İyi Gelen Şeyler

Bağırsak Mantarı Belirtileri Tedavisi

Bağırsak mantarı, bağırsaklarda yer alan yararlı bakterilerin çeşitli nedenlerden dolayı yok olması nedeniyle ortaya çıkan bir sindirim sistemi problemidir. Normal şartlarda bağırsakların içerisinde yüksek oranda faydalı bakteriler vardır. Ayrıca bağırsakların içerisinde zararlı bakteriler de bulunmaktadır. Kullanılan ilaçlar ya da çeşitli sağlık problemleri bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin yok olmasına neden olabiliyor. Bu tip durumlarda yararlı bakterilerin yer aldığı kısımları bir süre sonra mantarların kapladığı bilinmektedir. İşte bu durumda oluşan sağlık sorununa da bağırsak mantarı adı verilmektedir.

Bağırsaklarda meydana gelen mantar türlerine baktığımızda candida albicans adlı mantar türünün daha fazla ortaya çıktığını görmekteyiz. Genellikle bu mantar türünün ortaya çıkmasındaki en büyük neden bağırsaklarda bu mantar türünün yaklaşık olarak %70 oranında yer almasıdır. Özellikle enfeksiyonları yok etmek için alınan antibiyotik ilaçlar bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin de ölmesine neden olmaktadır. Bu yüzden antibiyotik alımından bir süre sonra bağırsak mantarlarının ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Kişinin yanlış bir beslenme zincirine tabi olması, süt ürünlerinin yüksek oranda tüketilmesi, şeker oranı fazla olan yiyeceklerin sıklıkla yenilmesi bağırsak mantarlarının oluşmasında etkili faktörler arasında yer alır

Bu saymış olduğumuz besinlerin büyük bölümü pankreatit enzimler aracılığıyla tam olarak sindirilemediklerinden dolayı bağırsaklarda sindirilmemiş besinler yer almaya başlar. Bu mantar türlerinin de bu besinler ile beslenerek çoğaldıkları ve bağırsak mantarına neden oldukları biliniyor. Uzmanlara bağırsak mantarı neden olur sorusunu sorduğumuzda birçoğu bize de bu yanıtı verdi. Normal şartlarda sağlıklı bireylerde de bağırsak mantarı vardır ama bunun oranı çok düşüktür. Eğer mantar artacak olursa bağırsaklar ile ilgili ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Mantarların çoğalması sağlığı tehdit edecek yönde bağırsak mantarlarının insan bünyesi için zehirli gazlar ve alkoller ürettikleri, bunun da bağırsaklarda şişkinlik yaparak kalbi, akciğerleri ve diyaframı sıkıştırdığı, bu yüzden ciddi sağlık yakınmalarının ortaya çıktığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

BENZER  Basura İyi Gelen Şeyler

İçindekiler

Bağırsak mantarı belirtileri

Karın bölgesinde şişkinliklerin oluşması, sıklıkla kabızlık probleminin ortaya çıkması, kişinin nedensiz bir şekilde sürekli tatlı bir şeyler yemek istemesi, bağırsaklarda gaz artışına paralel olarak gaz sancılarının yaşanması, nadir de olsa ishal probleminin ortaya çıkması, vajina akıntılarının gözlenmesi, halsizlik, ağız kokusu hatta depresyon bile bağırsak mantarı belirtileri arasında yer alır. Saçta kepeklenmenin oluşması, makat bölgesinde kaşıntıların meydana gelmesi ve ilgili kaşıntıların ayrıca göz kapaklarında da oluşması bağırsak mantarı belirtileri arasında yer alır

Bağırsak mantarı belirtileri gözlemlendiği zaman kişinin direkt olarak bağırsak mantarı ile mücadele ettiği şeklinde bir tanımlama yapılamaz. Bu hastalığın tanısının konulması için kişinin özel testlerden geçirilmesi gerekmektedir. Hastalığın teşhisinde genelde dışkı paratoner ortamında analiz edilir ve dışkıda yer alan bakteriler arasında oranlama yapılarak kişinin bağırsak mantarı olup olmadığı belirlenir. Bağırsak mantarını tespit ettiği yönünde tükürük testleri geliştirilip piyasada satışa sunulmuş olsa da birçok uzman bunların doğru sonuçlar vermediğini belirtiyor. Bu yüzden işimizi sağlama almak için hastanelerin ilgili birimlerinden destek almamız daha yerinde bir karar olur. Bağırsak mantarının tedavisi için hastanelerin hangi bölümünden randevu olacağınızı bilmiyorsanız bu sorun için gastroenteroloji bölümünden randevu almanızın gerekli olduğunu belirtmek istiyoruz.

Bağırsak mantarı tedavisi

Bağırsak mantarı bazı besinler nedeniyle hızlı bir şekilde çoğalma gösterir. Bu yüzden bağırsak mantarı tedavisine ilk öncelikle doğru bir beslenme zincirinin oluşturulması ile başlanır. Bağırsak mantarının çoğalmasına neden olan besinler arasında makarna, tatlılar, ekmek, süt ve süt ürünleri, hazır gıdalar ve gazlı içecekler yer almaktadır. Bu yüzden bağırsak mantarı tedavisi süresince bu besinlerden uzak durulması gerekmektedir

BENZER  Acai Üzümü Nedir? Faydaları Nelerdir?

Uzmanlar genellikle bağırsak mantarı tedavisinde hayvansal gıdaları arttırıp karbonhidrat bakımından zengin olan gıdaları azaltarak kişiye uygun bir beslenme zinciri oluşturur. O yüzden hastalığın tedavisine beslenme alışkanlığını değiştirerek başlanmaktadır. Bazı bitkisel çayların da bağırsak mantarı tedavisine iyi geldiği bilinmektedir. Uzman doktor sizlere bitkisel çayların neler olduğu hakkında da bilgiler verecektir.

Bağırsak mantarı özellikle bayatlamış ya da bozulmuş gıdaların etkisiyle de ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden tüketmiş olduğunuz gıdaların mutlaka ve mutlaka taze olmasına özen gösterin. Kullanılan antibiyotik ilaçlar vücutta yer alan yararlı bakterilerin ölmesine ve bağırsak mantarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Ayrıca antibiyotik ilaçların bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olduğu da bilinmektedir. Bu yüzden mecbur kalmadığınız müddetçe kesinlikle antibiyotik ilaç almamanızı tavsiye ederiz. Bağırsak mantarı tedavisi süresince doktorunuz size çeşitli ilaçlar da verecek. Önerilen beslenme alışkanlığına ek olarak bu ilaçları kullanıp vücudunuzdaki yararlı bakterilerin artmasını ve bağırsak mantarı probleminin ortadan kalkmasını sağlayacaksınız. Hastalığın tedavisi uzun süreçli olabilir ancak çoğu zaman başarıya ulaşıldığı için panik yapmanızı gerektiren bir durum yoktur.

Yorum yap