İyi Gelen Şeyler

Banyodan Sonra Kaşıntı Nedenleri Tedavisi

Duş aldıktan sonra vücudunun çeşitli bölgelerinde kaşıntı oluşan kişi sayısı fazladır. Banyoda kullanılan duş suyunun sıcaklığının yüksek olması, cildin tahriş olup alerjik tepkimelerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle duş suyu aşırı derecede sıcak olduğu zaman ciltte kuruma meydana gelir ve bu kuruma da cildin kaşınmasına neden olabilir. Eğer banyodan sonra kaşıntı problemi yaşam kalitenizin düşmesine neden oluyorsa cildin kurumasına neden olan faktörleri ortadan kaldırın. Ayrıca duş suyunun aşırı sıcak ya da soğuk olmamasına dikkat edin. Bu sayede alerjik reaksiyonların oluşmasını ve cildinizde tahrişlerin meydana gelmesini engelleyebilirsiniz.

Banyodan sonra kaşıntı ve kızarıklık neden olur?

Duş suyunun sıcak olması, alerjik tepkimelerin oluşması, duş suyundaki kireç oranının yüksek olması, cildin tahriş olması gibi durumlarda banyodan sonra kaşıntı ve kızarıklık oluşmasına neden olan faktörlerdir. Bu sorunu yaşayanlar için ilgili faktörlerin ne tür durumlarda kaşıntıya neden olduğunu ele almak istiyoruz.

  • Tahriş: hepimiz vücudumuzdaki kirleri arındırmak adına banyo yaparken vücudumuzu keseleriz. Vücudu keselerken baskı yapılması ya da keseleme bezlerinin sert olması cildin tahriş olmasına neden olabilir. Ayrıca kalitesi düşük olan kimyasal ürünler de cildin tahriş olmasına neden olabiliyor. Bu tip durumlardan dolayı cildinizin tahriş olup kaşınmasını istemiyorsanız keseleme bezlerinin yumuşak olmasına ve duş alırken kullandığınız şampuan ve vücut sabunlarının kalitesinin yüksek olmasına özen gösterin.
  • Sıcak su: uzmanlar duş suyunun ılık olmasının sağlığımız açısından daha uygun olduğunu belirtmektedir. Duş suyunun sıcaklığı arttığı zaman cildin nem oranı azalır ve ciltte kuruma meydana gelir. Cildin nem oranı düştüğü zaman cilt birden bire kaşınmaya başlar. Ayrıca duşta uzun süre kalınması da cildin kurumasına yani nemini kaybetmesine neden olur. Bu tip durumlarla karşılaşmamak için duşta uzun süre kalmamaya ve duş suyunun aşırı derecede sıcak olmamasına özen gösterin.
  • Kireçli su: duş suyunun kireç oranı eğer fazlaysa bu durum sudaki kirecin cilt üzerinde tortu oluşturmasına neden olur. Duş altıktan sonra tırnağınızla derinizin üzerine çizik attığınızda aşırı derecede bir beyazlama oluyorsa bu suyun kireç oranının fazla olduğunu gösterir. Cilt üzerinde biriken kireç derinin nefes alıp vermesini engellediği için de cilt üzerinde kaşıntı oluşur. Bu tip durumlarda eğer şebeke suyu aşırı derecede kireçliyse ve cildiniz hassasa şebeke suyuyla duş almak yerine bir süre hazır suyla duş alın.
  • Alerjik tepkimeler: özellikle cildi hassas olan kişilerde duş aldıktan sonra çoğu zaman alerjik tepkimeler oluşur. Kullanılan şampuanlar, kurulanma havluları, tıraş köpükleri ve kozmetik ürünler cildin kızarmasına ve ciltte kaşıntıların oluşmasına neden olabilir. Bu tip durumlarda cildinize neden olan faktörü belirlemeye çalışın. İlgili ürünleri kullanmayı bıraktıktan sonra alerjik tepkimeler oluşmayacaktır ve bu sayede cildinizde kaşıntı ve kızarıklıklar olmayacaktır.
BENZER  Yumurta Çiçeğinin (Beyaz Patlıcan) Faydalarını Biliyor musunuz ?

Banyodan sonra kaşıntı nasıl geçer?

Banyodan sonra kaşıntı oluşması en çok cildin kurumasından dolayı meydana gelir. Eğer suyun sıcaklığından dolayı cildinizde kuruma meydana geliyorsa duş aldıktan sonra cildinize nemlendirici ürünler sürerek cildin kaybetmiş olduğu nemi kazanmasını sağlayın. Bu sayede kuruma nedeniyle oluşan kaşıntıların ve kızarıklıkların önüne geçebilirsiniz.

Suyun kireç oranı fazlaysa ve cildiniz bundan aşırı derecede olumsuz etkileniyorsa suyun dinlendirdikten sonra duş alabilirsiniz. Suyu dinlendirmek sudaki kirecin çökelmesini saplayacaktır. Bu sayede cildiniz sudaki kireçten olumsuz etkilenmeyecektir. Ayrıca şebeke sularındaki kireçten dolayı cilt problemi yaşayan kişi sayısı fazla olduğundan dolayı bazı firmalar su arıcı sistemler kurmaktadır. Sizler de bu sistemleri evinize kurdurarak suyun kirecini alabilirsiniz. Çoğu kozmetik ürün (şampuan, vücut losyonu) vücutta alerjik tepkimelere neden olur. Bu yüzden bitkisel doğal ürünler tercih edilmelidir. Günümüzde içerisinde herhangi bir kimyasal madde olmayan, sadece bitki özelerinden yapılan birçok banyo kozmetik ürünü satılmaktadır. Sizler de tercihinizi bu ürünlerden yana kullanabilirsiniz.

Yorum yap