Beden Dilinde Jest ve Mimiklerin Anlamları

Jest ve mimiklerin anlamları yorumlanarak karşınızdaki bir kişiyle hiç konuşmadan onun karakterini yorumlamanız mümkündür. Mimikleri insan iletişimi üstünde incelediğimiz basit olan mimiklerin beyin tarafından kısa süre içerisinde algılanıp yorumlandığını ve bu sayede metrelerce uzun cümleler kullanmadan bazı şeylerin ifade edilebildiğini gözlemledik.

İnsanlar beden dili konusu içerisinde yer alan jest ve mimikleri doğru kullanarak hem sosyal yaşamda hem de iş hayatlarında başarıyı yakalayabilir. Örneğin aşırı derecede tedirgin olduğunuz bir anda var olan tedirginliğinizi gizlemek için jest ve mimiklerinizi kullanarak kendinizi soğukkanlı olarak gösterebilirsiniz. En zor zamanda bile güçlü bir izlenim vermenize jest ve mimikler yardımcı olabilir. İşte jest ve mimiklerin önemi başarıyı yakalamak adına ön plana çıkmaktadır.

Aynı şekilde insan jet ve mimiklerini okuma da bizlere insanları tanıma konusunda yardımcı olur. Sadece bir kişinin jest ve mimiklerini gözlemleyerek ne kadar samimi olduğunu, söylediklerinin doğruluk payının olup olmadığını anlamak mümkündür. Bu makalede sizlere beden dilinde jest ve mimiklerin anlamları hakkında bilgi vererek jest ve mimikleri kontrol etme gibi önemli konularda bilgi sahibi olmanızı hedefliyoruz.

Yaygın kullanılan jestler ve mimikler nelerdir?

İnsanların duygu ve düşüncelerini ele veren jest ve mimiklerin neler olduğunu anlatmadan önce jest nedir ve mimik nedir konusunun ele alınması gerekmektedir. hem jest hem de mimikler iletişim esnasında görsel sinyaller göndererek bazı şeylerin anlatılmasını sağlayan hareketlerdir.

Mimik: Kişinin yüz kasları aracılığıyla görsel sinyaller göndermesidir.

Jest: Kişinin el, kol, bacak, baş ve beden hareketleriyle görsel sinyaller göndermesi olarak tanımlanır.

Jest ve mimikler, sohbet esnasında karşınızdaki kişiye anlatmak istedikleriniz ile alakalı ekstra bilgiler verir. Bu kısımda asıl önemli olan şey jest ve mimiklerinizin duygularınızı gerçek anlamda yansıtıp yansıtmadığıdır.

Jest ve mimiklerin anlamları iyi bilinirse karşımızda yer alan kişinin nasıl bir ruh halinde olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Sadece jest ve mimikler gözlemlenerek kişinin öfkeli, mutlu, tedirgin ya da sıkılmış olup olmadığı rahat bir şekilde anlaşılabilir. Sizler de bir süre jest ve mimiklerin anlamları ile alakalı gözlemler yaparak kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz.

Gelin şimdi hep birlikte en çok kullanılan jest ve mimikler ne anlama geliyormuş öğrenelim. Bu sayede hem hitap gücümüzü geliştirecez hem de insanların duygu durumlarını daha iyi bir şekilde tanımlayacağız.

1. Parmaklarla sayıların gösterilmesi

Beden dilinde rakam göstermenin anlamıKonuşma esnasında rakamları kullanmamız gerekebilir. Örneğin 2 derken ya da 5 derken bunu elimizle göstermemiz anlatılanların görsel boyut kazanmasını ve akılda kalıcılığın artmasını sağlayacaktır. Anlatılanların akılda kalmasını sağlamasının yanı sıra sohbete sıcaklık katan bir etkisi de vardır.

Tabi ki 10’dan büyük olan rakamların parmaklar aracılığıyla gösterilmesi mümkün değildir. 10’dan daha büyük rakamların bir çokluk ifade etmesinden dolayı çok bir şeyi ifade etmek isteyen kişiler yine tüm parmaklarını açarak 10 rakamını gösterir. Yani 10 aslında hem 10’u hem de 10’dan fazla miktarları ifade etmek için beden dilinde kullanılmaktadır.

2. Parmaklarla küçük bir şeyin ifade edilmesi

Beden dilinde küçük bir şeyin ifade edilmesiJest hareketleri arasında sıklıkla kullandığımız bir diğer beden dili hareketi de parmaklarla küçük bir şeyin ifade edilmesidir. Çok az, çok küçük ya da minnacık gibi şeyleri ifade etmek, anlatıma zenginlik kazandırmak adına bu jest hareketi yapılabilir.

Parmaklarla küçük bir şeyi ifade ederken başparmağınızla işaret parmağınızı birbirine yaklaştırın ve arada küçük bir mesafe bırakın. Bu görsel sinyal karşınızdaki kişiye küçük bir şeyin tanımlamasının yapıldığını hissettirecektir. Bu jest hareketi kullanırken ayrıca “şu kadar” denilmesi karşıda yer alan kişinin beden diline daha iyi bir şekilde odaklanmasını sağlayacaktır.

3. Anlatılanları dinle ifadesi

Beden dilinde dinle işaretiSol eli düz tutup bunun üzerine sağ elin üst kısmıyla vurulması ve bu esnada dinleyin lütfen diyerek insanların odaklanmasının sağlanması bu jest hareketiyle olur. Kimi bunun insanların gerilmesine neden olduğunu düşünse de insanları bir konuya odaklandırmak için büyük etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

İnsanlara önemli bir şey anlattığınız zaman odaklanma sorunu olduğunu hissettiğiniz kişilerin dikkatini size çekmek adına bu hareketi yapabilirsiniz. İnsanların size odaklanmasında büyük etkiye sahip olduğundan şüpheniz olmasın. Bu sayede bilgilerin insanlara daha akıcı bir şekilde geçmesini sağlamanız mümkündür.

4. Yumruk yapılarak kararlılığın gösterilmesi

Beden dilinde kararlılığın ifade edilmesiKişinin yumruğunu sıkıp bir şeyler anlatması benden dilinde iki farklı şekilde tanımlanmaktadır. Eğer bir kişi yumruğunu sıkıp bir şeyler anlatıyorsa bu onun ilgili konuda kararlı olduğunu gösterir. Aynı şekilde kişinin yumruğunu sıkarak konuşması öfkeli olduğunu da gösterir.

Konuşmalarınız sırasında yumruk yapıp konuşurken kesinlikle sesinizi yükseltmeyin. Kararlı olduğunuz bir durumu anlatırken sesinizi yükseltip yumruğunuzu sıkmanız insanların sizi öfkeli olarak tanımlamasına da neden olabilir.

5. Her şeyini al ve git ifadesi

Beden dilinde bir şeyin mahvolduğunun ifade edilmesiHayatınızda olup bir şeylerin yolunda gitmemesine neden olan insanları hayatınızda yer alan her şeyiyle çıkarmak isteyebilirsiniz. Bunu beden diliyle de anlatmak için iki elinizi kullanarak görselde olduğu gibi süpürme hareketi yapmanız yeterlidir.

Ellerle yapılan süpürme şeklindeki hareket ayrıca her şeyin mahvolduğunu ve bunun sorumlusunun o olduğunu ifade etmek için de kullanılır. Sertliği gösteren bir jest ifadesi olduğunu söylemek mümkündür. Düşüncelerinizdeki kararlığı karşınızdaki kişiye hissettirmek için bu beden dili hareketini kullanabilirsiniz.

6. Küçük orta ve büyük boyutların ifade edilmesi

Beden dilinde küçük orta ve büyük durumların ifadesiGenelde bu beden dili ifadesi insanların sahip olduğu boyun gösterilmesinde kullanılır. Küçük boylu kişileri gösterirken el göğüs hizasının altına getirilir ve küçük şeklinde ya da kısa şeklinde seslenilir.

Orta boyda olan şeyleri ifade ederken el göğüs hizasına getirilerek orta boyutlarda denir. Aynı şekilde bir şeyin büyük boylarda olduğunu ifade ederken el göğüs hizasının üstüne getirilerek boyunun büyük olduğu söylenir. Jest hareketleri arasında yer alan bu ifade şekli anlatımın boyut kazanmasını sağlayacaktır. Bu ifade ayrıca seviyeleri ifade etmek için de kullanılır. Örneğin düşük seviye, orta seviye ve yüksek seviye gibi ifadeleri tanımlamakta kullanılabilir.

7. Parmak uçlarını birleştirerek dikkatle dinlenildiğini ifade etmek

Beden dilinde dikkatli dinlenildiğini ifade etmekEllerinizi göğüs hizasında bir araya getirip parmak uçlarınızı birbirine değdirerek karşınızda yer alan kişiyi dikkatli bir şekilde dinlediğinizi hissettirebilirsiniz.

Beden dili uzmanlarının büyük bölümü bu beden dili hareketinde ikiye ayrılmaktadır. Bazı beden dili uzmanları bu jest hareketinin ego göstergesi olduğunu ve bu yüzden kullanılmasını etik bulmadıklarını ifade etmektedir.

Sizler bu hareketi gördükten sonra eğer negatif bir hissiyata kapılıyorsanız gündelik yaşam içerisinde insanlara karşı bu hareketi kullanmayın. Eğer her şeye rağmen bu beden dili hareketi yapılacaksa kesinlikle tebessümlü bir yüz ifadesi de kullanın.

8. İşaret parmağıyla uyarı yapılması

Beden dilinde uyarı yapılmasıBir kişiye yaptıklarının yanlış olduğunu ifade etmek için kullanılır. Ayrıca bazı anlatımlarda önemli bir noktaya insanların dikkat etmesinin gerekli olduğunu belirtmek için de kullanıldığı bilinmektedir.

Beden dilinde yer alan bu jest hareketi kısacası kullanım yerine göre farklı anlamlar taşır. Sizler iyigelenseyler.com de bunu ifadelerinizde kullanmak istiyorsanız işaret parmağınızı kaldırıp kolunuzu dirsekten bükerek aşağı ve yukarı doğru sallatın.

Bu sizin önemli bir şey anlattığınızı ya da karşınızdaki kişiyi uyardığınızı ifade ederken kararlılığınızın anlaşılmasını sağlayacaktır.

9. Parmaklarla bütünün bir parçasının ifadesi

Beden dili özel parçanın ifade esilmesiGenellikle bir şey anlatılırken özel bir bölüme geçildiği zaman ilgili kısmın önemli olduğunu ifade etmek için kullanılır. Bir şeyi emsallerinden farklı olan yönünü ifade ederken kullanılması uygundur.

Parmaklarla bütün bir parçasını gösterirken kullanılan bu jest hareketi ayrıca fikir ya da tasarımda yapılan herhangi bir değişikliğin ifadesinde de kullanılır.

Bu jest hareketini yapmak için işaret ve başparmağınızı birbirine yaklaştırın ancak arada büyük bir mesafenin olmasına dikkat edin. Kalan üç parmağınızı kısın ve elinizi bilek kısmından döndürün.

10. Bir konuda inançlı olunduğunun gösterilmesi

Beden dilinde inançlı olunduğunun gösterilmesiKişi her iki kolunu yana doğru açıp avuç içini dinleyiciye doğru yönelttiğinde bu durum anlatım yapan kişinin ilgili konuda inançlı olduğunu gösterir.

Beden dili hareketleri arasında yer alan bu jest insanlar arasında tanrı pozu olarak da bilinmektedir. Bir konunun ya da bir olayın gerçekleşeceğine canı gönülden inanıyorsanız anlatım esnasında kollarınızı açıp avuç içlerini dinleyicilere çevirin. Bu inancınızın insanlara da geçmesini sağlayacaktır.

11. Konuşma esnasında aşırı yakın durulması

Beden dilinde yakın durmak saygısızlık ifadesiKarşınızdaki kişiyle konuşma esnasında 1 adımdan daha kısa mesafede durmanız bu durum karşınızdaki kişiye saygı duymadığınızı gösterir.

Samimi insanların birbirine 1 adımdan daha kısa mesafede durması elbette sıcaklığı ifade eder ancak samimi olunmayan bir kişiyle konuşma esnasında aşırı derecede yakın durulması saygısızlıktır. Ayrıca bu beden dili uzmanları tarafından kişinin kavga çıkarmaya eğilimli olduğu şeklinde de yorumlanmaktadır.

12. Dinleme esnasında iki elin yüze koyulup bir yere yaslanılması

Beden dili sıkılmakKişinin yüzünü iki elinin arasına alıp dirsekleriyle bir yere dayanarak dinleme yapması anlatılanlardan sıkıldığını gösterir. Ayrıca bu esnada belirli zaman aralıklarıyla derin nefes alıp üflemesi sıkılganlık durumunun en üst noktalara ulaştığını gösterir.

Karşınızda yer alan dinleyicilerin büyük bölümü bu ifadeyi takınmışsa anlatımlarınıza ara vermeniz insanların odaklanabilmesi için önemlidir. Ya da söylediklerinizin dinlenmesini sağlayacak türden heyecan uyandırıcı ara bilgileri ele almanız da bu sıkılganlığı ortadan kaldıracaktır.

13. Dinleme esnasında saate bakılması

Beden dilinde saate bakılmasının anlamıBir kişi birini dinlerken sürekli olarak saatine bakıyorsa bu beden dili hareketi ilgili kişinin orada olmak istemediğini gösterir.

Karşınızdaki kişiye orada olmak istemediğinizi ifade etmek için saatinize bakmanız yeterli olacaktır. Eğer özel bir konuşmanın yapıldığı esnada durmadan saatinize bakıyorsanız bu saygısızlık olarak değerlendirilir. Böyle bir saygısızlık içerisinde bulunmamak için sabrınızı koruyup anlatılanları dinlemenizi ve sürekli olarak saatinize bakmaya son vermenizi tavsiye ederiz.

14. Dudağın Isırılması

beden dilinde dudak ısırmanın anlamıKişi konuşma esnasında dudaklarını ısırıyorsa bu durum ilgili kişinin stres altında ya da endişeli olduğunu gösterir. O an hangi konu üstünde konuşuluyorsa bu durum kişiyi strese soktuğundan dolayı dudaklarını ısırır.

Kişi konuşma esnasında dudaklarını ısırmaya başladıysa ve bu sohbet bir süre daha uzarsa bir bahane bulup ortamı terk edebilir. Çünkü yapılan gözlemlere göre kişinin dudaklarını ısırmaya başlaması endişesinin en üst noktalara kadar ulaştığını gösterir. Bu kişiyi ele veren önemli mimikler arasında yer alır.

15.Kolların çapraz bir şekilde birleştirilmesi

Beden dilinde kolların çapraz birleştirilmesiKişi kollarını çapraz bir şekilde birleştirmişse bu durum kişinin kendisini korumaya geçtiğini gösterir. İlgili beden dili hareketi yapıldığı zaman kişi kendisini dış dünyadan soyutlar ve sadece korumaya odaklanır.

Bir kişiyle hararetli konuşma içerisindeyseniz ve karşınızdaki kişi kollarını çapraz bir şekilde birleştirdiyse bu onun savunmaya geçtiğini gösterir. Daha fazla yüklemeye devam etmeniz durumunda münakaşanın çıkma ihtimali aşırı derecede yüksektir. Böyle bir şeyle karşılaşmak istemiyorsanız ortamın gerginliğini düşürmenizi tavsiye ederiz.

16. Ellerin kalçaya yerleştirilmesi

Beden dilinde ellerin kalçaya yerleştirilmesinin anlamıKişi konuşma esnasında ellerini kalçalarına koyup konuşuyorsa ya da dinlemesini bu şekilde yapıyorsa ilgili durum saldırganlığı ifade eder.

Özellikle gerginliğin yüksek olduğu konuşmalarda kişiler elini kalçaya koyup konuyorsa bu durum her an darp oluşmasına neden olacak türden kavgaların çıkmasının an meselesi olduğunu ifade eder.

Kavga en kötü insan davranışları arasında yer alır. Bu beden dili hareketi gözlemleniyorsa kavga etmemek adına ortamın sakinleştirilmesi yerinde bir karar olacaktır.

17. Göz kapaklarının hızlı bir şekilde açılıp kapanması

Beden dilinde göz kapaklarının hızlı açılıp kapanmasıKişi konuşma esnasında göz kapaklarını normale oranla daha hızlı açıp kapatıyorsa bu durum ilgili kişinin aşırı derecede stres altında ve tedirgin olduğunu gösterir.

Mevzu bahis olan konu kişinin tedirgin olmasına yol açmıştır. Özellikle bahsedilen şeyler içerisinde kişinin yalanlarının gün yüzüne çıkma ihtimali varsa bu durum istemsiz bir şekilde göz kapaklarının hızlı bir şekilde açılıp kapanmasına neden olur.

Beden dilinde jest ve mimiklerin anlamları sayesinde insanlarla daha iyi iletişim kurmak ve insanların ne anlatmak istediğini daha iyi anlamak mümkündür. Sizler jest ve mimikler konusunda temel düzeyde bilgilerdik. Sizler sürekli olarak gözlem yaparak kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here