İyi Gelen Şeyler

Ameliyat Sonrası Beslenme

Ameliyat sonrası beslenme yaraların daha çabuk iyileşmesi ve vücudun daha çabuk toparlanması için önemlidir. Ancak, herhangi bir ameliyat sonrasında fiziksel ve ruhsal durum nedeniyle iştahın normalden daha az olması ve yiyeceklerin tadının farklı algılanması gibi bazı sorunlar yaşanabilir. Bu durumda kendinizi vücudunuzun ihtiyaç duyduğu ve özellikle ameliyat sonrası iyileşme döneminde önemi artan protein, vitamin ve mineralleri almak için biraz zorlamalısınız. Ameliyat sonrası beslenme ile ilgili bir diğer önemli nokta ise kabızlığa neden olabilecek yiyeceklerden uzak durmak. Çünkü kabızlık, tuvalete çıktığınızda kendinizi zorlamanıza neden olacağı için ameliyat edilen bölgenin basınca maruz kalmasına yol açar ve bu durum iyileşme sürecini uzatabilir. Sindirim sistemi dahilinde olan (mide, bağırsak, yutak, ağız, yemek borusu) veya sindirim sistemine yardımcı organları (karaciğer, pankreas) ilgilendiren ameliyatlar sonrasında beslenme farklı olabilir ve doktorunuza yemeniz, yememeniz gıdalar hakkında sizi bilgilendirecektir. Bu ameliyatlar dışında kalan ameliyatlar için bazı beslenme önerilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Ameliyat Sonrası Neler Yenmeli?

Öncelikle işlenmiş besinler yerine daha besleyici olan işlenmemiş gıdalar tüketmelisiniz. Örneğin, hazır olarak satılan portakal suyu içmek yerine portakal yemek daha iyi bir seçim olacaktır. Ayrıca işlenmiş gıdalar sindirimi zor yağ, tuz, şeker ve gıda kimyasalları içermektedir ve ameliyat sonrası zaten yorgun olan vücudunuzun birde bunları sindirmekle uğraşmasını istemezsiniz.

Besin Lifi: Başta da belirttiğim gibi aşağı yukarı her kaynakta ameliyat sonrası beslenme konusunda ilk göze çarpan şey “kabızlık” sorunu. Ameliyattan sonra kullanılan bazı ilaçlar bağırsaklarda sindirime yardımcı olan “iyi” bakterilerin sayısının azalmasına, dolayısıyla normalde kolay sindirilen gıdaların bile daha zor sindirilmesine neden olabiliyor. Bu sorunu aşabilmek için kolay sindirilen ve sizi zorlamayacak gıdalara ek olarak sindirimi kolaylaştıran “besin lifi” bakımından zengin yiyecekler tüketmelisiniz. Elma, portakal, greyfurt, muz, şeftali, armut gibi meyveler ve koyu yeşil yapraklı sebzeler hem vitamin hem de besin lifi bakımından oldukça zengindir. Ayrıca buğday kepeği, esmer pirinç ve çavdar yüksek miktarda besin lifi içerir. Ancak fazla besin lifi aynı zamanda aşırı gaz ile bağlantılı olduğundan, gaz problemi yaşarsanız bu gıdaları daha az tüketmeniz gerekebilir.

BENZER  Kurdeşen (Ürtiker) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

C Vitamini: Güçlü bir bağışıklık sistemi için kilit rolü olan C vitamininin önemi ameliyat sonrasında daha da artar. Cerrahi müdahaleden sonra kandaki C vitamini düşer ve C vitamini eksikliği yaraların iyileşme sürecinin uzamasına neden olur. C vitamininin bir diğer önemi ise kolajen üretimini tetiklemesi ve bu sayede cilt yüzeyindeki yaraların iyileşme sürecini hızlandırmasıdır. Aynı şekilde “elastin” üretimini arttırarak dikişlerin bulunduğu bölgelerin aşırı gerilmemesinin önlenmesine yardımcı olur. Portakal, çilek, lahana iyi birer C vitamini deposudur.

A Vitamini: A vitamini gıdalar yoluyla alınan proteinin kullanımı için gereklidir. Aynı zamanda yeni cilt hücresi ve yeni doku üretimi süreçlerinde önemli bir role sahiptir. A vitamininin ameliyat sonrası beslenme için bir diğer önemi de yeni damarların gelişim sürecinde kullanılmasıdır. A vitamini hem hayvansal hem de bitkisel gıdalardan alınabilir. Balık yağı, kuzu ciğeri ve peynir hayvansal A vitamini (retinol), havuç, ıspanak, tatlı patates ise bitkisel A vitamini (beta-karoten) için iyi kaynaklardır.

Çinko: Hasarlı dokuların iyileşmesi için önemli bir mineral olan çinko yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Yumurta sarısı, balık, baklagiller, et, kümes hayvanları ve kepekli tahıllar çinko bakımından zengindir. Doktorunuz, ameliyat sonrası bir süre çinko takviyesi kullanmanızı önerebilir. Kendi kendinize çinko takviyesi almamanızı öneririm çünkü fazla çinko kaslarda güçsüzlüğüne ve bakır eksikliğine neden olabilir.

Protein: Hindi, tavuk ve balık gibi kırmızı ete göre daha az yağ içeren protein kaynakları ameliyat sonrası beslenmenin önemli bir parçasıdır. Kırmızı et fazla önerilmemektedir çünkü kırmızı ette bulunan doymuş yağ kabızlığa yol açabilir. Et ürünleri yemek istemiyorsanız fındık, soya, fasulye gibi bitkisel kaynaklardan vücudun ihtiyaç duyduğu proteini alabilirsiniz.

Ameliyat Sonrası İştah Azlığı

Ameliyattan sonra iştah azlığı oldukça normaldir ve genellikle ameliyattan 3-4 gün sonra normale döner. Ancak bu 3-4 gün kritik olduğu için beslenmenin aksatılmaması önemlidir. Operasyon sonrası iştah azlığının başlıca nedeni kabızlıktır. Doktorunuzdan kabızlık için ilaç önerisi alabilirsiniz.

BENZER  E Vitamini Hangi Besinlerde Var?

Eğer kabızlık sorununuz yoksa ancak yine de iştah kaybı varsa kalori bakımından zengin yiyeceklere yönelebilirsiniz. Protein tozu eklenen taze meyve suları zor yemek yiyenler için bir çözüm olabilir. Ameliyat sonrasında yeterince protein almanız gerektiğini unutmayın.

Ameliyat Sonrası İçin Önerilen Besinler Listesi

Aşağıda ameliyat sonrası yenmesi önerilen bazı gıdaları bulabilirsiniz ancak bu gıdaların bazılarının tüketilmesi bazı ameliyatlar için uygun olmayabilir. Sizin geçirdiğiniz ameliyata ve sağlık koşullarınıza en uygun beslenme programı için doktorunuza danışabilirsiniz.

Havuç
Portakal
Çilek
Greyfurt
Tatlı patates
Ispanak
Dolmalık biber
Kale
Lahana
Brokoli
Yabanmersini
Ananas
Tavuk eti
Hindi eti
Yumurta
Yoğurt
Çavdar ekmeği
Tam tahıllı buğday ekmeği
Esmer pirinç
Ceviz
Balık

Sonuç olarak; ameliyat sonrasında vücudun içinde bulunduğu fiziksel durum beslenmeyi zorlaştırabilir ve 3-4 gün iştahsızlık görülebilir. Ameliyatı takip eden ilk günlerde genellikle sıvı ağırlıklı ve yumuşak gıdalarla beslenme önerilmektedir. Bu dönemde doktorunuza danışarak vitamin, mineral veya protein desteği kullanıp kullanamayacağınızı öğrenebilirsiniz. İlk bir kaç günü yüksek kalorili yumuşak gıdalarla atlattıktan sonra iştahınız normale dönecektir. İştahınız açıldıktan sonra ise işlenmemiş ve besin değeri yüksek taze sebze, meyveler, yağsız protein kaynakları ile (hindi, tavuk, balık) beslenmek iyileşme süresini önemli oranda azaltacaktır. Ameliyat sonrası rahatsız edici boyutlarda gaz ve kabızlık gibi sindirim sorunları için kendi kendinize çözümler üretmek yerine doktorunuza danışmanız daha doğru olacaktır.

Yorum yap