İyi Gelen Şeyler

Asitli Yiyecekler Nelerdir?

Asitli yiyecekler beslenme konusunda insanların yeterli oranda bilgisinin olmamasından dolayı beslenme zincirimizde yoğun bir şekilde yer almaktadır ve bu durum da asit kaynaklı sıkıntıların sıklıkla gözlenmesine neden olmaktadır. Asidin insanlar için ne kadar zararlı olduğu konusu sürekli olarak dile getirildiğinden ötürü insanlar asit konusunda bilinçlenmiştir ancak halen içerisinde yüksek oranda asit bulunan gıdalar tam anlamıyla bilinmediğinden ötürü sizler asitli yiyecekler nelerdir konusunda bilgi vereceğiz.

İnsan bedeninde düzgüsel PH düzeyi 7.35 ile 7.45 arasında yer almaktadır. PH düzeyi 7.0 olan besinler düzgüsel, PH düzeyi 7.0’ın aşağısındaki besinler asitli ve PH düzeyi 7.0’ın üstündeki besinlerde alkali olarak nitelendirilmektedir. Bedenin düzgüsel PH değerindeki çoğalma ve azalma rahatsızlıklara ve diğer yakınmalara neden olduğundan dolayı PH dengesinin korunması bir hayli mühimdir.

Asitli besinler sık bir şekilde yenildiğinde bedenin PH düzeyi bozulacak ve bunalım, zehirli maddelerin çoğalması gibi problemlerin ardı sıra muafiyet sisteminin ve hücrelerin gereksinim duyduğu O2 düzeyinin az hale gelmesi gibi problemler gün yüzüne çıkacaktır.

Asitli besinler ek olarak minerallerin emilimini yavaş hale getirip enerji imalatını ve hasarlı gözeneklerin yeni hale gelmesi işlemini az hale getirebilir. Bu da yenilenemez gözeneklerin kötü huylu kanser hücrelerine dönüşme olasılığını çoğaltmaktadır.

Çok fazla ilaç kullanımı esnasında kandaki asit dozu yükseleceğinden dolayı alkali bakımından varlıklı taze sebze kullanmak bedenin canlanmasına destek olacaktır. Aşağıda yüksek asitli besinler ve PH değerini negatif doğrultuda etkileyen asitleşmeye neden olan yemeklerin listesini bulunmaktadır.

Listede bulunan yüksek asitli ve asitleşmeye neden olan asidik besinleri yeme içme listemizden tamamıyla çıkarmamız olası değildir çünkü bu yiyeceklerde yer alan proteinlere, karbonhidrat ve minerallere gereksinimimiz bulunmakta. Yapmamız gereken bu yüksek asitli ve asidik yemekleri tükettiğimiz süre alkali ihtiva eden sebzelerden de bolca tüketerek bedenimizin PH dengesini koruma altına almaktadır.

BENZER  İshal Yapan Yiyecekler

İçerisinde yüksek orada asit bulunan yiyecekler arasında biftek, buğday unu, keçi eti, kuzu eti, domuz eti, şeker, bira, kahverengi şeker, tavuk, çikolata, kahve, reçel, balık, yumurta, yaban mersini, kuş üzümü, erik, mercimek, zeytin, arpa, mısır, yulaf, pirinç, peynir, süt, tereyağı ve dondurma gibi ürünler yer almaktadır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi aşırı miktarda asitli yiyecek tüketmek kişinin ciddi sıkıntılar ile mücadele etmek zorunda kalmasına neden olabilir. Eğer asit ile alakalı sağlık problemleri yaşamak istemiyorsanız vücudunuzun PH dengesini korumanız gerekmektedir. Fazla asit alımı sağlık sorunlarına neden olduğu gibi yeterli düzeyde asit alınmaması da çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden önemli olan şey dengenin sağlanmasıdır.

Yorum yap