İyi Gelen Şeyler

Boğaz Reflüsü Belirtileri Tedavisi

Tıp dünyasında laringofaringeal reflü olarak bilinen boğaz reflüsü, midede yer alan asidin boğaza ulaşıp boğazı tahrip etmesi sonucunda ortaya çıkan hastalıktır. Boğaz reflüsü belirtileri ortaya çıktığı zaman boğaz bölgesinde yanma ve yutkunmada zorlanmalar olur. Boğaz reflüsü tedavisi gerçekleştirilmezse bu durum bir süre sonra boğazda meydana gelen tahribatın artmasına neden olacaktır.

Boğazında yanma, ağrı ve yutkunma zorluğu gibi problemler olan ve bu yüzden doktora giden kişilerin büyük bölümünde yapılan testler sonrasında boğaz reflüsü olduğu tespit edilir. Beslenme alışkanlıklarında yapılan değişiklikler, reçete edilen ilaçlar ve hayat tarzındaki değişiklikler sayesinde hastalığın tedavisi yapılır. Tanısı koyulan vakalarda durum eğer ciddi derecede ilerlemişse bu tip durumlarda cerrahi müdahaleler de yapılabilir.

Boğaz reflüsü neden olur?

Boğazla yemek borusunu birbirinden ayıran ve zaman zaman ikisinin arasında olan bağlantıyı kapatan kaslar bulunmaktadır. Bu kaslar büzülüp genişleme özelliğine sahiptir. Bu kaslara alt ve üst yemek borusu kasları denilmektedir. Alt yemek borusu kası genel olarak mideye geçen yemeklerin ve midede yer alan asitlerin geri gelmesini engellemektedir. Üst yemek borusu kası da geri gelen asit ve yemeklerin boğaza geçişini engeller. Eğer bu kaslar gereğince çalışmaz ve boğaza asit gelirse ilgili durum boğaz reflüsü adı verilen sağlık probleminin meydana gelmesine neden olur. Asit reflüsü mideden gelen asitlerin boğazı tahriş etmesiyle kendisini gösterir.

Boğaz reflüsü belirtileri

Boğaz reflüsü diğer reflü türlerinde olduğu gibi özellikle etkili olduğu kısımda yanma hissiyatının olmasıyla kendisini gösterir. Bazı boğaz reflüsü belirtileri sayesinde hastalığın tanısını kolay bir şekilde koymak mümkündür ve o belirtileri şu şekildedir.

  • Ses kısıklığı: mideden boğaza gelen asit, ses tellerini tahriş ederek ses kısıklığının yaşanmasına neden olmaktadır. Özellikle sabah kalktığınız zaman sesinizde nedensiz bir kısılma meydana geliyorsa bu durum boğaz reflüsüne işaret etmektedir. Tabi ki her zaman bu durum kendisini ses kısıklığı olarak göstermez. Seste çatlamaların yani bozulmaların olması da boğaz reflüsü belirtileri arasındadır.
  • Diş çürüğü: midede yer alan asit besinleri sindirebilecek kadar güçlüdür. Bu asit mideden çıkıp boğaza gelirse ve oradan da ağız içerisine ulaşırsa dişlerin zarar görmesine neden olur. Dişi korumakla görevli olan mine tabakası mide asidinden dolayı aşınır. Bu aşınma bir süre sonra dişin hava almasına ve diş çürümelerinin meydana gelmesine neden olmaktadır.
  • Boğaz tahrişi: boğa gelen mide asidi boğazda yer alan hassas dokuları aşındırır ve boğazın tahriş olmasına neden olur. Boğaz ağrısı, boğazda yanma hissi, yutkunmada zorlanma ve sıklıkla hıçkırık yaşanması boğaz reflüsü nedeniyle boğazın tahriş olduğunu göstermektedir.
BENZER  Kansızlık (Anemi) Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bunlar en çok gözlemlenen boğaz reflüsü belirtileri arasında yer alır. Eğer boğaz reflüsü belirtilerini gözlemlerseniz vakit kaybetmeden tıbbi destek almaya çalışın. Durum önemsenmeyip reflü nedeniyle meydana gelen tahribat artarsa cerrahi müdahalelerin yapılması gerekebilir.

Boğaz reflüsü tedavisi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi boğaz reflüsü hayat tarzında ve beslenme alışkanlıklarında değişiklik yapılarak tedavi edilir. Bu hastalığın en büyük düşmanları arasında sigara yer almaktadır. Eğer boğaz reflünüz varsa ya da boğaz reflüsü yaşamak istemiyorsanız en kısa zaman içerisinde sigarayı bırakın.

Boğaz reflüsü yaşayan kişiler mide asidinin artmasına neden olacak türden yiyeceklerden uzak durmalıdır. Asit oranı yüksek olan gıdalar bu yüzden uzak durulması gereken gıdalardandır. Yemek yerken kesinlikle gıdaları iyi bir şekilde çiğneyin. Eğer iyi bir şekilde çiğnemeden gıdaları yutarsanız bu durum midenin besinleri sindirmek için daha fazla asit üretmesine neden olacaktır. Asit üretimi arttığı zaman da boğaz reflüsü tedavisi daha zor hale gelecektir. Bazı durumlarda hayat tarzında ve beslenme alışkanlıklarında yapılan değişiklikler hastalığın tedavisi için yeterli olmuyor. Bu tip durumlarda doktorlar tarafından çeşitli ilaçlar da reçete edilmektedir. Reçete edilen ilaçların büyük kısmı mide asit üretimini azaltıcı etkiye sahiptir.

Eğer kullanılan ilaçlardan, beslenme ve hayat tarzındaki değişikliklerden olumlu sonuç alınamazsa tek çare cerrahi müdahalelerdir. Yapılan cerrahi müdahalelerde yemek borusu ve boğaz arası sıkılaştırılır. Bu sayede midede yer alan asitlerin boğaza geçmesi engellenir. Cerrahi operasyonlar her zaman olduğu gibi boğaz reflüsü tedavisi sırasında en son seçenek olarak görülüyor.

Yorum yap