İyi Gelen Şeyler

Basura İyi Gelen Yiyecekler

Basur özellikle 30 yaşını aşmış olan kişilerde meydana gelen bir boşaltım sistemi problemidir. Basura iyi gelen yiyecekler sayesinde basur belirtilerinden kaynaklanan yakınmaların azaltılması mümkündür. Boşaltım sisteminin en önemli kısımlarından birisi olan anüs bölgesinde kanamaların meydana gelmesi, şişliklerin oluşması, tuvalete çıkarken zorluk çekilmesi ve acı yedikten sonra dışkı yapmada zorlanılması en çok gözlemlenen basur belirtileri arasında yer almaktadır. Basura iyi gelen yiyecekler sayesinde insan yaşamının kalitesini düşüren bu belirtilerin büyük oranda azaltılması mümkündür. Basur üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda obezite, gebelik, sindirim sistemi bozuklukları, kabızlık, ishal, az oranda sıvı tüketilmesi ve lif bakımından yetersiz olan besinler ile beslenilmesinin basur hastalığını tetiklediği tespit edilmiştir. Özellikle uzun süre boyunca poposunun üzerinde oturarak çalışmak zorunda kalan insanlarda basur probleminin sıklıkla gözlemlendiği bilinmektedir. Yaşam kalitenizin düştüğünü düşünüyorsanız basura iyi gelen yiyecekler sayesinde yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz.

Tüketilen besinler basurun iyileştirilmesi konusunda aşırı derecede mühimdir. Bazı besinler basurun iyileşmesi konusunda yardımcı olurken bazı besinlerin basuru tetiklediği ve iyileşme sürecini uzattığı bilinmektedir. Doktorlar tarafından yapılan muayene sonrasında basur tedavisi çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilir. Basur problemi çok erken dönemlerde ise verilen çeşitli ilaçlar ve merhemler aracılığıyla bu problemin ortadan kaldırılması mümkündür ancak basur problemi aşırı derecede ilerlemişse bu tip durumlarda ameliyat yöntemleri ile ortadan kaldırıldığı da bilinenler arasında yer alıyor.

Basura iyi gelen besinler

Basur şikayetlerinin artmasına neden olan en büyük faktör yaşanılan kabızlıktır. Kabızlığı önlemek için sindirimi kolay ve lif açısından zengin olan besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Basura iyi gelen besinler incelendiğinde bu besinlerin sindirimi kolay olan ve lif açısından zengin olan besinler olduğu gözlemlenmektedir. Sizler de beslenme zincirinize basura iyi gelen yiyecekleri ekleyerek basur yakınmalarınızı ciddi oranda azaltabilirsiniz.

BENZER  Armudun Faydaları

Sıvı gıdalar: sıvı gıdalar sindirim sisteminin daha aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olduğundan dolayı basur problemi olan kişilerin gün içerisinde bol miktarda sıvı tüketilmesi gerekmektedir. Bitkisel çayları ve meşrubatları ve suyu normale oranla daha fazla tüketerek sindirim sisteminizin rahatlamasını ve bu sayede basur yakınmalarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz. Sıvı gıdaları tüketmeniz ayrıca böbreklerinizin kusursuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır. Basur problemlerinizi ortadan kaldırmak için atacağınız bu adım ayrıca böbrekleriniz içinde bir hayli önem taşımaktadır.

Meyveler ve sebzeler: meyveler ve sebzeler içerisinde yoğun miktarda lif barındırdığından dolayı meyveler ve sebzeler dışkının yumuşamasına yardımcı olarak dışkının kolay bir şekilde atılmasına yardımcı olur. Besinler içerisinde yer alan lifli yani posalı besinler bu etkileri sayesinde basur problemine de iyi gelmektedir. Fasulye, bezelye, avokado, elma, armut, enginar ve koyu yeşil yapraklı sebzeler beslenme zincirinde yer alırsa basur yakınmalarınız da aynı oranda azalacaktır çünkü basurlu bölgenin aşırı derecede kasılması basur yakınmalarının ciddi oranda artmasına neden olur.

Tahıllar: tahıllar lif ve protein bakımından en zengin olan yiyeceklerdir. Yulaf, pirinç, buğday ve arpa gibi ürünleri beslenme zincirine eklenerek vücut için gerekli olan ve sindirim sisteminin rahatlamasını sağlayan lifleri ve proteinleri temin edilebilirsiniz. Tahıllar besinler içerisinde lif oranı en fazla olan yiyeceklerdir. Bu yüzden her insanın günlük öğünleri içerisinde tahıllara yer vermesi gerekmektedir. Tahılları tüketirken fazla yağ kullanmamaya özen gösterin. Fazla yağ tüketimi ishal gibi problemlerin ortaya çıkıp basur probleminin şiddetlenmesine neden olabilmektedir. Buna dikkat edecek olursanız tahıllardan basur adına maksimum verimi alabilirsiniz.

Yoğurt: yoğurt içerisinde yer alan bakteriler sayesinde sindirim sistemine destek olan bir besin türüdür. Yoğurt içerisinde yer alan iyi bakteri türlerinden olan probiyotikler basur problemi olan kişilere ciddi derecede yarar sağlamaktadır. Yoğurt gibi ürünleri tüketerek besinlerin daha kolay bir şekilde parçalanmasını sağlayabilir ve kabızlık problemini ortadan kaldırarak basur yakınmalarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz

BENZER  Asitli Yiyecekler Nelerdir?

Basura zararlı yiyecekler

Basura iyi gelen yiyecekler olduğu gibi basura zararlı yiyecekler de bulunmaktadır. Basur problemi olan kişiler basura zararlı olan bu yiyecekleri tüketecek olurlarsa basur yakınmaları artacaktır. Bu yüzden insanların yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde basur problemlerinin ciddi oranda artacağına emin olabilirsiniz.

Kafein içeren yiyecekler basura zararlı yiyecekler sıralamasında şüphesiz baş sırada bulunur. Kafein vücudun susuz kalmasına ve buna paralel olarak kabızlık probleminin ortaya çıkıp basur sorununun artmasına neden olur. Kimi kişiler de kafein adı verilen bu maddenin sindirim sistemini bozarak müshil etkisi oluşturup kişinin ishal olmasına neden olduğu ve bu nedenden dolayı basur probleminin arttığı bilinmektedir. Bu yüzden basur problemi olan kişilerin kesinlikle içerisinde yoğun miktarda kafein yer alan besinlerden uzak durması gerekmektedir. Çay, kahve ve kola gibi ürünleri beslenme zincirinizden çıkararak kafein tüketiminizi azaltabilirsiniz.

Acılık oranı yüksek olan besinler de basur sıkıntılarının yaşanmasına neden olabilir. Pul biber, kırmızıbiber, karabiber ve acı hardal gibi baharat türleri basur yakınmalarının artmasına neden olur. Eğer basur probleminiz varsa kesinlikle acı olan yiyeceklerden uzak durmalısınız. Aksi takdirde tuvalete çıktığınız esnada tüketmiş olduğunuz bu acılar büyük abdestinizi yaparken aşırı derecede ıkınmanıza ve basur probleminizin şiddetlenmesine neden olacaktır.

Doymuş yağ oranı yüksek olan yiyecekler insanın kabız olmasına neden olur. Bu yüzden doymuş yağ oranı yüksek olan besinlerin beslenme zincirinden çıkarılması gerekmektedir. Sosis, salam, sucuk gibi ürünler insanlar tarafından en çok tüketilen ve doymuş yağ oranı en yüksek olan yiyeceklerdir. Eğer basur yakınmalarınız varsa salam, sosis ve sucuk gibi ürünleri beslenme zincirinizden çıkarmanız mantıklı olacaktır. Ayrıca marketlerde tezgahlarda yer alan herhangi bir ürünü alırken bu ürünün doymuş yağ oranını incelemeniz yakınmalarınızın ortadan kaldırılması adına atacağınız önemli bir adım olacaktır.

BENZER  Selenyum İçeren Yiyecekler

Basur belirtileri nasıl azaltılır

Basur ağrıları ve kaşıntıları aşırı derecede artmış olan kişiler sıcak bir banyo yaparak damarların rahatlamasına ve buna paralel olarak kaşıntı ile beraber ağrıların azalmasına yardımcı olabilirler. Yapılan sıcak banyo basur yakınmalarını azaltma konusunda emin olun en çok tercih etmiş olduğunuz yöntemlerden birisi haline gelecektir. Basur yakınmalarını azaltmak için geliştirilmiş olan çok sayıda merhem bulunmaktadır ancak bu merhemlerin çeşitli yan etkileri olabildiğinden dolayı ilgili merhemler kesinlikle doktor reçetesiyle kullanılmalıdır. Aksi takdirde basur probleminizin artmasına ve yakınmalarınızın şiddetlenmesine neden olabilirsiniz.

 

Basuru aşırı derecede şişen kişiler şişin meydana gelmiş olduğu bölgeye buz torbası koyarak kompres yapacak olurlarsa bir süre sonra şişlik inecektir ve bu sayede şişliğe bağlı olan ağrılar ortadan kalkacaktır. Her yöntemi denemiş olmanıza rağmen basur yakınmalarınız bir türlü geçmiyorsa basur etkilerini ortadan kaldırmak için en son tercih edilen yöntem olan ameliyat yöntemini seçmeniz gerekmektedir. Birçok insan basur ameliyatı olmaktan korktuğundan dolayı basur vakaları aşırı derecede şiddetlenmektedir. Emin olun sizler gibi aynı sorunu yaşayan çok sayıda insan bulunmaktadır ve bu yüzden utanmanıza neden olacak herhangi bir problem bulunmamaktadır. Dünyanın en basit cerrahi müdahalelerinden birisi olan basur ameliyatını olduktan sonra soruna neden olan etkiler ortadan kaldırılır ve bu sayede eski kaliteli yaşamınıza geri dönebilirsiniz. Dış basur ameliyatının gerçekleştirilmesi aşırı derecede kolay olsa da iç basur ameliyatlarında şiddetli kanamalardan dolayı biraz zor geçtiği bilinmektedir ancak her geçen gün gelişen teknoloji sayesinde artık iç basur ameliyatı da basit operasyonlar arasında yer almaktadır.

Yorum yap