İyi Gelen Şeyler

Çin’de Koronavirüsün Ardından “Bunya Virüsü” Alarmı!

Çin’de 37 kişide keneler tarafından yayılan bunya virüsü tespit edilmesinin ardından “bölgede yeni bir salgın mı başlıyor” sorusu akıllara gelmişti. Jiangsu eyaletindeki toplam 37 kişiye bu yıl, keneler tarafından yayılan yeni bunya virüsünün neden olduğu bir hastalık olan SFTS (Şiddetli Ateşli Trombositopeni Sendromu) teşhisi kondu.

“Bunya Virüsü” Nedir?

SFTS (Şiddetli Ateşli Trombositopeni Sendromu) virüsünün yeni bir virüs olmadığı ve Çin’in 2011 yılında söz konusu virüsün patojenini tespit ettiği de belirtildi.

“Bunya Virüsü” Nasıl Bulaşır?

Uzmanlar vakalara dayanarak, virüsün hayvandan insana ve kişiden kişiye kan yoluyla bulaşabileceği konusunda uyardılar.

Zhejiang Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü yöneticisi Sheng Jifang, üç yıl önce de yeni bunya virüsüyle enfekte olan ve daha sonra ölen bir hastanın cansız bedeniyle temas eden 16 kişiye de hastalığın bulaştığını söyledi. Enfekte insanlardan birinin daha sonra öldüğü açıklandı. Virüsün Anhui ve Zhejiang eyaletlerinde şu ana kadar toplam 7 can kaybına yol açtığı da açıklandı.

“Bunya Virüsü” Belirtileri Nelerdir?

Semptomatik enfeksiyon tipik olarak ateşe neden olur, yaklaşık üç gün süren spesifik olmayan grip benzeri semptomlar ortaya çıkar. Bunyavirüs enfeksiyonları gibal enfeksiyona benzer belirtiler göstermesi nedeniyle sıklıkla diğer hastalıklarla karıştırılır.

BENZER  Yumurta Çiçeğinin (Beyaz Patlıcan) Faydalarını Biliyor musunuz ?

Yorum yap