İyi Gelen Şeyler

Boy Uzatan 9 Etkili Yiyecek

Gelişim döneminde boy uzatan yiyecekler listesinde yer alan besinler yeterli oranda tüketilirse, kişinin boyu sağlıklı bir şekilde uzar. Boy uzatan besinler tabi ki boyun uzamasında her zaman etkili değildir çünkü genetik faktörler kişinin boyunun uzun ya da kısa olmasında d etkilidir. Ebeveynlerin boyu normal değerlerdeyse ve çocuklarının da boyunun eşdeğer olmasını istiyorsa kesinlikle çocuklarına gelişim dönemlerindeyken boy uzatan yiyecekler arasındaki yiyecekleri sıklıkla yedirmelidir.

Uzun boylu olmak kişinin özgüven kazanmasında etkilidir. Boyu emsallerine oranla kısa olan kişilerin içine kapanık bir karakterde oldukları görülüyor. Bu da kısa boylu olmanın ciddi derecede özgüven eksikliğinin yaşanmasına neden olduğunu gösteriyor. Hayatta başarılı olabilmek için özgüven önemli bir etkidir. Bu yüzden özgüven eksikliğinin yaşanmasına neden olan tüm faktörlerin hayattan çıkarılması gerekmektedir.

Boy uzaması ile alakalı metabolizma olaylarına baktığımızda uzamaya hipofiz bezinden salgılanan büyüme hormonunun etki ettiğini görüyoruz. Bazı yiyecekler bu hormonun daha fazla salgılanmasını sağlayarak kişinin uzun boylu olmasına yardımcı olmaktadır. Boyun uzaması konusu ele alındığında çoğu zaman kemik yapısı üzerinde durulur ancak boyun uzaması için kas sisteminin de iskelet sistemine paralel olarak gelişmesi gerekmektedir. Boy uzaması bir denge içerisinde gerçekleştiği için proteinlerin, minerallerin ve vitaminlerin vücuda yeterli oranda alınması gerekiyor.

Boy uzatan yiyecekler

  • Kırmızı et: boyun uzaması için kas sisteminin de gelişimi önemli diye belirtmiştik. Kırmızı et yoğun protein içeriği sayesinde kas sistemini geliştirir ve boyun uzamasına yardımcı olur. Kırmızı et ağır yiyecekler arasında yer alır. Bu yüzden tüketimine dikkat edilmelidir.
  • Süt: kemiklerin gelişiminde kalsiyum büyük öneme sahiptir. Süt en fazla kalsiyum içeren besinlerden sadece birisidir. Uzmanlar yağı alınmış sütün obezite gibi sorunların yaşanmaması için önemli olduğunu belirtiyor. Gelişimin döneminde yağı alınmış sütten yaklaşık olarak günde 3 bardak içilecek olursa, kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyumun büyük bölümü vücuda alınmış olur.
  • Süt ürünleri: işlenmemiş sütü tüketmek bazı kişilerin damak tadına uymadığından dolayı birer işkence haline gelebiliyor. Bu tip durumlarda gelişim için gerekli olan kalsiyum süt ürünlerinden de alınabilir. Süt ürünleri ayrıca tam bir vitamin deposudur. A, B, D ve E vitaminleri açısından zengin olan süt ürünleri, boyun sağlıklı bir şekilde uzamasında etkin rol oynar.
  • Susam: bu besin en fazla kalsiyum içeren besindir. Yağ oranı yüksek olduğu için kilo problemi yaşamamak adına dikkatli bir şekilde tüketilmelidir. Çocuğunuzun süt ve süt ürünleriyle arası iyi değilse kalsiyum ihtiyacını karşılamak adına susam tüketmesini sağlayabilirsiniz.
  • Tavuk: protein oranı yüksek olan tavuk, kas sisteminin hızlı ve sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar. Kırmızı ete oranla daha hafif bir gıda olduğu için kırmızı ete alternatif olarak tüketilebilir.
  • Yumurta: enerji değeri ve protein oranı yüksek olan yumurta, içeriğinde yer alan B2 vitamini sayesinde hücrelerin hızlı bir şekilde çoğalmasını sağlayarak boyun uzamasına yardımcı olur. Uzmanlar yumurtanın beyazının boyu uzattığını söylemektedir. Bu yüzden sadece sarı kısmını yemeniz bir fayda sağlamayacaktır. Elinizden geldiğince yumurta akı olarak nitelendirilen kısmı tüketin.
  • Kuru meyveler: kurutulmuş olan kayısı, incir, siyah üzüm yüksek oranda kalsiyum içeriğine sahiptir. Sağlıklı bir kemik gelişimi için günde en az 1 avuç kuru meyveler tüketilmelidir. İştahı kapatıcı etkisi olduğundan dolayı ara öğünlerde tüketilmesi mantıklı olacaktır.
  • Brokoli: tadı Türk damak tadına uzak olduğu için sofralarımızdan uzak bir besin olarak bilinen brokoli boyun uzamasını saplayacak etkiye sahiptir. Çocuğunuzun beslenme alışkanlığını bozmamak için sürekli olarak tüketmeyip ara ara sofralarınızda brokolinin yer almasına özen gösterin.
  • Yulaf: lif oranı yüksek olmasıyla bilinen yulaf, sizlerin de bildiğiniz gibi sindirim sisteminin dostu olan bir besindir. Yüksek oranda protein içeriği ile sağlıklı bir şekilde boyun uzamasına da yardımcı olur. Özellikle sabah kahvaltılarında tüketilmesi etkili sonuçların alınmasını sağlar.
BENZER  Krill Yağı (Krill Oil)

Uzmanlar boyun kısa kalmasında beslenmenin etkili olduğunu belirtiyor. Erkelerde boy uzaması yaklaşık olarak 25 yaşına kadar devam ederken bayanlarda bu 19 yaşına kadardır. Boy kısalığı beraberinde ciddi psikolojik sorunları da getirdiği için boy uzatan yiyecekler kesinlikle gelişim döneminde tüketilmelidir. Tabi ki de sadece bu besinlerden oluşan bir beslenme zincirine tabi olmak başka gelişim sorunlarının yaşanmasına neden olur. Bu yüzden her gıda sağlıklı bir gelişimin gözlemlenmesi için belirli oranlarda tüketilmelidir.

Yorum yap