İyi Gelen Şeyler

Ayak Tarak Kemiği Kırığı Tedavisi

Ayak tarak kemiği kırıkları nedenleri arasında bu kemiklerin diğer vücut kemiklerine oranla daha ince ve dayanıksız olması baş sırada bulunur. Ayak tarak kemiği kırığı kırıkları bu yüzden en çok görülen kemik kırıkları arasında yer alır. Ayağın tarak kısmı olarak nitelendirilen bölgeye baktığımızda bu kısımda uzun ve ince olmak üzere toplamda 5 adet kemiğin yer aldığını görüyoruz. Bu kısımdaki kemiklere tıp dünyasında tarsometatarsal kompleks lidfrancs eklemi denilmektedir. Bu bölgede en fazla kuboid ve koneiform kırıkları gözlemlenmektedir.

Ayak tarak kemiği kırığı yani metatars kırıkları genellikle bu bölgeye ani yüklemelerin olması ya da ilgili bölgede burkulmaların olması nedeniyle olur. Bir kişinin ayağının üzerine ağır bir yük düşecek olursa bu durum genel olarak ayak tarak kemiği kırığına neden olacaktır çünkü bu bölgede yer alan kemikler aşırı derecede hassastır. Ayak tarak kemiği kırıkları zor iyileşen kırık türlerindendir. Birçok vaka bölge alçıya alınarak iyileştirilse de çoğu vakada cerrahi müdahalelere de gereksinim duyulur.

Ayak tarak kemiği kırığı belirtileri

Ayak tarak kemiğinde kırık meydana geldiği zaman bölge aşırı derecede hassas olduğundan dolayı ciddi derecede ağrılar meydana gelmektedir. Bu durum ayakta hassasiyetin ve büyük bir şeşliğin oluşmasına neden olmaktadır. Bu bölgede meydana gelen kırıklar ayağın hemen alt kısmında da morarmaların oluşmasına neden olur. Burkulma ile kolay bir şekilde ayırt edilebilir çünkü bu bölgede kırık meydana geldiği zaman kişi hiçbir şekilde ayağının üzerine basamaz. Böyle bir kırıkla karşılaşacak olursanız ağrı ve şişliği azaltmak için ilk öncelikle soğuk kompres uygulaması yapabilirsiniz. Ayrıca uzmanlar ağrı ve şişliği azaltmak için kırığın meydana geldiği bölgenin vücut seviyesinin üstünde tutulmasını tavsiye ediyor.

BENZER  B Vitamininin Faydaları Nelerdir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Ayak tarak kemiği kırıkları tedavisi

Kırık meydana geldiği zaman sağlık kuruluşlarına gidildiğinde öncelikle kırığın gerçekten olup olmadığının teşhis edilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda öncelikli olarak ayağın röntgeni çekilir. Kırık varsa eğer kırık tedavisine başlanır.

Genelde kırıklar olduğu zaman ayak alçıya alınarak sabitlenir. 2 ila 3 hafta içerisinde kemikler kaynayarak ayak eski haline geri döner. Tabi ki alçı çıkarıldıktan sonra kemiklerin nasıl kaynadıkları kontrol edilmelidir. Röntgen çekimlerinden sonra kemiklerin doğru bir şekilde kaynadığı görülecek olursa kişinin ayağının üzerine baskı uygulaması isteniz. Yapılan baskı sonucunda herhangi bir ağrı ya da hareket kısıtlaması görülmezse kişi normal yaşamına devam etmeye başlar. Bu ayak tarak kemiği kırığı tedavisi genelde basit olan kırıklar için geçerlidir. Bazı vakalarda parçalı kırıkların da olduğu biliniyor. Eğer parçalı kırık söz konusuysa cerrahi müdahaleler ile ayak tarak kemiği kırığı tedavisi gerçekleştirilir. Bu tip durumlarda iyileşme süreci de uzamaktadır. İyileşmenin yaklaşık olarak 8 hafta kadar sürdüğü bilinmektedir.

Yorum yap