İyi Gelen Şeyler

Basura İyi Gelen Şeyler

Basur halk arasında en çok gözlemlenen bir boşaltım sistemi problemidir. Çoğu kişi doktora gitmek yerine alternatif tıp dünyasındaki ürünler ile basur problemini ortadan kaldırmak istediğinden dolayı basura iyi gelen şeyler merak ediliyor. Bu yüzden sizlere basura iyi gelen yiyecekler, besinler ve gıdalar hakkında bilgi vereceğiz. Gelin basur nasıl iyileşir birlikte öğrenelim.

Hemoroid Genellikle Kimlerde Görünür?

45 yaş üstü erişkinlerin nerede ise yarısı hemoroid hastalığı ile mücadele etmektedir. Emareleri ve sebep olduğu hastalıklar hemoroidin hangi evrede olduğuna göre değişmekle beraber makatta kan akma, anal etrafında şişkinlikler, wc’ye çıkarken güçlük çekme ya da acı sebebiyle çıkamama ve makat yolu kesiminde kaşınma en çok gözlemlenen emareler içinde bulunmaktadır. Hemoroidin en fazlaca gözlemlenen sebepleri ise hamilelik, aşırı kiloluluk, uzun zamanlar boyunca oturma, kronik hazım sistemi problemleri, lif açısından kifayetsiz yeme içme, kabızlık ve azca akışkan alımıdır.

Genel hatlarıyla et ağırlıklı yeme içme alışkanlığımız, durağan hayatımız, bolca baharatlı yemeklerimiz akla getirildiğinde hemoroidin vatanımızda büyük bir mesele olduğunu söylemek oldukça doğrudur. İyileştirme seçenekleri içinde ise, tekrar hemoroidin haline göre ilaç, krem kullanımı yahut cerrahi operasyon yer almaktadır. Hemoroid sızılarının artması ve hemoroidin ilerlemesi beslenmemizle yakından alakalıdır ve bununla alakalı olarak oldukça ilerlememiş basurun oluşturduğu problemler, doğru besinler ve bolca akışkan kullanımı ile mühim miktarda ortadan kaldırılabilir. Basur ile mücadele eden kişilerin özellikle beslenmelerine büyük oranda özen göstermeleri gerekmektedir. Hastalıkla mücadele etmenin en önemli etapları arasında şüphesiz beslenme yer almaktadır.

Basur aşırı ağrılı bir sorun olduğundan dolayı bu hastalık ile mücadele içerisinde olan kişilere uzmanlar çeşitli tavsiyelerde bulunmaktadır. Uzmanların tavsiyeleri dikkate alınacak olunursa basur sorununun kısa süre içerisinde ortadan kaldırılması ve eski yaşam kalitesinin yakalanması muhtemeldir. Bu yüzden uzmanların tavsiyelerine kulak vermenizde fayda var. Makalemizin devamında profesörlerin hemoroid problemi olanlara tavsiye etmiş olduğu birtakım besinler yer almaktadır. Bu besinleri beslenme zincirinize ilave ederek sindirimi kolay hale getirebilir, kabızlığı engelleyebilir ve basur emarelerini denetim altında tutabilirsiniz. Basur sinsi bir hastalıktır. Siz farkında olmadan hızlı bir şekilde ilerleyebilir ve bu durum da olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden basur sorununuz varsa yapmanız gereken ilk şey bu sorunu kontrol altında tutabilmektir.

Basur Tedavisi için Bitkisel Öneriler!

 1. Güvercin Ağacı: Basur hastalığının en korkulan durumlarından birisi basurdan kan gelmesidir. Güvercin ağacı adı verilen bitkinin özellikle basurda meydana gelen kanamaları ciddi anlamda ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Basur makat bölgesinde yer alan damarların şişip güçsüzleşmesine neden olmaktadır. Güvercin ağacı adı verilen bitki bu güçsüzleşen damarları güçlendirerek basur probleminin ciddi anlamda ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Güvercin ağacı bitkisi şişelenmiş halde birçok sağlık marketinde satılmaktadır. Bu bitkinin özünü satın aldıktan sonra pamuğa döküp sorunlu bölgenize sürebilirsiniz.
 2. Aloe Vera: Son zamanların en popüler bitkilerinden birisi olan aloe vera, özellikle yaraların iyileştirilmesinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ev ortamında dahi besleyebileceğiniz bu bitkinin yapraklarında jel yer almaktadır. Aloe vera bitkisinin yaprağını kırdıktan sonra açığa bir jel çıkacaktır. Bu jeli basur olan bölgeye sürerek basur probleminizin kısa süre içerisinde ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Aloe vera meşhur bir bitki olduğundan dolayı piyasada ilgili bitkiden imal edilmiş olan çok sayıda krem bulunmaktadır. Bu kremleri alarak kullanabilirsiniz ancak bu bitkiye alerjisi olan çok sayıda kişi bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı öncelikle aloe vera bitkisine karşı bir alerjinizin olup olmadığını tespit ediniz.
 3. Tavşan memesi bitkisi: Tavşan memesi bitkisi yüzyıllardan beri özellikle sindirim sisteminde meydana gelen problemleri ortadan kaldırmak adına kullanılmaktadır. Tavşan memesi bitkisinin en önemli özelliği kan damarlarında ciddi anlamda daraltmasıdır. Bu nedenden dolayı basur bölgesinde genişleyen damarlar tavşan memesi bitkisi sayesinde daraltılabilir. Basur bölgesinde yer alan damarlar daraldığı zaman da basur şişkinliği ortadan kalkar ve basur yakınmaları bir süre sonra son bulur. Tavşan memesi bitkisi insanlar arasında hızla popüler hale geldiğinden dolayı birçok firma bu bitkiden üretilen kremler imal etmektedir. Bu bitkiyi bulmakta zorlanan kişiler ilgili bitkiden üretilmiş olan kremleri alarak sorunlarını ortadan kaldırabilirler.
 4. Karnıyarık otu: Karnıyarık otu, içerisinde bulunan maddeler ile dışkının yumuşak hale gelmesini sağlamaktadır. Sizlerin de bildiğiniz gibi basur olan kişilerin en büyük sıkıntıları arasında kabızlık yer almaktadır. Dışkının aşırı derecede sert olması kabızlık problemini meydana getirdiği gibi kişinin makat bölgesinde aşırı zorlanmalara neden olduğundan ötürü de basur problemi şiddetlenmektedir. Basur sorunu için ilaç tedavisinde bulunan kişiler karnıyarık otundan uzak durmalıdır. Çünkü karnıyarık otu özellikle ilaçların emilimini ciddi anlamda engellemektedir. Karnıyarık otu basur konusunda etkili bir şifalı bitki olsa da bu bitki kesinlikle doktor gözetiminde kullanılmalıdır.
 5. Meyve ve Sebzeler: Kabızlık sorunu ile mücadele ettiğiniz zamanlarda wc’ye gittiğinizde zorluk çekmeyle alakalı olarak damarlar normalden çok baskı ile karşılaşır. Bu yüzden hemoroid sızıları artabilir ve kan akma gözlemlenebilir. Taze meyve ve sebzeler muafiyet sistemini kuvvetlendirirken, lifli özellikleri sayesinde hazım sistemine yardımcı olarak kabızlığı engellerler. Kabızlıktan dolayı bir basur sorunu yaşıyorsanız özellikle besin zincirinize lif bakımından zengin olan yiyecekleri eklemenizde fayda var. Bu sayede kabızlık sorununuz ve ardından basur sorununuz ortadan kalkacaktır. Yiyeceklerdeki lif bağırsakları aktif eder, dışkıyı yumuşak hale getirir ve zorlanmadan bedenden atılmasına destek verir. Lif bakımından varlıklı meyve ve sebzeler içinde en başlarda elma, armut, avokado, enginar, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve fasulye yer almaktadır. Bu besinleri tüketerek lif bakımından zengin bir beslenme çizelgesi oluşturabilirsiniz. Buda kabızlığın ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.
 6. Yoğurt ve Kefir: Yoğurt ve kefir, bağırsaklarda yer alan ve besinlerin sindirimi esnasında harekete geçen iyi bakterilere yardımcı olduğundan hemoroidi olanlara tavsiye edilen besinler içinde en başlarda bulunmaktadır. Bağırsaklarda yer alan iyi bakteriler çoğaldığında midede tamamen sindirilmeden bağırsaklara varan besinlerin parçalanması kolay hale gelir ve kabızlık riski azalır. Yaptığımız açıklamalardan da anlayacağınız gibi kabızlık basur sorununun ortaya çıkmasına neden olan en büyük nedendir. Kabız olan kişilerin yaklaşık olarak %80’lik kısmı ek olarak basur sorunu ile de uğraşmaktadır. Bu tarz problemleri yaşamamak için kabız olduğunuz zaman vakit kaybetmeden kabızlığınızı ortadan kaldırmaya çalışın.
 7. Tahıllar: Kepekli tahıllar, zengin gıda değerleri haricinde lif ve protein muhtevaları ile sindirimi kolay hale getirerek hemoroidin sebep olduğu problemlerin azaltılmasına destek olarak tüketilebilir. Sıhhatli bir hazım sistemi ve düzenli bir şekilde wc’ye çıkmak için mütehassısların önerilmiş olduğu günlük kullanılması ihtiyaç duyulan lif dozu ortalama 20-35 gram civarındadır. Tüketmiş olduğunuz hazır gıdaların üzerinde lif oranları yer almaktadır. Bu oranlar üzerinde hesaplama yaparak günlük ihtiyacınız olan lift miktarını belirleyebilirsiniz. Lif yönünden varlıklı yulaf ezmesi, kahverengi pirinç, kepek ekmeği, tam buğday ekmeği ya da abur cuburluk olarak lif yağsız patlamış mısır yiyebilirsiniz. Bu ürünler lif bakımından zengin ürünlerdir ve sindirim sisteminizi harekete geçirerek kabızlık kaynaklı basur sorunlarının ortaya çıkmasına engel olur.
 8. Sıvılar: Hemoroid emarelerinden ve meydana gelişinden korunmak için bol bol akışkan tüketmelisiniz. Su haricinde sindirimi kolay hale getiren nebatsal çaylar, lif ihtiva eden sebze ve meyve sularını yudumlayabilirsiniz. Basur sorunu olan kişiler kesinlikle beslenme zincirlerinde yer alan gıdaları tekrardan gözden geçirmelidir. Beslenme zincirinizde basur problemini arttırıcı nitelikleri olan besinleri menülerinizden çıkararak hastalığın seyrini hafifletebilmeniz mümkün.
BENZER  Semizotu Nedir? Semizotunun Faydaları Nelerdir?

Birtakım besinler hemoroid emarelerini arttırıp sızılara ve kanamalara sebep olabilir. Kahve, çay ve diğer kafein ihtiva eden sıvı gıdalar hemoroidi tetikleyen sıvı gıdalar içinde en başlarda yer almaktadır. Kafein, bedenin susuz kalmasına yol açar. Ek olarak müshil tesiri yaratarak hazım sisteminin tetiklenmesine ve wc’ye çıkma düzeninin düzensizleşmesine neden olabilir. Bu yüzden basur sorunu olan kişiler kesinlikle kafein ihtiva eden içecekleri tüketmemelidir. Amel olunması halinde makat fazladan ıkınma ihtiyacı duyacağından dolayı basur probleminiz artabilir. Aşırı derecede ıkınmak basur memelerinin şişmesine neden olan bir durumdur. Basur problemi olan kişiler bu nedenden dolayı kola ve kahve gibi içeceklerden uzak durmalıdır. Kahve, belki başlangıçta wc’ye çıkmayı kolay hale getirdiği gibi bir izlenime kapılmanıza neden olabilir ancak tüketildiği zaman bağırsaklardaki sıvıyı azalttığından dolayı kabızlığa yol açar. İçki kullanımı da basur ile bağlantılı problemleri, bedendeki suyu az hale getirip enfeksiyonlaşmanın çoğalmasına sebep olduğundan basur probleminin artmasına neden olmaktadır. Bu nedenden dolayı bu besinleri tüketirken bir kez daha düşünmenizde fayda var.

Baharatlar basurun oluşmasına neden olmaz ancak basur problemi varsa bu problemin artmasına neden olabilirler. Özellikle acı baharat tüketen basur hastalarının basur memelerinde aşırı derecede şişkinliklerin olduğu görülmektedir. Bu şişkinlikler yaşam kalitenizin ciddi manada düşmesine neden olacağından dolayı basur probleminiz varsa acı gıdalardan uzak durmanızda fayda var. Kek, çörek, kurabiye, gazlı sıvı gıdalar, dondurma gibi şekerli besinlerden uzak durun. Bu şekil arıtılmış şeker ihtiva eden yiyecekler kabızlığa sebep olarak bağırsak hareketlerini yavaş hale getirir ve hemoroid emarelerini arttırabilir. Buda aşırı derecede ağrılar yaşmanıza ve tuvalete çıkmakta zorlanmanıza neden olur. Doymuş yağlar, sarf edilen besinlerin bağırsaklarda katılaşmasına bağlı olarak kabızlığa sebep olduğu için tüketilmeleri tavsiye edilmemektedir. Salam, sosis, sucuk, margarin, fast food mahsulleri doymuş yağ ihtiva eder ve sindirimi zor hale getirir. Bu şekil yağlar yerine yağ deposu olarak zeytinyağı, keten tohumu yağı gibi sıhhatli alternatifleri beslenme zincirinize ilave edebilirsiniz.

BENZER  “Beyaz Una Güle Güle” Yeni Nesil Unlar Formda Kalmanızı Sağlıyor!

Netice olarak hemoroidin iyileştirilmesi dengelenmiş ve temkinli bir yeme içme programı ile yakından alakalıdır. Yediğiniz besinlere göre hemoroid sızılarını günlük yaşamınızı etkilemeyecek, wc’ye çıkmayı zor hale getirmeyecek dereceye getirebilir ve basura bağlı kanamaları neredeyse tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Hemoroid emarelerini hafif hale getirmek için tavsiye edilen besinler genel hatlarıyla sıhhatli yeme içme için önerilen besinlerle aynıdır. Profesörlerin önerilmiş olduğu yiyecekler basura bağlı emareleri hafifletmekle beraber genel sıhhatinizi de geliştirmenize destek olacaktır. Sağlıklı bir yaşamın sırrı şüphesiz sağlıklı beslenme içerisinde yer almaktadır.

Sadece hemoroidin iyileştirilmesi için yalnız yeme içme şeklinizi farklılaştırmanın kafi olmadığını unutmadan ilerleyen hemoroid iyileştirilmesi için hekime görünmeli ve profesör kontrolünde bir iyileştirme programı meydana getirilmesini sağlamalısınız. Aksi takdirde basur problemi ilerleyecek olursa kanser gibi amansız hastalıklar ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

Yaşadığınız basur ağrıları hayatın çekilmez bir hale gelmesine neden olabilir Basur için tedavi görüyorsanız tedavinize ek olarak yapacağınız şeyler çektiğiniz ağrıların hafiflemesini ve hayatın daha yaşanır bir hale gelmesini sağlayabilir. Makalemizin devamında yer alan öneriler çektiğiniz ağrıların hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Hemoroid (Basur) İçin İyi Gelen Yöntemler

 1. Duş: Sızı, kaşınma ve hemoroidin sebep olduğu hastalığın çoğaldığı zamanlarda ılık suyla alınan duş rektal damaları ferahlatarak hemoroid emarelerini hafifletmeye destek olabilir. Basurunuzda aşırı derecede ağrılar meydana geldiği zaman duş alamıyorsanız dahi bir leğen içerisine ılık su koyarak bir süre suda oturun. Ilık su basur bölgesinde yer alan damarların rahatlamasını sağladığından dolayı yaşadığınız ağrılar hafifleyecektir. Ayrıca bu su içerisine bir miktar sirke ile kaya tuzu ilave ederseniz basurlu bölgede yer alan mikroplar öleceğinden dolayı basurunuz daha kısa süre içerisinde iyileşir.
 2. Losyonlar: İlerlemiş hemoroid için hekiminizden reçeteli losyon tavsiyesi alabilirsiniz. Basur kremleri şişen memelerin inmesini sağladığı gibi basur bölgesinde meydana gelen kaşıntıları da ortadan kaldırır. Basurunuz aşırı derecede ilerlediyse kesinlikle kulaktan dolma bilgiler ile krem almayın. Losyon önerisi almak için mutlaka alanında uzman bir doktora muayene olun. Bilinçsiz bir şekilde kullanılan kremler sıkıntılarınızın artmasına neden olabilir.
 3. Hareket Etmek: Uzun süre boyunca oturarak iş yapıyorsanız her otuz dakikada bir ayağa kalkarak biraz yürüyün ve kan dolaşımını çoğaltacak egzersizler yapın. Otururken sızı yaşıyorsanız hemoroid rahatsızları için hususi olarak imal edilen ve damalar üstündeki tazyiki az hale getiren yuvarlak oturaklardan kullanmanız ağrıların hafiflemesini sağlayacaktır.
 4. Ameliyat: Yediğiniz yiyecekler hemoroid emarelerini az hale getirebilir amma velakin aslolan probleminin iyileştirmesini sağlamaz. Bu yüzden hekime gitmekten çekinmeyin, netice olarak bu mesele yalnız size has değil ve yüz binlerce insanla aynı hastalığı yaşıyorsunuz. Birçok kişi basur mahrem bölgede çıktığından dolayı doktora gitmemektedir ve bu nedenden dolayı doktora gidildiği zaman birçok vaka ciddi derecede ilerlemiş olmaktadır. Zamanında doktora gidilseydi birkaç krem ile iyileştirilebilinecek olan basur sorunları geç kalındığından dolayı mecburen ameliyatsal yöntemler ile ortadan kaldırılmaktadır. Basur ameliyatı sıkıntılı ameliyatlar arasında yer aldığından dolayı bu sorunla mücadele eden kişiler vakit kaybetmeden doktora gitmelidir.
BENZER  Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Basur problemi uzun süre oturarak iş yapan, gün içerisinde birden çok büyük abdestini yaparken aşırı derecede ıkınmak zorunda kalan, usun soluklu ishal sorunları olan ve boşaltım yolunu ciddi anlamda üşüten kişilerde sıklıkla gözlemlenir. Basur halk arasında utanç verici hastalıklar arasında yer aldığı için de insanlar doktora gitmek yerine hastalığın kendiliğinden iyileşmesi için bekler ve bu durum da ciddi sıkıntıları beraberinde getirir. İlgili sorunun erken dönemde teşhis edilmesi problemin daha kolay bir şekilde ortadan kaldırılmasını sağlayacağından dolayı bu sorunu önemseyin ve vakit kaybetmeden bir doktora görünün.

Yorum yap