İyi Gelen Şeyler

Ayak Mantarı Neden Olur Nasıl Geçer?

Ayakların aşırı terlemesi ve yeterli hijyenin sağlanmaması nedeniyle oluşan ayak mantarı tedavisi yapılsa bile gerekli özen gösterilmemesi durumunda tekrardan oluşan bir sağlık sorunudur. Ayak mantarı neden olur konusunda yapılan araştırmaların büyük kısmı yeterli hijyenin olmamasından dolayı bu sorununun meydana geldiğini gösteriyor. Ayak mantarı bulaşıcı bir hastalıktır. Kişiye özel olan havluların, ayakkabıların ve giysilerin başka biri tarafından kullanılması durumunda mantarlar diğer kişiye de geçer ve ilgili kişide de mantar oluşumuna neden olur.

Ayak mantarı en yaygın cilt problemlerindendir. Ayakta mantar oluştuğu zaman bu mantar kısa süre içerisinde yayılarak tırnak mantarı probleminin de meydana gelmesine neden olur. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülen bu sorunun çocuklarda görülme ihtimali de vardır. Mantar oluşumuna neden olan organizmalar nemli, karanlık ve sıcak ortamlarda daha hızlı çoğalır. Ayaklar gün boyu ayakkabı içerisinde kaldığı için organizmaların çoğalması için uygun ortam meydana gelir. Bu yüzden ayak mantarı problemi olan kişilerin özellikle ayakkabı seçimi konusunda dikkatli olması önemlidir. Hava alan ayakkabılar büyük oranda mantar oluşumunu engelleyecektir ve mevcut mantarların daha kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlayacaktır.

Ayak mantarı belirtileri

Her insan ömrü boyunca en az bir defa ayak mantarıyla mücadele etmek zorunda kalır. Ayak mantarı betileri arasında yer alan ve en çok gözlemlenen belirti ayak parmağı aralarında çatlakların oluşmasıdır. Bu çatlaklar bir süre sonra pullanmalara ve kuruyarak derinin dökülmesine neden olur. Ayak mantarı genelde parmak aralarında olsa da ayağın tabanında veya topuk ile baş kısmında da oluşabilir.

Ayak mantarı belirtileri görsel olarak bu şekildedir. Ayakta oluşan mantarlar ayrıca tatlı bir kaşıntının olmasına neden olur. Kişi ayaklarını kaşıdığı zaman bölge tahriş olur ve kızarıklıklar ortaya çıkar. Bir süre sonra deri tahrişi artar ve yanma hissine ek olarak ağrılar meydana gelir. Ayak mantarı tedavi edilmezse bu durum ilerlediğinde ayakta sulu kabarcıklar oluşur ve bu durum akıntıların meydana gelmesine neden olur. Mantar hızlı yayılan bir cilt problemidir. Ayakta oluşan mantarlar kısa süre içerisinde tırnaklara da yayılır. Tırnaklara mantar bulaştığında tırnaklar kalınlaşır ve tırnak renginde kararmalar olur. Ayak mantarları her ne kadar sadece ayaklarda meydana gelir şeklinde genel bir bilgi olsa da bu mantar türünün ellere ve kasıklara bulaşıp buralarda çoğalma ihtimali de vardır.

BENZER  Yaz Meyvesi Mürdüm Eriğinin Faydaları

Ayak mantarı neden olur?

Ayak mantarı hepimizin ayağında az miktarda da olsa vardır ancak ayaktaki bazı değişiklikler mantarların çoğalıp ayağımıza zarar vermesine neden olmaktadır. Ayak mantarı neden olur üzerine yapılan araştırmalar sonucunda ayakların nemli olması, ayaklarda yeterli hijyenin olmaması, ayak mantarı olan bir kişinin özel eşyalarının kullanılması ve bağışıklık sisteminin güçsüz olması gibi durumların ayak mantarının oluşmasına neden olduğu tespit edildi.

  • Bağışıklık sistemi: bağışıklık sisteminin zayıf olması tüm metabolizmayı hastalıklara karşı savunmasız hale getirir. Mantar oluşumunu engelleyemeyecek kadar bir bağışıklık sistemi kusura varsa bu durum ayaklarda mantarların oluşmasına neden olacaktır.
  • Hijyen: mantarlar çoğalmak için pis alanları tercih eder. Ayaklarımızı düzenli olarak yıkayıp kurulamazsak bu durum bir süre sonra ayaklardaki hijyenin yetersiz olmasına ve mantar oluşumunun meydana gelmesine neden olur.
  • Nem: mantarlar nemli ve karanlık ortamları sever. Eğer ayaklarımızı yıkadıktan sonra kurulamazsak bu durum mantarların hızlı bir şekilde çoğalmasına ve ayak mantarı probleminin meydana gelmesine neden olacaktır. Ayrıca ayakları aşırı derece terleyen kişilerde de yüksek nemden dolayı ayak mantarı görülür.
  • Eşya kullanımı: mantarlar bulaşıcıdır. Bir kişide ayak mantarı problemi varsa ve bu problemle yüzleşmemiş olan bir kişi bu kişinin ayakkabılarını ya da çoraplarını kullanırsa mantarlar bu kişiye de geçerek ayak mantarının oluşmasına neden olur.

Ayak mantarı nasıl geçer?

Ayak mantarı tedavisi basit olan bir cilt hastalığıdır. Doktor tarafından reçete edilen çeşitli mantar kremleriyle tedavisi yapılır. Ayak mantarı tedavisi ilaçlarla yapılsa da kişinin özel olarak dikkat etmesi gereken şeyler de bulunmaktadır. Makalemizde sizlere ayak mantarının nemi aşırı derecede sevdiğini belirtmiştik. Bu yüzden tedavi süresince kişinin ayaklarını kuru tutmak için çaba harcaması gerekmektedir. Kullanacağınız kremler ayaklarınızda kısmi nemlenmelere neden olacaktır. Bu yüzden gün içerisinde hava alan, ön kısmı açık olan ayakkabıları tercih etmelisiniz.

BENZER  Tripofobi (Delik Fobisi) Nedir?

Mantar çok aşırı derecede ilerlemişse ve kullanılan kremlerle spreyler etki etmiyorsa bu durum ayak mantarı direncinin yüksek olduğunu ifade eder. Bu tip durumlarda genelde mantar tedavisi için haplar kullanılır. Ayak mantarı çok tatlı bir kaşıntının oluşmasına neden olur. Eğer kendinize müdahale edemeyip mantarlı bölgeyi kaşırsanız cilt tahriş olur ve mantar daha hızlı bir şekilde yayılma gösterir. Ayak mantarı vücudun diğer bölgelerine de geçebilir. Bu yüzden ayak mantarı varsa eğer ve mantarlı bölgeye dokunduysanız sonrasında ellerinizi bakterilerden arındırmak için sabunla güzel bir şekilde yıkayın. Bu sayede mantarın yayılmasını engelleyebilirsiniz.

Yorum yap