İyi Gelen Şeyler

Burun Kırılması Belirtileri Tedavisi

Burun kırılması, burun bölgesine alınan darbeler sonucunda ortaya çıkan bir kırılma türüdür. Burunda kırılma meydana geldiği zaman bu durumdan hem burun kemiği hem de burunda yer alan kıkırdak yapı etkilenir. Burun kırılması olduğu zaman burundaki dokular tahrip olur ve bu durum çekilmez ağrılarla birlikte kanamaya neden olmaktadır.

Burun kırığı tedavi edilmezse ne olur diye baktığımızda kemik formu kırılma nedeniyle değiştiği için yanlış kaynama sonucunda burun şeklinde görsel açıdan kötü görünüm ortaya çıkar. Ayrıca çoğu zaman burun deliklerinde tıkanmalara neden olur ve bu durum kişinin nefes alıp vermekte zorluk çekmesine sebep olmaktadır. Burnunuzun kırılıp kırılmadığını anlayabilmeniz için burun kırılması belirtileri bilinmelidir. Bu yüzden sizlere burun kırıldığını nasıl anlarız konusunda bilgiler vermek istiyoruz.

Burun kırılması belirtileri

Burnunuza darbe aldığınız zaman darbe sonrasında ortaya çıkan belirtileri inceleyerek kolay bir şekilde burnunuzda kırık olup olmadığını anlayabilirsiniz. Burun kırılması tipik olarak aşağıda yer alan belirtileri gösterir.

  • Kemik formunun bozulmasında dolayı burunda eğilmeler meydana gelir.
  • Dokular tahriş olduğundan dolayı kanama, şişlik ve buna ek olarak şiddetli ağrılar oluşur.
  • Burunda yer alan delikleri birbirinden ayıran ara perde yapıda yırtılmalar ya da delinmeler meydana gelebilir.
  • Doku tahribatı kanamaya neden olduğu için burun çevresinde ve gözaltlarında morarmalar oluşur.
  • Burundaki kemik kırıldığı için meydana gelen eğrilir burun deliklerinin birinin ya da her ikisinin kapanmasına neden olabilir. Nefes alıp vermekte zorlanıyorsanız büyük ihtimalle burnunuz kırılmıştır.

Ülkemizde yer alan burun kırılması vakalarını incelediğimizde büyük bölümünün dikkatsizlik sonucu alınan darbeler nedeniyle meydana geldiğini görüyoruz. Kişinin yüzükoyun düşmesi, camekanlarda yer alan camları fark edemeyip bu camlara çarpması ve kavgalar sonucunda burna alınan darbeler burun kırılmasına neden olan eylemlerden sadece birkaçıdır.

BENZER  İdeal Kilonuzu Biliyor Musunuz?Kendiniz Hesaplayın!

Burun kırılması tedavisi

Burun kırılması tedavisi, burunda meydana gelen kırılmanın şiddetine göre farklılık göstermektedir. Basit kırılmalar ev ortamında tedavi edilebilir ancak kırılmaların derecesi şiddetliyse bu tip kırılmalarda cerrahi müdahalelerin yapılması gerekebilir.

Burun kırılması gerçekleştiği zaman yapılması gereken ilk şey kişiyi düzgün bir şekilde oturtmaktır. Uzmanlar kırılma sonucunda meydana gelen kanamanın ciğerleri tıkama ihtimali olduğunu belirtiyor. Soluk alıp vermek ile alakalı sıkıntı yaşamamak adına kişiyi düzgün bir şekilde konumlandırmak aşırı derecede önemlidir. Kanama burnun tam orta kısmında yer alan yumuşak dokunun zedelenmesinden dolayı meydana gelir. Bu kısımları iki parmak arasına alıp bastıracak olursanız kanamanın durmasını sağlayabilirsiniz. Başınızı arkaya eğmek yerine öne eğin. Bu sayede kanama nedeniyle oluşan kanın ciğerlere gitmesini engelleyebilirsiniz. Yapılacak olan soğuk uygulamalar da kanamanın durmasını sağlayacaktır. Tüm dediklerimizi yapmanıza rağmen kanama yoğun bir şekilde devam ediyorsa vakit kaybetmeden tıbbi destek alın.

Burun kırılması vakalarında genellikle yüksek ağrı meydana geldiği için ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Ayrıca yırtılmalar nedeniyle burunda iltihaplanmalar olabilir. Bu yüzden antibiyotik ilaçların kullanılması gerekmektedir. Burunda meydana gelen kırılma oranı yüksekse cerrahi müdahalelerle burun kırığı tedavisi gerçekleştirilir. Burun kırığı olduğu zaman burun yapısında bozulmalar olur. Bu yüzden cerrahi müdahaleler plastik cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

Burun kırığı kaç günde iyileşir?

Burun kırılması yaşandığı zaman tüm tedavi süresince şiddetli ağrılar yaşandığı için kişi biran önce iyileşmek ister. Uzmanlara burun kırığı kaç günde iyileşir diye sorduğumuzda tam iyileşmenin yaklaşık olarak 2 ila 3 hafta içerisinde gerçekleştiğini gösteriyor. Burun vücudun en fazla taze kan bulunan kısımlarından birisidir. Bu özelliği nedeniyle diğer kırıklara göre daha hızlı bir şekilde iyileşme gerçekleşmektedir.

Burun kemiği kırıldığı zaman burun aşırı derecede hassaslaşır. Tedavi süresince ağrıların artmaması için kırığın iyi bir şekilde korunması gerekmektedir. Kırılma olduğu zaman burna alınan küçük darbeler bile kişiyi bayıltacak derecede şiddetli ağrıların oluşmasına neden olur. Bu ağrıları yaşamamak ve tedavi sürecini uzatmamak için dikkatli hareket etmenizde fayda var.

BENZER  Gaz Nedir? Gazdan Nasıl Kurtulunur?

Yorum yap