İyi Gelen Şeyler

Beyaz Cilt Lekeleri Nedir Tedavisi

Beyaz cilt lekeleri özellikle narin bir cilt yapısına sahip olan kişilerde sıklıkla gözlemlenen bir cilt problemidir. Ciltte beyaz leke oluşumu sağlığı aşırı derecede tehdit etmese de dış görünüşü ciddi anlamda olumsuz etkilemektedir. Bu nedenden dolayı beyaz cilt lekeleri ile mücadele eden kişiler beyaz cilt lekeleri nasıl geçer diye merak etmektedir. Sizler de bu kişilerden birisiyseniz sayfamızdan bu lekelerin oluşmasına neden olan hastalıklar ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Vitiligo: deri pigmentlerinin az hale gelmesi neticesinde derinin birtakım kesimlerinde ak lekelenmeler meydana gelmesine yol açan bir cilt rahatsızlığıdır. Tene rengini veren melanin az hale gelmesi neticesi bedenin herhangi bir kesiminde parça ya da tüm olarak beyaz lekelenmeler gözlemlenebilir. Vitiligo’nun neden meydana geldiği ile alakalı hemen hemen kesin bir informasyon bulunmamakla beraber bunalım ve kalıtsal niteliklerin etken olduğu tahmin edilmektedir. Vitiligo bulaşıcı olmamakla beraber görünüşte oluşturduğu problemler haricinde başka bir tesiri bulunmamaktadır. Bununla birlikte fazla geniş bir alana yayılmasını engellemek için en kısa süre içerisinde bir deri hekimine görünmeniz önerilir.

Tinea versicolor: tinea versicolor bir cins mantar iltihabıdır. Mantara bağlı beyaz deri lekelenmeleri minik olarak ortaya çıkmaktadır. Yazları ya da nemin yüksek olduğu yerlerde mantara bağlı beyaz deri lekelenmeleri daha da bariz vaziyete varır ve daha fazla kesimi etkisinde bırakır. Mantar lekelenmeleri bedenin her bölgesinde gözlemlenebilir sadece en fazla yüz bölgesinde, kol ve sırtta görülmektedir. Tropikal alanlarda çok yaygın olan ve beyaz deri lekelenmeleri oluşturan mantar yağlı tene haiz olan kişilerde fazlaca sık ortaya çıkmaktadır. Mantar tedavisi için deri hekiminiz hususi sabun, şampuan ve losyon kullanmanızı önerebilir. Birtakım hallerde ilaç iyileştirilmesi kullanılmaktadır. Teninizde mantar iltihabı yer alıyorsa kişisel hijyeninize itina göstermeli, terli kalmamak için mücadele edilmeli ve sıcak bir coğrafyada yaşam sürüyorsanız ince ve pamuklu giysileri seçenek etmelisiniz.

BENZER  İnce Telli Saçlar Nasıl Gürleşir?

Genetik nitelikler: genetik niteliklerin beyaz deri lekelenmeleri meydana gelmesine neden olma ihtimali vardır. Idiopathic guttate hypomelanosis adında olan deri rahatsızlığı derinin renklenme evresinde düzensizliğe ve beyaz lekelenmelerin meydana gelmesine neden olur. Bunun neticesi olarak deride ve dudaklarda ufak beyaz lekelenmeler meydana gelebilir. Açık tenli kişilerde bu tip ak lekelenmeler koyu tenlilere göre daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bu şekil beyaz deri lekelenmeleri için muayyen bir iyileştirme metodu olmamakla beraber deri hekiminiz steroid muhteviyatlı losyonlar önerebilir. Beyaz lekelenmelerin fazla belirgin vaziyete gelmemesi adına güneşe çıktığınızda yüksek faktörlü güneş koruma losyonu tüketebilirsiniz.

Pitiryazis alba: çocuklarda sıklıkla gözlemlenen pitiryazis alba yüz bölgesinde beyaz lekelenmelere yol açan bir deri rahatsızlığıdır. Suratta meydana gelen bu beyaz lekelenmeler kurudur ve bu alanlarda deri pullanır. Bu hastalık melanositlerin çok çalışmasından görülür. Diğer sebepleri arasında nem ve çok fazla sıcak ambiyans gösterilmektedir. Hekiminizin önereceği nemlendirme özelliği olan losyonlar iyileştirme gayeli tüketilebilir. Sık görülen ve inatçı beyaz lekelenmeler içinse lazer iyileştirilmesi uygulanabilir.

Beyaz deri lekelenmeleri bulaşıcı olmamalarına rağmen geniş alanlara dağılmasını durdurmak ve doğru teşhisin koyulabilmesi için kısa süre içerisinde hekime gidilmesi önerilir. Zamanında başlanan iyileştirme ile beyaz lekelenmelerin görünüşleri az hale getirilebilir ve yalnız belirli bir kesimde kalmaları mümkün kılınabilir. Beyaz cilt lekeleri en çok gözlemlenen cilt problemlerinden birisidir. Bu lekelerin hayati sorunlara neden olmadığı tespit edildiğinden dolayı panik yapmanıza gerek yoktur.

Yorum yap