İyi Gelen Şeyler

Beslenme konusunda doğru bilinen yanlışlar

Beslenme konusunda doğru bilinen yanlışlar  herkesi etkiler ve neyin en iyi olduğuna dair birçok yaklaşım ve inanç vardır. Onları destekleyecek kanıtlarla bile olsa, ana akım medya  ve alternatif tıpçılar genellikle en iyi uygulamalara katılmıyorlar. Bununla birlikte, bazı insanlar beslenme konusunda bilimsel desteği olmayan inançlara sahiptir. Bu makale, insanların alternatif beslenme alanında paylaştığı bazı bilgileri bir araya toplamaktadır.

1- Şeker, uyuşturucudan çok daha fazla bağımlılık yapıyor.

Şeker, başta meyve ve sebzeler olmak üzere birçok gıdada doğal olarak bulunur. Bununla birlikte, aynı zamanda popüler bir katkı maddesidir.
Şekerin zararları konusunda sayısız araştırma sonucu bulunuyor.  Bilim insanları Obezite, insülin direnci, karın bölgesi yağlanması, karaciğer yağlanması, Tip 2 diyabet başta olmak üzere çok sayıda hastalığı tetiklediğini tespit etti.

Bununla beraber , ilave şekerden tamamen kaçınmak zor olabilir. Çünkü, üreticilerin bunu tuzlu soslar ve hızlı yiyecekler de(fast fod) dahil olmak üzere birçok hazır gıdaya eklemesidir.

şeker
şeker

Bazı insanlar şeker oranı yüksek(tatlı, dondurma gibi.) gıdalar için istek duyarlar . Bu durum da  bazı uzmanların şeker ve onu içeren yiyeceklerin bağımlılık yapıcı özelliklere sahip olduğuna inanmasına neden oldu .

İnsanlar ve hayvanlar da yapılan araştırmalar, şekerin, bağımlılık yapan diğer maddelerle aynı bölgeyi tetiklediği sonucunu verdi. Ancak yine de bağımlılık yaptığına dair ortaya koyulan araştırmalar tartışmalı.
Şeker zararlıdır, ancak uyuşturucudan 8 kat daha fazla bağımlılık yaptığına dair bir kanıt yok. Bu iddia, sıçanların intravenöz kokain yerine şeker veya sakarin ile tatlandırılmış suyu tercih ettiklerini tespit eden bir çalışmadan kaynaklanmaktadır

Videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

2- Kalorilerin hiç önemi yok

Bazı insanlar kalorinin kilo kaybı için önemli olduğunu düşünüyor .

Diğerleri, doğru yiyecekleri seçtiğiniz sürece, kaç kalori yediğiniz önemli değil, kilo verebileceğinizi söylüyor. Kalorileri önemsiz görürler.
Gerçek doğru ise bu ikisinin ortasında bir yerde…
Metabolizma çalışırken aldığınız kalori miktarı da artar.
İştahı azaltmak ve tokluk hissi ise kalori ihtiyacını azaltır.

BENZER  Prostata İyi Gelen Yiyecekler

İnsanlar kalori hesabı yapmadan da kilo verebilirler.

Ancak kilo verdiğinizde aldığınızdan daha fazla kaloriyi kaybedersiniz.
Kilo vermenize yardımcı, doğru besinleri tüketmeniz faydalıdır ama bu, kalori miktarının kilo almayı ve vermeyi etkilediği gerçeğini değiştirmez.
Diyetinizi değiştirdiğinizde kilo veriyorsanız, vücudunuzu otomatik pilota almak da iyi bir fikir olacaktır.

kalori hesabı
kalori hesabı

3- Zeytinyağı ısıtılmaz diye bir hurafe vardır

Natürel sızma zeytinyağı, mevcut en sağlıklı yağlardan biridir.
Kalp için faydalı tekli doymamış yağlar ve antioksidanlar içerir.
Yağlar ve antioksidanlar ısıya duyarlıdır. Isı uyguladığınızda zararlı duruma geçirebilir.

Bu bilgi, bu esas olarak soya fasulyesi ve mısır yağları gibi çoklu doymamış yağ asitleri bakımından yüksek olan yağlar için geçerlidir
Çoklu doymamış yağlarda zeytinyağı oranı %10-11 civarındadır ve bu diğer bitkisel yağlarla karşılaştırıldığında düşük bir oran.
Nitekim çalışmalar, zeytinyağının yüksek sıcaklıklarda bile bazı sağlıklı özelliklerini koruduğunu göstermiştir.

Zeytinyağı ısıtılınca antioksidanlar ve E vitaminin bir kısmı gidiyor ama hala en sağlıklı yağ olma özelliğini sürdürüyor.

zeytinyağı
zeytinyağı

4-Mikrodalgalar yemeklerinize zarar verir ve zararlı radyasyon yayar

Yemekleri ısıtmanın en kolay yollarından biri olan mikrodalga fırınlar, bazılarına göre son derece sağlıksız.
Mikrodalgaların zararlı radyasyon ürettiğini ve gıdalardaki besin maddelerine zarar verebileceğini iddia ediyorlar. Ancak, bunu destekleyen herhangi bir kanıt yoktur.

Mikrodalga fırınlar radyasyon yayarak çalışırlar doğru  ama mikro dalga tasarımları bu radyasyonu dışarıya vermemek üzerine yapılmıştır.

Aslında, araştırmalar mikrodalga da pişirmenin besin maddelerini korumak için kaynatma veya kızartma gibi diğer pişirme yöntemlerinden daha iyi olabileceğini göstermektedir.

Mikrodalga fırınların da pişirmenin zararlı olduğuna dair ise hiçbir bilimsel kanıt YOK!

KISACA

Yayınlanmış hiçbir çalışma mikrodalga fırınların zararlı olduğunu göstermektedir. Aksine, bazı araştırmalar, diğer pişirme yöntemlerinin yok ettiği besinlerin korunmasına yardımcı olabileceklerini göstermektedir.

mikro dalga da yemek pişirme
mikro dalga da yemek pişirme

5- Kandaki kolesterol önemli değildir diyenler var

En önemli olan bilgiden başlayalım: Kandaki kolesterol oranı yükseldiğinde kalp hastalıkları ve çok ciddi sağlık sorunları yaşarız.

Önemli olmadığını söylemek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir.Uzmanların ayrıldığı nokta ise doymuş yağlarla diyet kolesterolün etkisi üzerinedir.

Amerikan Kalp Derneği (AHA) gibi ana akım organizasyonlar, doymuş yağ alımının kalorinin% 5-6’sı ile sınırlanmasını önerirken, 2015-2020 Amerikalılar için Beslenme Kılavuzları genel nüfus için maksimum% 10 önermektedir .

BENZER  Koenzim Q10 Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri

Bazı araştırmalar, kolesterol ve doymuş yağ oranı yüksek gıdaların kalp hastalığını tetiklemediği sonucuna vardı.
Artık günlük maksimum doymuş yağ oranı vermiyorlar, ancak meyve sebze ağırlıklı bir beslenme sayesinde doymuş yağ oranını düşünmek zorunda kalmaz, hesaplarla da uğraşmazsınız.

Bununla birlikte, bazı insanlar bunu yanlış anlamış ve kan kolesterol seviyelerinin de önemsiz olduğuna inanmaktadır .

Kanınızda yüksek kolesterol seviyesine sahip olmak kardiyovasküler hastalığınızı ve diğer sağlık koşullarınızı artırabilir. Onları göz ardı etmemelisiniz.

KISADAN HİSSE

Gıdalardaki kolesterol ve doymuş yağ zararsız olabilir, ancak kan dolaşımınızdaki kolesterol seviyeleri kalp hastalığı riskinizi etkileyebilir.

fastfood
fastfood

6-Mağazadan satın alınan kahve, yüksek seviyelerde mikotoksin içerir

Miktoksin, küften gelen toksinlerdir.

Pek çok popüler gıdada bulunurlar.

Çoğu kahvenin tehlikeli seviyelerde mikotoksin içerdiği bir efsane vardır . Bu iddanın  doğru bir tarafı bulunmuyor.
Gıdalarda mikotoksin seviyelerini kontrol eden katı düzenlemeler vardır. Bir ürün güvenlik sınırını aşarsa, üretici onu yok etmelidir.
Hem kalıplar hem de mikotoksinler yaygın olarak çevremizde bulunan bileşimlerdir. Bazı yerlerde, hemen hemen her insanın kanında saptanabilir seviyelerde mikotoksin bulunur

Çalışmalar, günde 4 bardak (945 mL) kahve içerseniz , maksimum güvenli mikotoksin alımının sadece% 2’sini tüketeceğinizi göstermektedir. Bu seviyeler sınırdır. Lakin fazla kahve zararlıdır, öldürür savları doğru değildir.

Mikotoksinlerden dolayı kahveden korkmaya gerek yoktur.

kahve
kahve

7- Alkali besinler sağlıklıdır, asidik besinler hastalıklara neden olur.

Alkali besinler nedir diye sorarsanız? daha çok sebzeler, baharatlar, bazı bakliyatlardan oluşurken asidik gıdalar yapay tatlandırıcılar, ayçiçek yağından rafine şekere işlenmiş gıdalar, kola vb. asitli içecekler, abur cuburlar, paketli yiyecekler olarak örneklenebilir.

Gıdalar vücut üzerinde ya asidik ya da alkalin etkiye sahiptir.
Asidik gıdalar kanın pH değerini düşürerek daha asidik hale getirir.
Kanser hücreleri sadece asidik bir ortamda büyür.
Ancak araştırmalar bu görüşü desteklemiyor. Gerçek şu ki, vücudunuz diyetinizden bağımsız olarak kanınızın pH değerini düzenler. Sadece ciddi zehirlenmeniz veya kronik böbrek hastalığı gibi bir sağlık durumunuz varsa önemli ölçüde değişir..

Kanınız varsayılan olarak hafif alkalidir ve kanser alkali bir ortamda da büyüyebilir…

Diyete destek veren insanlar, asidik gördükleri et, süt ve tahıllardan kaçınmayı önerir. “Alkalin” gıdaların çoğunlukla sebze ve meyve gibi bitki bazlı gıdalar olduğu söylenir.

Alkali diyet faydalar sağlayabilir, ancak bunun nedeni sağlıklı, bütün gıdalar tüketilmesine dayanmasıdır . Bu yiyeceklerin “alkali” veya “asidik” olması bir etki yaratmaz.

alkali besinler
alkali besinler

8- Halk arasında Süt ürünleri kemikler için zarar olduğu söylenir

Başka bir efsane, süt ürünlerinin osteoporoza neden olduğunu belirtir . Bu alkali diyet savlarından biridir.

BENZER  Çinko İçeren Yiyecekler

Bunu savunanlar süt proteininin kanınızı asidik hale getirdiğini ve vücudunuzun bu asiditeyi nötralize etmek için kalsiyumu kemiklerinizden aldığını iddia ediyorlar.

Gerçekte, süt ürünlerinde çeşitli özellikler kemik sağlığını destekler.Bunu destekleyen çok fazla çalışma mevcut.

Kemiklerin ana yapı taşları olan iyi bir kalsiyum ve fosfor kaynağıdır. Ayrıca kemik oluşumuna katkıda bulunabilecek K2 vitamini içerirler. Bu da, kemik sağlığına yardımcı olan iyi bir protein kaynağıdır

Bilim insan çalışmaları, süt ürünlerinin kemik yoğunluğunu artırarak ve kırık riskinizi azaltarak tüm yaş gruplarında kemik sağlığını iyileştirebileceğini göstermektedir.

Süt ürünleri kemik sağlığı için gerekli olmasa da, oldukça faydalı olabilir.

süt
süt

9- Bütün Karbonhidratlar zararlıdır

Düşük karbonhidrat diyetlerinin çok faydası vardır .

Bazı Araştırmalar , özellikle metabolik sendrom ve tip 2 diyabet için insanların kilo vermelerine ve çeşitli sağlık belirteçlerini iyileştirmelerine yardımcı olabileceklerini gösteriyor.

Karbonhidratları düşürmek bazı sağlık problemlerini tedavi etmeye yardımcı olabilir…Ama bütün hastalıkların nedenidir demek anlamına gelmez.

Yüksek miktarda karbonhidrat içeren patates, elma ve havuç gibi besinler çok da faydalıdır. Uzmanlar tarafından rafine edilmiş tahıllar dahil olmak üzere kilo alımına ve metabolik hastalığa yol açabileceği söyleniyor.

Bundan dolayı bütün karbonhidratlar hasta eder diye birşey söylenemez.

Obezite veya tip 2 diyabet gibi metabolik bir durumunuz varsa, düşük karbonhidrat diyeti yapmalısınız veyahut tamamen kesmelisiniz.. Eğer sağlıklıysanız, bir problem yok. Düşük karbonhidrat diyeti bazı insanlar için sağlıklı bir seçenektir, ancak herkes için gerekli veya uygun değildir.

karbonhidratlar
karbonhidratlar

10- Agave şurubu sağlıklı bir tatlandırıcıdır

Son dönemde sıkça adını duymaya başladığımız Agave şurubu ya da Agave nektarı, çok sağlıklı bir ürün olarak sunuluyor.
Ancak hepsinin sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü şeker katılmış ürünler yüksek miktarda fruktoz içerir ve karaciğer fruktozu yağ olarak depolar. Uzmanlara göre karaciğerin bu hareketi pek çok hastalığın nedeni olabiliyor.
Agave şurubunun yapımında hem normal şeker bulunuyor hem de mısır fruktoz şurubu içeriyor.
Doğal şekerde %50 glukoz ve %50 fruktoz bulunur, Agave şurubunda %85 fruktoz var.
Sağlıklı şeker olduğuna dair verilen bilgiler çok doğru değil.

Agave nektarı, karaciğerinizin metabolize olması zor olabilen fruktoz bakımından yüksektir. Mümkünse tatlandırıcılardan ve şeker ilave etmekten kaçınmak daha iyidir.

Agave
Agave nektari

Yorum yap