İyi Gelen Şeyler

Babet Giyerken Bir Kez Daha Düşünün!

Acıbadem Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.  Dilek Koç Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ayakların vücut dengesinin  sağlanmasında adeta kolon görevi gördüğünü belirterek, ayaklarda meydana gelecek  bir olumsuzluğun tüm vücudu etkileyeceğini söyledi.

İnsan vücudunda ayakların 26 kemik, 33 eklem, 107 ligamen ve 19 kastan  oluşan en komplike uzuvlarından biri olduğunu belirten Yılmaz, ayakların  vücudunun tüm ağırlığını taşımakla görevli olduğunu ifade etti. Yılmaz, gün  içinde ergonomik olarak yanlış tercih edilen ayakkabıların sırt ve kalça  ağırlarından kireçlenmeye kadar birçok sağlık sorununa yol açabildiğini bildirdi.

Yanlış ayakkabı seçimi sonrasında görülebilecek sağlık sorunlarından  birinin duruş bozukluğu olduğunu anlatan Yılmaz, yüksek topukların vücudun  ağırlık merkezini öne doğru iterek bel ve kalçanın normal duruşunu olumsuz  etkilediğini söyledi. Yılmaz, bu durumda bel kavisinin arttığını, bunun sonucunda  ise bel ve kalça kaslarında aşırı gerginlik ve ağrı oluştuğunu dile getirdi.

  -Yüksek topuklu ayakkabılar, diz ve bacak ağrısına yol açıyor

Yüksek topuklu ayakkabılar giyildiğinde vücut ağırlığının öne kayması  ve dizlere aşırı yük binmesiyle birlikte diz ağrıların görülmeye başladığını  anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

“Zamanla diz ekleminde kireçlenmelere yol açabiliyor. Ayrıca topuklu  üzerinde daha çok kasılan baldır kasları bir süre sonra bacak ağrılarını da  beraberinde getiriyor.

Topuk ne kadar yüksek ise ayağın ön kısmı öne doğru o kadar çok  bükülüyor ve aşil tendonunu kısaltarak ağrılara yol açabiliyor.

Yüksek topuklu ayakkabıların sert arka kısımları ya da kayışları  zamanla topuğu tahriş ederek topuk arkasında yer alan kemiğin büyümesine neden  oluyor.

Yüksek topuklar vücut ağırlığını dengeli dağıtamıyor ve uzun süreli  giyilmesi sonucu parmak diplerinde eklem ağrıları ortaya çıkıyor.

Ayrıca yüksek topuklar dengenin bozulmasına yol açtığından düşme  riskini arttırarak bilek yaralanmalarına davetiye çıkarabiliyor.”

BENZER  Biberiye Nedir? Faydaları Nelerdir?

    -Dar burunlu ayakkabılar parmakların yapısını bozuyor

Yılmaz, önü dar ayakkabıların başparmakta ağrılı kemik büyümesine,  başparmağın iç taraftaki diğer parmaklara doğru eğilmesine neden olduğunu ve  şekil bozukluğuna yol açtığını ifade etti.

Yüksek topuk ve önü dar ayakkabıların 3. ve 4. parmaklar arasında yer  alan sinir dokusunda kalınlaşmaya yol açarak parmaklarda ağrı ve uyuşukluğa neden  olduğunu belirten Yılmaz, “Parmak önü dar ayakkabılar, küçük parmakların orta  eklem hizasında bükülmeler yol açıyor ve sonucunda parmaklar, ayakkabı giyilmezse  bile bükülü kalıyor. Bu da çekiç parmak görünümüne yol açıyor” dedi.

Yılmaz, burnu dar ayakkabılar tercih edildiğinde baş parmaklarda  tırnaklara sürekli baskı uygulandığından zamanla tırnak batması sorunu  görüldüğünün altını çizerek, bununla birlikte nasır, mantar gibi diğer sorunlarla  da sıklıkla karşılaşıldığını anlattı.

  Babetler de masum değil!

Yılmaz, babetlerin de çok sağlıklı olmadığına dikkati çekerek, “Babet  ayakkabılar, yüksek topukluların tersine ayağa binen yükü öne değil topuğa  kaydırarak burada yüklenmeye neden oluyor ve topuktaki baskı, bilek ve kalça  ağrılarına yol açabiliyor” diye konuştu.

Babetlerin, dış taban kısmının çok ince olduğu için zeminden gelen  darbeleri engelleyemediğinin de altını çizen Yılmaz, şöyle devam etti:

“Zemin ile ayak arasında kalın bir tabakanın olmaması ayak  travmalarını beraberinde getiriyor.

Normalde ayakkabıların taban ve sırt kısımları, ayakların yayılmasını  önlemek ve yük dağılımını desteklemek için daha sert ve ergonomik bir yapıda  üretilmeliler. Ancak babetlerde böyle bir destekleyici bölge bulunmuyor. Bu  yüzden babetler uzun süre giyildiğinde; yürüyüşte şekil bozukluğu, ayak tabanında  yayvanlaşma ve düztabanlık gibi ayak deformasyonlarına neden olabiliyor.”

Yılmaz, ayakkabı seçiminde ideal topuk yüksekliğinin 2-5 cm arasında  olduğunu, ayakkabıların burun kısmının yuvarlak ve geniş olması, parmaklar  yeterince rahat hareket edebilmesi gerektiğini ifade ederek, şu önerilerde  bulundu:

BENZER  Diyabet (Şeker Hastalığı)Nedir? Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

“Sentetik materyallerden yerine doğal deriden yapılmış, hava  sirkülasyonu olan ayakkabılar tercih edilmeli. Ayakkabının büyüklüğü en uzun  parmağa göre seçilmeli. Eğer babetlerin rahatlığından vazgeçilemiyorsa, içine  yumuşak bir destek konulmalı ve ayak kavisi desteklenmeli. Dolgu topuklarda ön ve  arka kısmın eşit olması durumunda sorun yaşanmıyor ancak yine de dolgu kalınlığı  10 cm’yi geçmemeli. Aksi takdirde ayak yerden çok yükseliyor ve yaylanma  bozulduğu için diz ve bel ağrıları gözleniyor.

Günün çoğunluğunu ayakta geçirenler için en ideal ayakkabı, bağcıklı  yürüyüş ayakkabılardır. Bunlar; darbe emici tabanlı, geniş, içi pet ile  desteklenmiş ve yüksekliği 2 cm’den fazla olmayan modeller olmalı.”

Yorum yap