İyi Gelen Şeyler

Cilde İyi Gelen 4 Asit

Cilt için kullanılan ve cilde iyi gelen 4 asit türünü sizler için derledik. Son yıllarda özellikle cilt ürünlerinin içinde yer alan bu asitler nelermiş birlikte öğrenelim.

1. Ferulik Asit

Serbest radikaller, zamanla cildin bozulmasına, ince çizgilere, kırışıklıklara yol açabiliyor. Ferulik asit, ise serbest radikallerden cildimizi arındırmaya, güneş ışınlarından gelen UV radyasyonunun etkisini azaltmaya yarayan bir antioksidandır.

2. Hyaluronik Asit

Hyaluronik asit, vücudumuzda doğal olarak bulunan bir asittir. Vücudun kendinin ürettiği, cilt bağ dokusu ve eklemlerde bulunur. Hyaluronik asit, cildin nemli ve esnek olmasını sağlar. Belli bir yaştan sonra vücudun hyaluronik asit üretmesi yavaşlar. Cildin daha canlı ve sağlıklı görünmesi için dışarıdan hyaluronik asit alınabilir.

3. Salisilik Asit

Cilt bakımında oldukça popüler olan bu asit beta hidroksi asiti olarak bilinmektedir. Gözeneklere nüfuz ederek, tıkanmış görünümü yok etmeye yardımcı olan salisilik asit yağda çözünebilmektedir. Cilt sağlığına oldukça faydalı olan salisilik asit, içeridiği antibakteriyel fonksiyonlarla da önemli bir yere sahiptir.

4. Glikolik Asit

Glikolik asit, başka bir adıyla alfa-hidroksi asit olarak bilinen bir AHA formudur. Bitki şekerlerinden türetilmiş olan doğal bir asittir aynı zamanda meyve asidi olarak da adlandırılan glikolik asit, sağlıklı bir cilt elde etmek için kullanabilecek en etkili kimyasal maddelerdendir.

 

BENZER  Farmasi Egzama Kremi Faydaları

Yorum yap