İyi Gelen Şeyler

Banyodan Sonra Saç Kabarması Nasıl Önlenir?

Saçın yıkadıktan sonra kabarması oldukça sık görülen bir problemdir. Sırf bunları önleme amaçlı, saç bakım kremleri, şampuanları vardır. Tabii bizim sizler için önerdiğimiz birkaç ipucu/öneri ile bu sorundan tamamen kurtulabilirsiniz. Finansal sorunu olmayanlar bu yolu tercih edebilirler. Kozmetik ürünleri satan hemen her yerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Krem olarak duş öncesi ya da sonrası gibi ürünler satılmaktadır. Bu sayede kabarmanın önüne geçilir. Bu makalemizde bunlardan uzak, evde kabarmayı nasıl önlerim sorunun cevabını veriyorum.

Yıkadıktan Sonra Saçların Kabarmasını Önlemek

Öncelikle saçınızı nasıl yıkadığınızı bir gözden geçirin. Mesela, şampuan kullanım miktarını her zamankinden daha az tutun. Şampuan, sertleşme ve kabartma işini hızlandırır. Saçlar için sürekli şampuan yerine, sabun kullanın. Bunun için bıttım sabununu deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra saç bakım kremleri olarak satılan, kaliteli ve ucuz kremleri tercih edebilirsiniz. Şampuan kullanmadan bu kremleri kullanmak saç kabarmasını engeller. Tabii burada püf nokta, saç derisine sürmeyecek, saç tellerine sürecek olmanızdır. Bu konuda oldukça dikkatli olmalısınız.

İkinci öneri olarak en son durulama işlemini biraz daha soğuk su ile yapın. Kışın bu biraz zor olsa da, yazın bunu yapabilirsiniz. Soğuk su ile durulamanın saça olan etkisini gördükten sonra eminim sürekli uygulayacaksınızdır.

Saç Kabarması
Saç Kabarması

Üçüncü öneri olarak, duş sonrası fırça kullanmayın. Bunun sebebi, saç fırçalamak dökülmeye/kırılmaya ve kabarmaya neden olur. Fırça yerine tarak kullanabilirsiniz. Tarağın uçları geniş olmalıdır. Havlu ile saçınızı biraz kurutup, daha sonra (en az 20 dakika) fön makinesi kullanabilirsiniz. Hatta uzmanlar, havluyu saçınıza bastırmayın derken, cilt içinde bunu söylüyor. Yüzünüzü yıkadıktan sonra bile havlu ile kurularken, çok fazla bastırmayıp sadece suyu çeksin diye hafifçe bastırmalısınız. Bu püf noktalar oldukça önemli konulardır. Bu arada fön makinesini de doğru kullanmanız gerekiyor. Örneğin, uçlardan başlayıp dibe doğru kurutmayın. Dipten başlayıp saç ucuna doğru ilerleyin. Doğrusu bu olup, diğer türlü durumda kabarma söz konusu olacaktır.

BENZER  Yeşil Çay Faydaları

Hangi Saç Çeşidi Daha Fazla Kabarır?

Tabii ki kuru saç daha fazla kabarır. Nemlendirme çok önemli bir konudur. Cildi nemlendirdiğiniz gibi saçı ve saç derisini de nemlendireceksiniz. Bunun için önereceğim doğal yağlar şunlardır;

Zeytinyağı / saça olan etkilerini zeytinyağının saça faydaları isimli makalemizde yazdım. Okumanızı tavsiye ederim.

Argan yağı / saça olan etkilerini ve cilde olan etkilerini argan yağının faydaları isimli konumuzda bulabilirsiniz.

Bu ve benzeri doğal yağlar saçlar için mucize etkilere sahiptir. Zaten birçok kozmetik ürünlerinde bu yağlar kullanılır. Bu arada haftada bir ya da iki defa doğal yağları saçınıza uygulayabilirsiniz.

Not: benim acelem var, saç kabarması nasıl geçer diye soranlara; sprey kutu içine biraz saç kremi katın ve su ile hafif çalkalayın. Bunu kabarık saçınıza sıkın ve kabarmanın geçmesi için elinizle düzeltin. Hızlı sonuç alabilirsiniz. Diğer türlü tavsiyelerim, zamanla olacak şeylerdir. Mutlaka ama mutlaka doğallıktan yana adım atın. Keyifle kalın…

Yorum yap