İyi Gelen Şeyler

Cildin soluk olmasının nedenleri

Çeşitli ruhsal ve dış nedenlere bağlı olarak cildin renginde soluklaşma meydana gelebilmektedir. Cilt solgun bir görünümde olduğu zaman dışarıdan bakıldığında gerçekten de kötü bir görüntü oluşmaktadır. Bu kötü görüntü hem erkek hem de bayanları ciddi anlamda olumsuz etkiler. Bu yüzden cildinde solgunluk olan kişiler cildin soluk olmasının nedenleri hakkında sıklıkla bilgi vermemizi istemektedir.

Cildin solgun olması kişinin aşırı derecede yorgun ve enerjisi düşük görünmesine neden olmaktadır. Halk arasında bu yüzden soluk cildi olan kişilere hortlak gibi görünüyorsun derler. Cildi daha önceden pembemsi bir görünümde olmasına rağmen birden bire cildinin rengi solgunlaşan kişiler de bulunmaktadır. Bu tip vakalar üzerinde yapılan incelemeler sonucunda özellikle kansızlık probleminin cilt renginde değişimlerin olmasına sebep olduğu belirlenmiştir. Sizlerin de cildinizde doğuştan gelen bir solgunluk bulunmuyorsa, bu solgunluk birden bire ortaya çıktıysa ilgili problem büyük ihtimalle kansızlık probleminin başlamış olmasından dolayı ortaya çıkmıştır. Kansızlığı giderici yönde tedaviler yapılarak ilgili cilt solgunluğunun ortadan kaldırılması mümkündür.

Böbreklerde meydana gelen fonksiyonel bozukluklar da ciltte solgunlukların olmasına neden olur. Böbreklerle alakalı cilt solgunluğu olduğunda cilt adeta gri bir renge bürünür. Ayrıca sıklıkla göz kapaklarında şişkinlikler oluşur. Bu tip durumlar böbreklerin iflas etme noktasına geldiğini bizlere gösterir. Böbrekler hayati bir organ olduğundan dolayı kesinlikle böbrek kaynaklı cilt solgunlukları önemsenmeli ve problemi ortadan kaldırmak için tedavi süreci başlatılmalıdır.

Kalp ile alakalı çeşitli sorunlar da cilt renginde değişimlerin olmasına neden olabilir. Özellikle kalp kapakçığında fonksiyonel bir bozulma meydana gelirse cilt renginde açık kahverengine dönme meydana gelir. Birçok kalp hastalığı cildi etkilediği için kalp hastalıklarının teşhisinde cilt bu yüzden incelenmektedir. Sadece cilt rengine bakarak bile kalp hastalıklarının tahmin edilme ihtimali bulunmaktadır.

BENZER  Göz Altı Torbaları İçin Doğal Maske Tarifleri

Kişinin yaşı ilerledikçe cilt hücreleri kendisini yeterli anlamda yenileyemediğinden dolayı cilt renginde değişimler olur ve bu durum normal bir durum olarak karşılanmalıdır. Yaşınız ilerlediyse cildinizde kısmi beyazlamalar ve buna paralel olarak solgunluklar olacaktır. Bu durum panik yapmanıza neden olmasın. Bu tip durumlarda cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayacak maskeler kullanarak yaşlanma kaynaklı solgunlukların ve cilt lekelerinin bir süreliğine de ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz. Yaşlılık kaçınılmaz bir son olduğu için buna alışmanız gerekmektedir.

Cildin soluk olmasının nedenleri araştırılırken bazı durumlarda kısa süreliğine de olsa ciltte solgunlukların olabileceğini gördük. Mesela bayılma anında ya da iç kanama anında yeterli oksijenin hücrelere ulaştırılamıyor olmasından dolayı cilt renginde soluklaşma olabilir. Bunlar ilgili problem ortadan kalkıncaya kadar devam edecektir. Yanı kişi baygınsa ayıldığı zaman ya da iç kanama durdurulduğu zaman soluk olan cilt rengi eskisi gibi pembe rengine kavuşacaktır.

Yorum yap