İyi Gelen Şeyler

Balgam Çıkarma Nedenleri Tedavisi

Balgam; solunum sisteminde meydana gelen tahribatlar ya da iltihaplar sonucunda oluşan, genellikle öksürme eylemi sonucunda çıkarılan sümüksü yapıdır. Balgam çıkarma nedenleri farklı hastalıklardan dolayı olabilmektedir. Özellikle balgamın rengine ve yapısına bakarak balgam çıkarma nedenleri tespit edilip balgam çıkarma tedavisi uygulanabilir. Kanlı balgam, kahverengi balgam ve yeşil balgam en çok görülen balgam türleri olup bir hastalığın var olduğunu bizlere haberdar ederler.

Balgam çıkarma nedenleri

Balgam herkes tarafından çıkarılır çünkü ciğerlerimiz kendisini korumak için sümüksü doku üretir ve ciğerlere dolan vücudun kabul etmediği maddeler bu sümüksü dokuya yapışarak balgamı oluşturur ve vücuttan atılır. Normalde balgam çıkarıyorsanız ancak son zamanlarda çıkarmış olduğunuz balgamda ciddi farklılaşmalar varsa bu durum solunum yolunda bir sorunun olduğunu gösterir. Kanlı, kahverengi ve yeşil balgam türleri ayrıca kişinin soluk alıp verme konusunda sıkıntılar çekmesine, hırıltıların oluşmasına ve sürekli olarak midesi bulandığı içi iştahının kapanıp zayıflamasına neden olur. Bu tip durumlarda balgam çıkarma nedenleri tespit edilmesi için tıbbi destek alınmalıdır.

Normalde sigara içen kişiler sıklıkla balgam çıkarır. Çıkardığınız balgamın rengi beyaz renkteyse bu panik yapmanızı gerektirmek ancak balgam rengi sarı, yeşil ya da kahverengiyse bu bir sorunun olduğunu gösterir. Özellikle sonulun yolunda meydana gelen iltihaplar balgamın sarı veya yeşil renkte olmasına neden olmaktadır.

Çıkarılan balgam kahverengimsi veya kanlı olarak geliyorsa bu duruma zatürree veya bronşit neden olabilir. Ayrıca balgamda kan olması akciğer kanseri gibi durumların da olabileceğini ifade eder. Bu tip durumlarda kötü bir şeyin olabileceği akla getirilip vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktora gidilmelidir.

BENZER  Otizm Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kanlı balgam neden olur?

Balgamın kanlı gelmesi çoğu zaman kişinin kan tükürmesiyle karıştırılabiliyor. Kan tükürmek gırtlakta meydana gelen tahrişler sonucunda olur ancak kanlı balgam akciğerlerden geldiği için akciğerlerde bir sorunun olduğunu ifade eder. Balgam çıkardığınız zaman balgamın içerisinde kırmızı ya da kahverengi şeklinde şerit gibi uzanan yapılar varsa bu durum kanlı balgam çıkardığınızı gösterir. Bu durum ciğerlerde bir kanamanın olduğunu bizlere haberdar etmektedir. Balgamda ki kan kırmızı renkteyse kanama halen devam ediyordur ancak kanın rengi kahverengi haline geldiyse bu kanamanın önceden olduğunu ve bittiğini ifade eder.

Bronşit olan kişiler derinden öksürdükleri için bu durum ciğerlerin tahrip olmasına ve balgamda kan görülmesine neden olabilir. Ayrıca akciğer kanseri gibi hastalıklarda da balgamda kan görülmektedir. Eğer balgamınızda sürekli olarak kan yer alıyorsa kesinlikle bir doktora gitmeniz gerekiyor. Unutmayın ki birçok hastalıkta erken teşhis hayat kurtarmaktadır.

Balgam çıkarmak ciğerleri temizler mi?

Özellikle sigara kullanan kişiler sabah kalktıkları zaman balgam çıkarırlar. Bu balgamın rengi genellikle beyaz renktedir. Sürekli olarak balgam çıkarıldığı için balgam çıkarmak ciğerleri temizler mi sorusu sorulmaktadır. Bu soruyu uzmanlara yönelttiğimizde uzmanlar balgam çıkarmanın ciğerleri temizlediğini belirttiler.

Ciğerlerde üretilen mukus ciğerlere gelen yabancı maddeleri tutarak balgam haline gelir. Daha sonra öksürülerek gırtlağa ulaştırılır ve vücuttan atılır. Ciğerde ki zararlı maddeler bu şekilde ciğerden uzaklaştırıldığı için balgam çıkarmak ciğerleri büyük oranda temizlemektedir. Kişi balgam çıkaramazsa bu durum ciğerlerde zararlı madde birikimine ve ciğerlerin kirlenmesine neden olur. Bu yüzden belirli aralıklarla balgam çıkarmak uzmanlar tarafından iyi bir durum olarak yorumlanır.

Balgam çıkarma tedavisi

Balgam çıkarmak normalde olağan bir durumdur çünkü ciğerlerimiz kendisini temizlemek için zaman zaman balgam çıkarır. Balgamda farklılaşmalar varsa yani balgamın rengi sarı, yeşil, kahverengi gibi halleri aldıysa ya da kanlı bir şekilde geliyorsa genellikle enfeksiyonlar nedeniyle bu sorun oluştuğu için balgam çıkarma tedavisi antibiyotik ilaçlar yapılır. Ayrıca var olan balgamın tamamına çıkarabilmek adına balgam söktürücü etkisi olan ilaçlar da reçete edilir.

BENZER  Selenyum Nedir? Faydaları Neledir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Balgamda kan olursa bu ciddi bir sorunun habercisidir. Akciğerlerde meydana gelen kanamaya neden olan faktörler tespit edildikten sonra buna uygun bir balgam çıkarma tedavisi uygulanır. Balgam çıkarma tedavisi sırasında bol miktarda sıvı alınması önemlidir. Boğaz bölgesinde ve ciğerlerde meydana gelen tahribatları hafifletmek ve rahatlatmak adına bitkisel çatlar da tüketilebilir. Sıcak olarak tüketilen sıvıların büyük bölümü balgamı çıkarmanızı kolaylaştıracaktır.

Yorum yap