İyi Gelen Şeyler

Basura ne iyi gelir, ne geçirir?

50 yaş üzeri yetişkinlerin neredeyse yarısı basur rahatsızlığı yaşamaktadır. Basurun belirtileri hastalığın şiddetine göre değişmekle birlikte anüste kanama, anüs çevresinde şişlikler, tuvalete çıkarken zorlanma ve acı nedeniyle çıkamama, anüs bölgesinde kaşıntı en sık görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Sebepleri arasında ise gebelik, obezite, uzun süreler boyunca oturma, kronik sindirim sistemi sorunları, lif yönünden yetersiz beslenme ve az sıvı tüketimi gösterilmektedir. Basur tedavisinde ilaç ve merhemlerin yanı sıra ameliyat seçeneği de bulunmaktadır. Çok ilerlememiş basurun belirtileri ise uygun beslenme ve bol sıvı tüketimi ile azaltılabilir.

Basuru Olanlara Tavsiye Edilen Yiyecekler

Yoğurt ve Kefir: Yoğurt ve kefir bağırsaklarda bulunan ve gıdaların sindirimi sırasında kullanılan iyi bakterileri (probiyotikleri) arttırıcı özellikleri ile basuru olanlara önerilmektedir. Sindirimi kolaylaştırmak için kullanılan yoğurt ve kefir aynı zamanda basur oluşumunu önlemek içinde kullanılabilir.

Meyve ve Sebzeler: Taze meyve ve sebze bağışıklık sistemini güçlendirirken kabızlığı önler. Kabızlığın basuru tetiklediği ve tuvalete çıkarken zorlanma neticesinde damarların zorladığı bilinmektedir. Meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunan lif bağırsakları yumuşatır ve çalıştırır. Lif açısından zengin meyve ve sebzeler arasında ilk sıralarda elma, armut, avokado, enginar, bezelye, brokoli, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve fasulye gelmektedir.

Tahıllar: Kepekli tahıllar zengin besin değeri dışında lif ve protein içerikleri ile sindirime kolaylaştırarak basurun tedavisine yardımcı olarak kullanılabilir. Uzmanlar tarafından sağlıklı bir sindirim sistemi için günlük olarak tüketilmesi gereken lif miktarı yaklaşık 20-35 gramdır. Lif bakımından zengin yulaf ezmesi, kahverengi pirinç gibi tahılları ve atıştırmalık olarak yağsız patlamış mısır tüketebilirsiniz.

Sıvılar: Basur belirtilerinden ve oluşumundan korunmak için bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Su dışında sindirimi kolaylaştıran bitkisel çaylar, lif içeren sebze ve meyve suları içebilirsiniz.

BENZER  Ayvanın Faydaları

Bazı gıdalar basur belirtilerini şiddetlendirip ağrılara ve kanamalara neden olabilir. Kahve ve diğer kafein içeren içecekler (kola, yeşil çay gibi) basuru tetikleyen içecekler arasında ilk sıralarda gösterilmektedir. Kafein vücudun susuz kalmasına ve müshil etkisi yaratarak sindirim sisteminin uyarılmasına ve tuvalete çıkma düzeninin bozulmasına yol açabilir. Alkol tüketimi de hemoroid ile bağlantılı semptomları, vücuttaki suyu azaltıp iltihaplanmanın artmasına neden olarak şiddetlendirmektedir. Ayrıca kırmızıbiber ve hardal gibi gıdalar bağırsaklardan yarı sindirilmiş olarak geçtiğinden basur kanamalarını arttırabilir.

Kek, çörek, kurabiye, gazlı içecekler, dondurma gibi şekerli gıdalardan kaçının. Bu tip rafine şeker içeren besinler kabızlığa yol açarak bağırsak hareketlerini yavaşlatır ve basur belirtilerini şiddetlendirebilir.

Basuru olanların kontrol altında tutması gereken bir diğer noktada tuz tüketimidir. Patates kızartması, patates cipsi, tuzlu krakerler, konserve çorba ve tuzlu fındık gibi tuzlu gıdalar kan basıncını yükselterek basura neden olan damarların şişmesine yol açabilir. Şişen rektal damalar tuvalete çıkmayı zorlaştırır ve basur kanamalarını arttırır.

Doymuş yağlar, tüketilen gıdaların bağırsaklarda sertleşmesine, dolayısıyla kabızlığa neden olduğundan tüketimi önerilmez. Hazır sosis, şarküteri ürünleri, margarin, fast food ürünleri doymuş yağ içerir ve sindirimi zorlaştırır. Bu tip yağlar yerine yağ kaynağı olarak zeytinyağı, keten tohumu yağı gibi sağlıklı alternatifleri diyetinize ekleyebilirsiniz.

Basur ve Beslenme

Sonuç olarak basurun tedavisi dengeli ve dikkatli bir beslenme programı ile yakından ilgilidir. Tükettiğiniz gıdalara göre basur ağrılarını günlük hayatınızı etkilemeyecek, tuvalete çıkmayı zorlaştırmayacak seviyeye indirebilirsiniz. Diğer yandan beslenmenize özen göstermezseniz her tuvalete çıktığınızda ağrılı bir süreç sizi bekliyor olacaktır. Basur belirtilerini hafifletmek için önerilen gıdalar genel olarak sağlıklı beslenme için tavsiye edilen gıdalarla aynıdır. Bu beslenme programı basur tedavisi dışında genel sağlığınızı da geliştirmenize yardımcı olabilir. Ancak basurun tedavisi için sadece beslenme şeklinizi değiştirmenin yeterli olmadığını unutmayarak ilerleyen basur tedavisi için doktora görünmeli ve uzman kontrolünde bir tedavi programı oluşturulmasını sağlamalısınız.

BENZER  B3 Vitamini

Yorum yap