İyi Gelen Şeyler

Burun Kaşıntısının Nedenleri Tedavisi

Burun, insan vücudunun en hassas kısımlarından birisidir. Bu yüzden vücutta meydana gelen kısmi değişimler bile burun kaşıntısının oluşmasına neden olabilir. Burun kaşıntısının nedenleri arasında karşımıza en çok çıkan şey alerjilerdir. Solunum yolunu tetikleyici yönde etkisi olan alerjiler burun kaşıntısına neden olmaktadır. Ayrıca burunda kaşıntı meydana gelince çoğu zaman gözlerde sulanma ve hapşırma gibi durumlar da beraberinde gelir.

Havanın aşırı derecede nemsiz olması, soğuk algınlığı hastalıkları ve alerjik reaksiyonlar sonrasında ortaya çıkan burun kaşıntısı can sıkıcı bir sağlık problemi olsa da kısa süre içerisinde tedavi edilebilir. Burnun insan vücudunun en hassas kısımlarından birisinin olmasının en büyük nedeni burun iç kısmının kılcal damarlarla kaplı olmasıdır. Kalpte çalışma açısından bir farklılık oluşup bu kılcal damarlara normalden daha fazla kan gönderilecek olursa bu durum bile burunda kaşıntıların olmasına neden olabilmektedir. Yani normalde basit olarak görülen burun kaşıntısı aslında ciddi sağlık sorunlarından dolayı oluşabiliyor. Burun kaşıntıları bir ön belirti olarak kabul edilecek olursa bazı hastalıkların erken teşhis edilmesinde bizlere yardımcı olacaktır.

Burun kaşıntısı nedenleri

Burun kaşıntısı genelde alerjiler nedeniyle ortaya çıkar. Ev ortamındaki havanın yüksek oranda toz barındırması alerjik rinit nedeniyle burun kaşıntılarının gözlemlenmesine neden olabilir. Bu tip durumlarda toz kaynaklı alerjilerden kurtulmak için hem evin hem de ev içerisinde yer alan eşyaların havalandırılarak tozdan arındırılması gerekmektedir. Mevsim bahar olunca birçok kişide polen alerjisi ortaya çıkar. Polen alerjisi olan kişilerde de burun kaşıntısı gözlemlenir. Ayrıca ev ortamında beslenen evcil hayvanlar da burunda kaşıntının olmasına neden olabiliyor.

Bazı besinlere karşı olan aşırı hassasiyet burunda kaşıntıların oluşmasına neden olur. Besin kaynaklı olarak ortaya çıkan kaşıntılar ayrıca cilt üzerinde de gözlemlenir. Alerji kaynaklı kaşıntıların büyük kısmı genelde kılcal damarların yoğun olduğu kısımlarda gözlemlenmektedir. Kişide bir çeşit deri rahatsızlığının olması da kaşıntılara neden olan faktörlerdendir. Egzama ve mantar gibi hastalıklar kaşıntıların oluşmasında etkilidir.

BENZER  Yeşil Sebzelerin Faydaları !

Tabi ki burun kaşıntılarının meydana gelmesine neden olan faktörler bunlarla sınırlı değildir. Kalp ritminde bozuklukların olması, kullanılan ağır kokulu parfümler ya da ortamda yer alan ağır kokular, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri ve yaşam alanlarındaki nem oranı burunda ciddi kaşınma hissinin ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Burun kaşıntısının tedavisi

Burun kaşıntısı basit bir hastalık olsa da uzun sürdüğü zaman yaşam kalitemizin düşmesine neden olur. Bu yüzden en kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gerekmektedir. Burun kaşıntısının tedavisi öncelikli olarak kaşıntıya neden olan etmenin tespit edilmesiyle başlar ve bu doğrultuda çeşitli tedaviler uygulanır.

Yaşam alanlarında yer alan tozlar burun kaşıntısının oluşmasında aşırı derecede etkilidir ve birçok vaka bu nedenden dolayı görülmektedir. Bu ti p durumlarda yaşam alanlarındaki toz bu alanlardan alınarak kişinin yaşamış olduğu burun kaşıntısı ortadan kaldırılır. Bazen havanın nemsiz olmasından dolayı da burunda kaşıntı olabiliyor. Özel olarak üretilmiş olan nem yapıcı özellikteki cihazlarla yaşam alanlarımızdaki nem oranı ayarlanabilmektedir. Genelde bu tip vakalarda bu nem dengeleyici cihazlardan yararlanılır.

Burun yollarında kuruma meydana geldiyse şüphesiz bu durum da kaşıntı hissiyatına neden olacaktır. Burnun iç kısmı nemlendirildiği zaman kaşıntı ortadan kalkar. İlaç firmaları burnun içerisini nemlendirmek için çok sayıda burun spreysi geliştirmiş ve satışa sunmuştur. Bu spreyler kullanılarak burun içi nemlendirilip kaşıntının önüne geçilebilir.

Yorum yap