İyi Gelen Şeyler

Beyin Damarlarında Daralma Belirtileri Tedavisi

Beyin damarları, kalpten gelen kanı beyne getirerek beynin beslenmesini sağlamakla görevlidir. Eğer beyin damarlarında daralma olursa bu durum beynin beslenememesine neden olur. Uzmanlar beyin damarlarında daralma belirtileri ortaya çıktığı andan itibaren beyin damarlarında daralma tedavisi gerekleştirilmelidir şeklinde bir açıklama yapmaktadır çünkü beyin kanla yeterli oranda beslenmezse bu durum orga yetmezliklerine neden olacaktır. Yaşanan organ yetmezlikleri de bir süre sonra tıbbi alanda en korkutucu durum olan ölümlerin yaşanmasına neden olabilir.

Beyin damarlarında daralma olan kişilerin hem hayat tarzlarıyla hem de beslenme alışkanlıklarıyla ilgili yaptıkları ciddi hatalar vardır. Hastalığın tedavisine hayat tarzında ve beslenme alışkanlıklarında değişiklikler yapılarak başlanır.

Kan damarları kalpten alınan kanı beyinde yer alan kılcal damarlara göndererek beynin oksijen ve besinlerle beslenmesini sağlar. Çeşitli sağlık sorunları nedeniyle beyinde yer alan bu damarlarda ciddi değişimler olabilir. Bu durum beynin organlar ve diğer metabolizma mekanizmaları ile iletişim kurmasını engeller. İşte bu evrede hayati durumlar ortaya çıkar. Yaşanan damar daralması bir süre damar tıkanıklıklarına veya beyin kanamasına neden olabilir.

Beyin damarlarında daralma belirtileri

Beyin damarlarındaki daralmalar başlangıç düzeyindeyse kişi ortaya çıkan belirtileri anlamayabilir ancak daralma hızla ilerleyeceğinden dolayı ilerleyen günlerde çeşitli belirtiler ortaya çıkacaktır. Beyin daralmasında risk faktörü daralmanın nerede meydana geldiğine bağlıdır. Beyinde yer alan bazı bölgelerde oluşan daralmalar diğer kısımlara göre daha fazla risk taşımaktadır. Beyin damarlarınızda daralma olup olmadığını gözlemlemek istiyorsanız aşağıda yer alan belirtilerin sizlerde olup olmadığını inceleyebilirsiniz. Beyin damarlarında daralma belirtileri eğer sizlerde de varsa kesinlikle tıbbi destek almanızı tavsiye ederiz.

  • Beyin damarlarında daralma olduğu zaman ilk olarak ortaya çekilmez baş ağrıları çıkar. Ayrıca kimi zaman başın tamamında da ağrılar görülebilir.
  • Oluşan sorun görme duyusunu da olumsuz etkiler. Vakalar incelendiğinde birçoğunda görme bulanıklıklarının yaşandığı görülüyor.
  • Beyinde baloncuk meydana gelir. Oluşan baloncuklar patlarsa tehlikeli bir durum olan beyin kanaması oluşur. Ayrıca bu durum kişinin felç kalmasına dahi neden olabilir.
  • Beyin damarları daraldığından dolayı damarlarda tıkanmalar meydana gelebilir.
  • Daralmalardan dolayı kan akışı yavaşlar ve istenmeyen bir durum olan pıhtı atması yaşanabilir.
  • Sıklıkla gözlemlenmeyen durumlar olsa da beyin damarlarında daralması olması kişinin zihin karmaşası yaşamasına da neden olmaktadır. Ayrıca rıh halinde de değişimler olur ve kişi kendisini aşırı derecede huzursuz hisseder.
BENZER  Kaya Tuzu Nedir? Kaya Tuzunun Faydaları Nelerdir?

Beyin damarlarında daralma neden olur?

Yapılan incelemelere göre bazı kişiler risk grubu içerisindedir. Özellikle şeker hastaları, yüksek kolesterol değerlerine sahip kişiler beyin damarlarında en fazla daralma olan kişilerdir. Bir kişinin yüksek kolesterolü varsa bu durum kolesterolün damar çeperlerine yapışarak damarların daralmasına nede olur. Vücudun her kısmında damar daralmasına neden olabilen yüksek kolesterol özellikle beyin damarlarının daralmasında aşırı derecede etkilidir. Fazla sigara içilmesi, durağan bir yaşam sürülmesi, fazla kilolu olmak ve aşırı doymuş yağ içeren besleme alışkanlığına sahip olmak kolesterol değerlerinin yükselmesine neden olur.

Risk grubundaki diğer kişiler ise şüphesiz şeker hastalarıdır. Kan şekeri yüksekliği beraberinde karaciğer ve tansiyon sorunlarını getirir. Vücutta meydana gelen bu dengesizlik bir süre sonra beyin damarlarında daralmaların olmasına neden olur. Bu saydıklarımız damarlarda daralmaların olmasında en etkili olan faktörlerdir. Elbette daha farklı nedenlerden ötürü de beyin damarlarında daralmalar olabilir.

Beyin damarlarında daralma tedavisi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi beyin daralması yaşayan kişilerin tedavisine beslenme ve hayat tarzlarında değişiklikler yapılarak başlanır. Alkol tüketimi ve sigara tüketimi kesinlikle yasaklanmaktadır. Trans yağ ve doymuş yağ oranı yüksek bir beslenme zinciri yerine zeytinyağlı yiyecekler tüketilmelidir. Ayrıca kırmızı ve beyaz etin yerine kesinlikle balığın tüketilmesi önemlidir. Beyin damarlarında daralma olan kişilerin kesinlikle yeterli oranda sebze ve meyve yemesi de öneriliyor. Bu tarz durumlarda Ege usulü bir beslenme alışkanlığına vakit kaybetmeden geçilmelidir. Bu tarz beslenme alışkanlığı yüksek kolesterol, diyabet ve tansiyon gibi sorunların ortadan kalkmasına yani kontrol altında tutulmasına yardımcı olacaktır.

Stres bu hastalığın oluşmasında etkilidir. Kişinin aşırı derecede stresli bir işi varsa ilk olarak işini değiştirmesi gerekmektedir. Ayrıca uzmanlar gün içerisinde yeterli oranda uyunması gerektiğini de belirtiyor. Bu etkisinden dolayı tedavi süresince kişi erken yatıp erken kalkmaya özen göstermelidir. Tedavinin başarıya ulaşmasında yapılan egzersizler de önemlidir. Yapılan egzersizler kan değerlerinin normale dönmesini sağlar. Ayrıca kilo vermeyi sağlayarak kişinin daha sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmasına yardımcı olur.

BENZER  Spor Motivasyonunuzu Arttıracak 7 Etkili Yöntem

Özellikle ilerlemiş vakalarda sadece hayat tarzında ve beslenme alışkanlığında değişiklik yapmak ya da gün boyunca çeşitli egzersizler yapmak yeterli olmamaktadır. Çoğu zaman durumu iyiye çevirmek için ilaç tedavisi de uygulanır. Tansiyon, kolesterol ilaçları yaygın olarak beyin damarlarında daralma tedavisi süresince kullanılan ilaçlardır.

Yorum yap