İyi Gelen Şeyler

Astıma İyi Gelen Şeyler

Hayta kalitesinin düşmesine neden olan astım hastalığı astıma iyi gelen yiyecekler sayesinde etkileri ciddi anlamda ortadan kaldırılabilinen bir hastalıktır. Astım hastaları astıma iyi gelen şeyler hakkında yeterli düzeyde bilgi sahibi olmadığından dolayı sizlere astıma iyi gelen bitkiler hakkında bilgi vereceğiz.

Astım, akciğerlerin süreğen enfeksiyonu ile karakterize bir hastalıktır. Bunalım, alerjik tepkimeler, sigara tüketimi, ağır alıştırmalar ve soğuk ambiyans astımı tetikleyen sebepler içinde yer almaktadır. Yeme içme alışmışlıklarını düzene sokmak ve muayyen yemekleri kullanmak astımı iyileştirmez bununla birlikte astım ataklarının sayısını ve sertliğini az hale getirmenizde size destek olabilir. Astım için rejim programınızı oluştururken kesinlikle ve kesinlikle hekiminize danışın. Astım konusunda uzman olan kişiler neleri yemeniz ya da neleri yememeniz konusunda sizlere doğru bilgileri verecektir.

Kolin açısından varlıklı besinler: b kompleks vitamini olan kolin, astım ataklarını engelleyebilir. Kolin ihtiva eden yiyecekler arasında mercimek, fasulye, süt mahsulleri, nohut, yumurta sarısı ve soya fasulyesi şeklinde yiyecekler yer almaktadır. Kolin sayesinde meydana gelen astım ataklarınızı bastırabileceğinizden dolayı sizlere saymış olduğumuz bu besinleri beslenme zincirinize eklemenizi tavsiye ederiz.

Sarımsak ve soğan: quercetin adında olan bir kimyevi ihtiva eden sarımsak ve soğan, akciğer enfeksiyonuna yol açan enzimleri baskılayıp astım ataklarının sayısını ve sertliğini azaltabilir. Uzun soluklu bir astım probleminiz varsa kesinlikle gün içerisinde sarımsak ve soğan tüketmeye özen gösterin. Sarımsak ve soğan astım ataklarınızın ciddi oranda azalmasını sağlayacaktır.

Keten yağı: keten nebatının tohumlarından elde edilmiş keten tohumu yağı omega 3 yağ asidi açısından çok varlıklıdır. Bu esansiyel yağ asitleri bronşiyal dokularda husule gelen enfeksiyonlaşmayı az hale getirerek astım rahatsızlarının soluk alıp vermesini kolay hale getirirken emareleri hafif hale getirir. Keten yağı bilinçsiz bir şekilde kullanıldığında çeşitli yan etkileri bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı keten yağını kullanmak isteyen kişiler ilgili ürünü kesinlikle doktor gözetiminde kullanmalıdır.

BENZER  Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler

Doymuş yağ: doymuş yağ kızartmalarda, yağlı süt mamullerinde ve kırmızı ette yer alan sağlıklı olmayan bir yağ türüdür. Bu yağ muafiyet sisteminin güçsüzleşmesine sebep olarak astım ataklarının sık hale gelmesine sebep olabilir. Tereyağı, yağlı süt ve peynir, patates kızartması, fast food ürünleri yerine yağ deposu olarak zeytinyağı, fındık, keten tohumu yağı tüketebilirsiniz. Genel hatlarıyla ağır yağlı yemekler yemekten uzak durun. Ek olarak trans yağ ihtiva eden ticari bisküvi, pasta, tatlılar, kek şeklinde besin mahsulleri bir tek astıma değil kalbiniz ve damarlarınız için de zararı olan yiyecekler içinde bulunmaktadır.

Selenyum açısından varlıklı yiyecekler: selenyum astım sebebiyle enfeksiyonlaşan ciğerlerin iyileştirilmesine destek bir mineraldir. Bu mineralin kullanımı astım krizlerinin sıklığını az hale getirebilir. Kuvvetli bir antioksidan olan selenyum bununla beraber zarar gören akciğer gözenekleri sebebiyle çoğalan lipidi düşürebilir. Kahverengi pirinç, ton balığı, kepekli tahıllar, yumurta, tavuk ve kırmızıbiber büyük miktarda selenyum ihtiva eder.

İyotlu besinler: iyotlu yiyecekler astım emarelerinin çoğalmasına yol açabilir. Hamburger, iyotlu patates kızartması, patates cipsi, amade konserve yiyecek, beyaz ekmek, işlenmiş peynir, şarküteri ürünleri, soya sosu, hazır çorba benzer biçimde yiyeceklerde çoğu zaman bedenin gereksiniminden fazlaca sodyum yer almaktadır. Tuzu mümkün mertebe az hale getirmeye ve iyot ihtiva etmeyen baharat bileşikleri kullanmaya uğraşın. Tuz birçok hastalığın meydana gelmesinde etkili olan bir maddedir. Bu nedenden dolayı elinizden geldiğince fazla tuz ihtiva eden ürünleri beslenme zincirinizden çıkarmaya çalışın.

Gaza sebep olan yiyecekler: çok fazla ağır ve şişliğe yol açan besinler astım krizlerini tetikleyebilir. Ağır yağlı kebap ve benzeri et yiyeceklerini, fazlaca baharatlı yemekleri, gazlı sıvı gıdaları azaltarak gaz meydana gelişinin önüne geçebilirsiniz. Ek olarak gaz meydana getirdiği bilinen karnabahar, fasulye, brokoli, bezelye, kuşkonmaz şeklinde sebzeleri azca yemeye uğraşın. Bu sayede gaz kaynaklı olan astım ataklarınızı azaltabilir ve bu sayede daha konforlu bir yaşam sürebilirsiniz.

BENZER  Yağ Yakan Doğal Yiyecekler

Makalemizin başlangıcında da belirttiğimiz gibi yalnız tertipli yeme içme astımı tedavi etmek olası değil sadece doğru beslenmenin astım krizlerini az hale getirdiği profesörler tarafınca kabul ediliyor. Yukarda listelediğimiz kullanılması ve kullanılmaması ihtiyaç duyulan yemeklere özen göstererek tedavi evresinde bir adım öne geçebilirsiniz. Ek olarak hekiminize danışarak bilhassa b, c ve e vitamini, quercetin, magnezyum ve karoten ihtiva eden multivitamin desteği alabilirsiniz. Alerjik astım rahatsızları tetikleyici alerjenleri öğrenip bunlardan kaçınarak hayat standardını çoğaltabilir. Astım ile uzun zamandan beri mücadele eden bir kişiyseniz bu hastalığın olumsuz etkilerinin hayat standardınızı düşürmesine izin vermeyin. Sadece beslenme zincirinizde yer alan besinleri gözden geçirerek bu hastalık ile yaşamayı öğrenebilirsiniz.

Yorum yap