İyi Gelen Şeyler

Ani Baş Dönmesi Neden Olur Tedavisi

Ani baş dönmesi; kişinin tansiyon değerlerinde birden bire değişim olması nedeniyle ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Kan dolaşımında meydana gelen sorunlar, tansiyon değerlerinin ani bir şekilde değişmesine neden olan kişinin başının dönmesine neden olabilir.

Ani baş dönmesi problemi ile ilk defa karşılaşıyorsanız panik yapmanız gerek yoktur. Bu baş dönmeleri sıklıkla ortaya çıkan bir sorun haline geldiyse problemin altında ciddi sorunlar yatıyor olabilir. Bu tip durumlarla mücadele etmek için ilk olarak ani baş dönmesi neden olur sorusuna cevap bulunması gerekmektedir. Daha sonra mevcut sorunlara göre ani baş dönmesi tedavisi gerçekleştirilir.

Ani Baş Dönmesi Neden Olur?

Ani baş dönmesi neden olur

Ani baş dönmesi vakaları incelendiğinde, bazı sağlık problemlerinin ani baş dönmesinin yaşanmasına neden olduğu tespit edilmiştir. Şimdi sizlerle hangi sağlık problemlerinden dolayı aniden baş dönmesi yaşandığını maddeler halinde ele alacağız.

  • Vertigo: ani baş dönmesi yaşayan kişilerin yaklaşık olarak %80’lik kısmı vertigo probleminden dolayı baş dönmesi yaşar. Vertigo kaynaklı olarak oluşan baş dönmeleri etkisini birkaç saniye gösterebileceği gibi dakikalarca sürme ihtimali de bulunmaktadır. Kişinin uzun süre yatak istirahatı yapması, iç kulak iltihapları ve baş kısma darbe alınması vertigo hastalığının ortaya çıkmasına neden olarak kişinin ani baş dönmeleri yaşamasına neden olabilir.
  • İlaçlar: özellikle antidepresan etkisi olan ilaçların büyük kısmı kişinin ani baş dönmesi yaşamasına neden olur. Eğer antidepresan ilaç almaya başladıktan sonra baş dönmeleri görülüyorsa, durumu ilacı reçete eden doktora belirtmenizde fayda var. Bazı ilaçların yan etkisi olarak da bu durum oluşabilir. Daha farklı ilaçlar reçete edilerek problem ortadan kaldırılır.
  • Tansiyon düşmesi: birden bire tansiyon değerlerinde düşüş yaşanması, baş dönmelerinin ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle kişinin ani hareketler yapması tansiyon değerlerinin düşmesine neden olabilir. Bu durum da baş dönmesinin yaşanmasına neden olur.
  • Şeker düşmesi: kan şekeri değerlerinde hızlı düşüş görülmesi baş dönmesini tetikler. Bu durum şeker hastası olan kişilerde görülebileceği gibi normal kişilerde de gözlemlenebilir. Kişinin uzun süre aç kalması, aşırı alkol tüketimi, yetersiz beslenme ve addison hastalığı kan şekeri değerlerinin düşmesine neden olarak, baş dönmesinin ortaya çıkmasına neden olur.
  • Stres: kişi stres altındayken kalbi daha hızlı atmaya başlar. Kalbi hızlı atması nabzın yükselmesi anlamına gelir. Nabız yükseldiğinde de ani baş dönmeleri ortaya çıkar. Stres kaynaklı problemlerden olan panik atak rahatsızlığı da kişinin sıklıkla baş dönmesi yaşamasına neden olmaktadır.
BENZER  Safran (Güneş Baharatı) Faydaları Nelerdir?

Ani Baş Dönmesi Tedavisi

Ani baş dönmesi probleminin ortadan kaldırılabilmesi için ilk olarak ilgili sorunu tetikleyici faktörün tespit edilmesi gerekmektedir. Baş dönmesinin oluşmasına neden olan etmenler ortadan kaldırılarak ilgili sağlık probleminin tedavisi gerçekleştirilir.

Baş dönmesi yaşayan kişiler birden bire dengesini kaybederek düşebilir ya da etrafında yer alan cisimlere çarpabilir. Yaralanmaların oluşmaması için baş dönmesi yaşandığı zaman kişi panik yapmadan etrafında yer alan bir şeye tutunarak denge sağlamalıdır. Oksijen almanız baş dönmesinin azalmasını sağlayacaktır. Tutunduktan sonra derin derin nefes alarak vücudunuza oksijen girişinin olmasını sağlayın.

Eğer bir kişi uzun süre su içmezse bu durumdan vücudunda yer alan tüm organlar etkilenir. Bu yüzden günde en az 2 litre su içmeye özen gösterin. Son zamanlarda yaşadığınız ani baş dönmeleri gün içerisinde yeterli oranda su içmemenizden kaynaklanıyor olabilir. Eğer son zamanlarda çeşitli ilaçları tüketmeye başladıysanız bunlar da baş dönmesine neden olabilir. Kullandığınız ilacın reçetesinde yer alan yan etkilerini okuyun ve durumu kesinlikle doktorunuza bildirin.

Gün içerisinde yeterli vitamin ve mineral içermeyen bir beslenme alışkanlığına tabi olunması da ani baş dönmelerinin yaşanmasına neden olmaktadır. Bu tip durumlarda bir beslenme uzmanından destek alınarak uygun bir beslenme çizelgesi hazırlanır. Bu sayede ani baş dönmesi tedavisi gerçekleştirilmiş olur.

Yorum yap