İyi Gelen Şeyler

Cilt Mantarı Neden Olur Nasıl Geçer?

Cilt mantarı neden olur nasıl geçer

Hijyen koşullarının yetersiz olduğu durumlarda ciltte biriken kir cilt mantarı probleminin ortaya çıkmasına neden olur. Cildin aşırı derecede kirli yüzeylerle temas halinde olması ve cildin nemsiz kalması da cilt mantarı oluşumunda etkilidir.

Cilt mantarı belirtileri ortaya çıkınca vakit kaybetmeden tedavi sürecine geçilmelidir. İlgili mantar türü hijyenin yetersiz olmasından dolayı ortaya çıktığı için kesinlikle tedaviye gerekli hijyenin sağlanmasıyla başlanmalıdır. Doktorlar bu rahatsızlıkta genellikle ilaç tedavisi uygular. Hijyenik ortamı sağlayarak ve reçete edilen ilaçları vaktinde alarak cilt mantarı tedavisi gerçekleştirilmektedir.

Cilt Mantarı Belirtileri

Cilt mantarı vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca oluşum yerine göre cilt mantarı çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Farklı türde cilt mantarları olsa da genelde hepsinin belirtileri aynıdır. Aşağıda maddeler halinde bu cilt probleminin belirtileri yer alıyor.

 • Cilt üzerinde belirli bölgelerde renk değişiminin olması. Cilt mantarı genel olarak cilt üzerinde kırmızı, kahverengi, pembe ve beyaz renk değişiminin olmasına sebep olur.
 • Etkisi altına aldığı bölgelerde yanma hissinin ve kaşıntının olması.
 • Kıl yer alan bölgelerde olması halinde kıllarda dökülmelerin meydana gelmesi.
 • Mantar etkisiyle nem oranı düşün ciltte döküntülerin olması.
 • Cilt üzerinde kabarcıkların meydana gelmesi ve kabuklanmaların olması.
 • Cildin belirli noktalarında şişkinliklerin oluşması.

Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler eğer sizlerde de gözlemleniyorsa, büyük ihtimalle cilt mantarı problemi yaşıyorsunuz. Mantarın yayılmasını engellemek için en kısa zaman içerisinde tıbbi destek almanızı tavsiye ederiz.

Cilt Mantarı Neden Olur?

Cilt mantarı neden olur

Cilt mantarı oluşumuna neden olan çok sayıda faktör bulunmaktadır. Aşırı nem, yüksek sıcaklık değerleri, antibiyotik ilaç kullanımı, fazla kilolu olmak ve diyabet cilt mantarını tetikleyen sorunlardır. Ayrıca yaşam alanlarının yeterli oranda temiz olmaması da cilt mantarının ortaya çıkmasına neden olan önemli bir faktördür.

 • Antibiyotik ilaçlar: çoğu sağlık sorununda reçete edilen antibiyotik ilaçlar, cilt mantarı oluşumuna neden olabilir. Antibiyotik ilaçlar vücuda zarar veren bakterileri öldürürken aynı zamanda vücut için iyi olan bakterilerinin de ölmesine neden olur. İyi bakterilerden bazıları cilt mantarı oluşumunu engellemekle görevlidir. Antibiyotik ilaçlardan dolayı bu bakteriler ölünce vücut savunmasız hale gelir ve cilt mantarı oluşur.
 • Yüksek sıcaklık ve nem: mantarlar oluşumuna neden olan bakteriler yüksek sıcaklık ve nem oranına sahip olan yerleri sever. İlgili yerlerde daha hızlı bir şekilde çoğalırlar. Sıcaklık ve nem oranının yüksek olmasından dolayı cilt mantarı genellikle koltukaltı ve kasıklarda oluşur. İlgili vücut bölgelerinde cilt mantarının oluşmaması için hijyene dikkat edilmelidir. Özellikle koltukaltı ve kasıklar için bakteri önleyici losyonların kullanılması önemlidir.
 • Diyabet: cilt mantarına neden olan bakteriler şekeri besin olarak alarak hızlı bir şekilde çoğalır. Bu yüzden diyabet hastası olan kişilerde cilt mantarının oluşma riski diğer kişilere oranla daha fazladır.
 • Bağışıklık sistemi: vücutta meydana gelen hastalıkların tamamıyla kişinin bağışıklık sistemi mücadele eder. Mantar oluşumunun engellenmesinde de bağışıklık sistemi aktif bir şekilde görev alır. Eğer bağışıklık sistemi zayıfsa mantar oluşumunu engelleyemez ve bu durum da mantar oluşumuna neden olur.
 • Şişmanlık: şişman kişilerde sizlerin de bildiğiniz gibi katlı cilt katmanları meydana gelir. Karın bölgesindeki katlar ya da sırt bölgesindeki katlar mantar oluşumu için ideal bölgelerdir. Şişman kişilerin vücudunda yer alan katların arası sıcaktır ve nem oranı yüksektir. Bu durum da şişmanlarda diğer kişilere oranla daha fazla cilt mantarı oluşmasına neden olur.
BENZER  Karbonhidrat İçeren Gıdalar

Cilt Mantarı Nasıl Geçer?

Cilt mantarı sıklıkla karşılaşılan bir sorundur ve genellikle ilaç tedavisi yapılarak ortadan kaldırılır. İlaç tedavisince kremler, jeller ve çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Doktor tarafından reçete edilmeden kullanılması alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olabileceğinden dolayı doktor reçetesi olmadan kullanılmaması önerilmektedir.

Makalemizin başında cilt mantarının özellikle kirli yaşam alanlarından dolayı meydana geldiğini belirtmiştik. Cilt mantarı nasıl geçer diyen kişiler bilmelidir ki bu problemin ortadan kalkması için hijyen aşırı derecede önemlidir. Eğer cilt mantarı probleminiz varsa her gün duş almaya özen gösterin. Sürekli aynı ayakkabıyı giymek yerine 2 günde 1 olmak üzere ayakkabınızı değiştirerek havalandırın. Çoraplarınızı ve diğer iç çamaşırlarınızı her gün değiştirin. Bunlara dikkat edip doktor tarafından reçete edilen ilaçları vaktinde kullanırsanız, cilt mantarı tedavisi kısa süre içerisinde gerçekleşmiş olacaktır.

Yorum yap