en az iki defa fırçalayın.
 16. Her işten sonra ellerinizi yıkayın.
 17. Sauna ile ölü derilerinizi atın, terlemek iyidir.
 18. Uyku düzeninizi bozmayın, en az 8 saat uyuyun.
BENZER  “İnatçı Karın Yağlarının 3 Nedeni”

Unutmayın bu bilgiler bilimsel araştırmalardan derlenmiştir, önceliğiniz doktorunuz olsun.. Doktorunuza her zaman danışın!

Yorum yap