İyi Gelen Şeyler

Akciğerde Pulmoner Nodül Neden Olur?

Akciğerde yuvarlak veya oval biçimde meydana gelen ve büyüyen yapılara pulmoner nodül denilmektedir. Akciğerle ilgili olan bu rahatsızlığa akciğerde nokta olması ve bozuk para lezyonu da deniliyor. Pulmoner nodüllerin çapı 3 santimetreden daha küçüktür. Eğer meydana gelen nodül bundan daha da büyük olursa bu yapıya nodül yerine pulmoner kitle denilir. Genelde 3 santimetreden daha fazla büyüyen bu nodüller kanser belirtisi olarak görülür.

Pulmoner nodül neden olur?

Pulmoner nodüller kanserli ve kansersiz olmak üzere iki başlık altında ele alınmaktadır. Mevcut vakaları ele aldığımızda çağı 2 santimetreden büyük olmayan akciğer pulmoner nodüllerin genelde kanserli olmadığını, daha büyüklerinin çoğunun kanserli nodüller olduğunu görüyoruz. Bunu halk diliyle açıklayacak olursa bazı nodüllerin iyi bazı nodüllerin ise kötü huylu oldukları söylenebilir. Akciğerde pulmoner nodül neden olur konusunu irdelediğimizde bu rahatsızlığın özellikle akciğerlerde enfeksiyon olması nedeniyle meydana geldiğini görüyoruz. İyi huylu nodüller genelde kötü sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaz. Bu nodüller o anda meydana gelen sorunlardan dolayı oluşmuş olabileceği gibi daha önceden meydana gelmiş olan yaralardan ya da enfeksiyonlardan dolayı da oluşmuş olabilir.

Pulmoner nodüller yukarıda da belirttiğimiz gibi enfeksiyonlardan dolayı meydana gelebilir. Mikobakteriyum tüberkülozu gibi rahatsızlıklar enfeksiyon meydana gelmesine neden olan faktörlerdendir. Enfeksiyon meydana geldiği zaman bağışıklık sistemi devreye girer ve vücut için yabancı olan maddeler ayrılarak gronülom oluşur. Gronülom akciğer dokusunda meydana gelen iltihaplarda oluşan yağ kitlesidir. Bu yağ kitlesi nodüller akciğerde görüldüğü gibi vücudun daha farklı yerlerinde de oluşabilir.

• İyi huylu olarak görülen pulmoner akciğer nodülleri romatoid artrit gibi bulaşıcı olmayan sağlık sorunlarından dolayı ortaya çıkar.

BENZER  Kış Aylarında “Neden” Balık Yemeliyiz ?

Pulmoner nodüller tespit edildiği zaman ilk öncelikle bu akciğer nodüllerinin iyi Hutlu olup olmadıklarına bakılır. İyi huylu nodüllerin tedavisi kolaydır ancak kötü huylu olan nodüller kansere neden oldukları için tedavi süreçleri bir hayli uzundur ve başarıya ulaşma ihtimali düşüktür. Bu yüzden akciğerde pulmoner nodül belirtileri ortaya çıkınca vakit kaybetmeden tedavi başlatılmalıdır.

Akciğerde pulmoner nodül belirtileri

Bu hastalık ilk etapta hiçbir belirti göstermez. Pulmoner nodüller genellikle çekilen röntgen filmleri sonrasında görülmektedir. Bu yüzden akciğerinde pulmoner nodül olan kişilerin tanısı genellikle çok geç dönemlerde koyulur. Akciğerde meydana gelen nodüller kanserojense bir süre sonra hızlı bir şekilde yayılma gösterdiklerinden dolayı kişinin derinden öksürmesine ve öksürdükten sonra ciğerlerinden ağzına kan gelmesine neden olabiliyor. Bu tip belirtiler görülüyorsa göğüs röntgeni ya da tomografi taraması yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Akciğerde meydana gelen pulmoner nodüller aşırı derecede yaygındır. Her yıl binlerce kişinin pulmoner nodül nedeniyle cerrahi operasyon gördüğü bilinmektedir. Özellikle sigara tüketiminin artması çeşitli enfeksiyonlu akciğer hastalıklarına ve paralel olarak pulmoner nodüllere neden olur.

Akciğer pulmoner nodül tedavisi

Akciğerlerde meydana gelen pulmoner nodül eğer enfeksiyon nedeniyle oluşmuşsa ve iyi huyluysa, akciğerlerdeki enfeksiyon geçinde bu nodüller de yok olacaktır. Yapılan çeşitli ilaç tedavileri sayesince iyi huylu olan akciğer nodülleri iyileştirilir.

Akciğerlerde meydana gelen nodül kötü huyluysa yani kanserojense, kanser hücrelerinin yayılmasını engellemek için cerrahi operasyonlarla akciğerdeki nodül alınır. Ailenizde akciğerlerinde kanserojen tipli pulmoner nodül oluşmuş kişiler varsa sizlerde de genetik faktörlerden dolayı bu rahatsızlık görülebilir. Bu tip kişilerin belirli zaman aralıklarında akciğer röntgeni çektirmesi hastalığın erken dönemde teşhis edilebilmesi adına önem arz etmektedir.

Yorum yap