Çinko Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Çinko, metabolizma faaliyetlerinin gerçekleşmesinde etkin bir şekilde rol alan mineral türü olsa da vücuda fazla alınması çinko zehirlenmesi belirtileri ile karşılaşılmasına neden olur. Çinko zehirlenmesi akut ve kronik olmak üzere iki şekilde gözlemlenmektedir.

Gün içerisinde tükettiğimiz besinlerin büyük bölümü çinko ihtiva eder. Besinler aracılığı ile almış olduğumuz çinko metabolizma faaliyetleri için yeterlidir. Bunun içinde birçoğumuz ekstradan çinko takviyesine gereksinim duymayız. İhtiyaçtan fazla miktarda çinko alınması akut veya kronik şekilde çinko zehirlenmesi vakalarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Akut çinko zehirlenmesi meydana geldiği zaman kişide şiddetli mide bulantıları baş gösterir. Kronik çinko zehirlenmesinde ortaya çıkan belirtiler arasında kronik öksürük ve yüksek ateş yer alır. Çinko oranı yüksek olan besinleri bol miktarda tüketiyorsanız sizlerin de çinko zehirlenmesi ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz vardır.

Çinkonun Vücuttaki Görevleri Nelerdir?

Çinko gelişim sürecinde büyümenin kusursuz bir şekilde gerçekleşmesinde etkin rol oynamaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine büyük etkisi olan çinkonun vücuttaki en önemli görevleri arasında yaraların iyileşmesini sağlaması bulunmaktadır. Çinko yapısal özelliği sayesinde vücudun herhangi bir noktasında yer alan yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Çinko vücutta depolanmaz. Bu yüzden ihtiyaç fazlası olarak vücuda alınan çinko gün sonunda vücuttan uzaklaştırılır. Vücudun çinko ihtiyacını karşılamak için insanların gündelik olarak çinko alması gerekmektedir. Yetişkin bir bireyin günde ortalama 10 miligram çinko ihtiva eden besin tüketmesi yeterli olacaktır.

1. Kronik Çinko Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Kişinin uzun süre boyunca vücuduna gereğinden fazla çinko alması kronik çinko zehirlenmesine neden olur. Kronik çinko zehirlenmesi demir ve bakırın vücut tarafından büyük oranda emilmesini olumsuz yönde etkiler. İlgili durum bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olarak kişiyi hastalıklara açık hale getirir.

Kronik çinko zehirlenmesi meydana geldiyse lipoprotein seviyesini ciddi anlamda düşürür. Çinko bakımından zengin bir beslenme zincirine sahipseniz kronik öksürükler, yüksek ateş, eklem ağrıları ve ağızda metalik bir tat hissediyorsanız kronik çinko zehirlenmesi ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Kronik çinko zehirlenmesi meydana gelmiş olmasına rağmen kişi çinko bakımından zengin olan besinleri tüketmeye devam ediyorsa bu durum bir süre sonra nörolojik sorunların oluşmasına neden olacaktır. Sizlerinde bildiğiniz gibi nörolojik sorunlar genelde kalıcı olur. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına kronik çinko zehirlenmesi tanısı konulduysa çinko alımına son vermeniz gerekmektedir.

2. Akut Çinko Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Kişinin birden vücuduna yüksek oranda çinko alması nedeniyle ortaya çıkan zehirlenmeye akut çinko zehirlenmesi denilmektedir. Vücuda kısa süre içerisinde yüksek oranda çinko alımı olduğu için akut çinko zehirlenmesi belirtileri etkisini kronik çinko zehirlenmesine oranla daha kısa süre içerisinde gösterir.

Akut çinko zehirlenmesi genellikle kişinin yüksek oranda çinko ihtiva eden besinlerle beslenmesi sonucunda ortaya çıkar. Ayrıca dışarıdan yapılan çinko takviyelerinin vücuda fazla gelmesi de akut çinko zehirlenmesine neden olur. Çinko oranı yüksek olan şeyler tüketildikten sonra şiddetli mide ağrısı, mide bulantısı, kusma ve baş ağrısı gibi sağlık sorunları ortaya çıktıysa bunların akut çinko zehirlenmesi belirtileri olduğunu söyleyebiliriz.

Kan testi yaparak kişinin çinko zehirlenmesi olup olmadığı anlaşılabilir. Çinko zehirlenmesi meydana geldiği zaman demir ve bakır emilimi azaldığı için kandaki demir ve bakır oranı düşer. Yapılan kan testlerinde eğer demir ve bakır oranı aşırı derecede düşük çıkarsa kişinin çinko zehirlenmesi ile karşı karşıya olduğundan söz edilebilir. İlgili duruma müdahale edilmemesi halinde hayatı tehdit eden ciddi sağlık problemleri oluşabilir. Kişi eğer çinko zehirlenmesinden şüpheleniyorsa en kısa süre içerisinde sağlık kuruluşlarından destek almalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here