İyi Gelen Şeyler

Boğaz Tahrişi Nedenleri Tedavisi

Boğaz tahrişi genellikle kişinin aşırı derecede öksürmesinden dolayı ortaya çıkar. Normal şartlarda herhangi bir tedaviyi gerektirmeden kendiliğinden iyileşir ancak meydana gelen tahriş fazlaysa kesinlikle enfeksiyon oluşmaması için boğaz tahrişi tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Boğaz tahrişi sıklıkla karşılaşılan sağlık sorunlarındandır. Kimi zaman aşırı sıcak veya aşırı soğuk şekilde tüketilen içecekler boğazda tahrişin oluşmasına neden olduğu gibi çeşitli solunum yolu hastalıklarının da bu sağlık sorununun ortaya çıkmasında etkili olduğu bilinmektedir. Boğaz tahrişi meydana geldiği zaman ayrıca boğaz ağrısı ve ses kısıklığı da ortaya çıkar. Bu durum da şüphesiz kişinin sağlıklı yaşam kalitesini düşürür. Birçoğumuz bu sağlık sorununa boğaz tahrişi desek de aslında tıp dünyasındaki ismi farenjittir.

Boğaz tahrişi neden olur?

Boğaz tahrişi boğazda çekilmez yanma hissiyatının oluşmasına neden olur. Bu sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden olan çeşitli faktörle vardır. Boğaz tahrişi neden olur diye baktığımızda şu sağlık problemlerinin beraberinde boğaz bölgesinde tahribatların olmasına neden olduğunu görüyoruz.

Alerjiler: mevsimsel geçişlerde meydana gelen değişimler birçok kişide alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle ilkbahar mevsimine geçiş sürecindeyken bitkilerden etrafa yayılan polenler boğaz bölgesinin hassaslaşmasına nende olur. Polen alerjisi derinden gelen öksürüklere neden olmaktadır. Kişi derin bir şekilde öksürdüğünde boğazından kan gelecek kadar boğazını tahriş edebilir.

Boğaz kuruluğu: boğazın normal şartlarda sürekli olarak nemli kalması gerekir. Gırtlak gibi kısımlar sürekli hareket halinde olduğu için bu kısımlarda eğer yeterli oranda nem yoksa tahribata neden olabiliyor. Bu tip durumlar genelde yaşam alanlarımızın yeterli oranda neme sahip olmamasından dolayı ortaya çıkar. Yaşam alanlarımızdaki nem oranını arttırarak nem kaynaklı boğaz tahrişlerinin önüne geçebiliriz.

BENZER  Anemiye İyi Gelen Yiyecekler

Solunum yolu enfeksiyonları: solunum sistemi ile alakalı sağlık sorunları boğaz bölgesinde tahrişin olmasına neden olmaktadır. Meydana gelen tahriş kısa süre içerisinde iltihaplanarak enfeksiyonun yayılmasına neden olabiliyor.

Reflü: normalde midenin boğaz ile alakalı olduğu düşünülmese de reflü gibi hastalıklar boğazın da olumsuz etkilenmesine neden olur. Reflü midede aşırı derecede asit birikmesine neden olan bir hastalıktır. Midede yer alan bu asit boğaza geldiğinde boğazın tahriş edebilir. Reflü kaynaklı olarak tahriş meydana gelirse bu ağrıların da oluşmasına neden olacaktır.

Östaki borusu: östaki borusu drenajı direk olarak boğazı etkiler ve boğazda tahribatın olmasına neden olur. Kişinin acı duymasına neden olan bir sağlık problemi olduğu için vakit kaybetmeden tedavisi yapılmalıdır.

Boğaz tahrişi neden olur denildiği zaman tabi ki akla gelmesi gereken şeyler bunlarla sınırlı değildir. Kişinin yüksek sesle bağırması, derinden öksürmesi, yaşam alanlarındaki havanın kirli olması, bademcik ameliyatı ve yemek yerken sert yiyeceklerin boğaza zarar vermesi gibi durumlar da boğaz tahrişine neden olur.

Boğaz tahrişi belirtileri

Boğazda bir tahriş meydana geldiyse çeşitli belirtiler ile varlığından bizleri haberdar eder. Boğazda temizleme hissiyatının oluşması, boğaz bölgesinde kaşıntıların meydana gelmesi, tahriş sonrasında kişinin boğazında ciddi bir kuruluk hissetmesi, seste çatallaşmaların ve ses kısıklıklarının olması tipik boğaz tahrişi belirtilerindendir. Boğaz tahrişi kaç günde geçer diye baktığımızda bu sağlık sorununun 1 hafta içerisinde kendiliğinden geçtiğini görüyoruz. Hastalığın ortadan kaldırmak için ekstra müdahaleler yapılırsa boğaz tahrişi daha kısa süre içerisinde geçer. İltihaplanma ile alakalı bir sıkıntı mevcutsa kesinlikle tıbbi destek alınmalıdır.

Boğaz tahrişi tedavisi

Boğazda tahrişe ek olarak iltihaplanma meydana geldiyse iltihabın kurtulması için antibiyotik ilaç tedavisi uygulanmalıdır. İltihaplanma söz konusu değilse alternatif tıp dünyasında yer alan yöntemlerden yararlanarak hastalığın daha kısa sür içerisinde iyileşmesi sağlanabilir. Bu yöntemler sırasıyla şöyledir;

BENZER  Biberiyenin Faydaları

Tuzlu su: ılık suyun içerisine bir miktar tuz koyup gün içerisinde en az 2 defa gargara yapılacak olursa bu durum boğaz tahrişinin geçmesini sağlayacaktır. Suyun içerisinde yer alan tuz boğazda yer alan bakterilerin uzaklaştırılmasını sağlar. Ilık su da ağrıların azalmasına yardımcı olur ve bu sayede ciddi bir rahatlama sağlanır.

Limon su: aynı tuzlu suda olduğu gibi limonlu su ile gargara yapmak boğazda yer alan mikropların ve bakterilerin yok olmasını sağlar. Enfeksiyonlu boğaz tahrişlerinde antibiyotik tedavisine ek olarak yapılırsa tedavi sürecinin ciddi anlamda kısalmasını sağlar.

Bal: suyun içerisine ya da bitki çaylarının içerisine bal katıp bunları tüketmek boğazda ciddi anlamda rahatlamaların olmasını sağlar. Balın hakiki olması tabi ki de olumlu etkilerin elde edilmesinde önemlidir.

Sirke: özellikle elma sirkesini kullanarak gargara yapacak olursanız elma sirkesi içerisinde yer alan maddeler sayesinde bakteri ve mikropların yok olmasını sağlayacaktır. Elma sirkesi ayrıca balgamın da sökülmesine yardım eder. Balgam olduğu zaman ister istemez aşırı derecede öksürürüz. Bu öksürme durumu da boğazın tahriş olmasına neden olur.

Yorum yap