İyi Gelen Şeyler

Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Çocuklarda saç dökülmesi çok nadir gözlemlenen bir durum olsa da alopesi areata pelat adıyla tıp dünyasında yer alan bu rahatsızlık 2 yaşında olan çocuklarda dahi gözlemlenebilmektedir. Çocuklarda saç dökülmesi neden olur diye baktığımızda yetişkinler ile benzer durumlardan ötürü çocuklarda da saç dökülmelerinin meydana geldiğini görüyoruz. Çocuklarda meydana gelen bu dökülmeler kısmi dökülmeler şeklinde olabileceği gibi saçın büyük bölümünün dökülmesi şeklinde de ortaya çıkabilir. Birçok aile çocuklarında meydana gelen saç dökülmesini saçkıran hastalığı ile karıştırırsa da temelde daha farklı problemlerin yer aldığı bilinmektedir.

Çocuklarda saç dökülmesi neden olur sorusunu uzmanlara yönelttiğimizde uzmanlar meydana gelen bu dökülmelerin büyük bölümünün psikolojik kaynaklı olarak ortaya çıktığını belirtmektedir. Ayrıca saç derisinde meydana gelen enfeksiyonlar, mantarlar, saç derisinin zarar görmesi saç köklerinin zayıflamasına ve birdenbire hızlı bir şekilde dökülmelerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle çocuklarda meydana gelen saç dökülmeleri saç derisinde ortaya çıkan mantarlardan kaynaklanır. Çocuklarda görülen saç dökülmeleri genetik faktörlerden dolayı da meydana gelebilir. Bazı genetik faktörler çocukların saç derisinin bozulmasına, saç derisinde sulanmış gözeneklerin oluşmasına ve bir süre sonra saç dökülmelerinin meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Çocuklar gelişim dönemindeyken vücutları için gerekli olan vitaminleri ve mineralleri yeterli oranda almalıdır. Eğer gelişimin sağlıklı olabilmesi için ihtiyaç duyulan vitamin ve mineraller yeterli oranda alınmazsa bu durumda saç dökülmelerinin oluşmasına neden olabilir. Çocuklar genelde iyi bakıldıkları için vitamin ve mineral kaynaklı olan dökülmelere nadir rastlanır. Meydana gelen saç dökülmeleri genellikle psikolojik ve enfeksiyon kaynaklıdır. Bazı çocuklarda psikolojik nedenlerden dolayı saçlarını yollukları ve bu yüzden saç dökülmelerinin meydana geldiği görülüyor. Özellikle aile içi şiddetin olduğu hanelerde yaşam süren çocuklarda psikolojik kaynaklı saç dökülmelerine daha sık rastlanır. Çocuğun ateşli hastalık geçirmesi, saç derisinde belirli bölgelerde tümörlerin olması gibi durumlar da sıklıkla saçların dökülmesine neden olabilir. Bu yüzden ilgili durumlar önemsenmeli ve ortadan kaldırmak için tıbbi destek alınmalıdır

BENZER  Hamilelikte Guatr Belirtileri Tedavisi

İçindekiler

Çocuklarda saç dökülmesi belirtileri

Çocuklarda saç dökülmesi kendisini kısmı dökülmeler ya da saçın tamamının dökülmesi şeklinde gösterebilir. Ayrıca çocuğun saçlarını koparması da tıp dünyasında çocuklarda saç dökülmesi tipleri arasında yer almaktadır. Özellikle çocuğu ile arasında duygusal bir bağ oluşturamamış olan ailelerde saçların koparılarak dökülmesi sıklıkla gözlemlenir. Saç dökülmesi yaşanan çocuklarda çoğu zaman kısmi dökülmeler meydana gelir ancak bazı vakalarda saçların tamamen döküldüğü hatta kaşların ve kirpiklerin dahi döküldüğü görülmektedir. Bu tip dökülmeler mevsimsel geçişlerde gözlemleniyorsa bu durum gayet normaldir ancak herhangi bir mevsimsel geçiş söz konusu değilse ve ani bir şekilde hızlı dökülmeler ortaya çıktıysa bu durum çocuğunuzun sağlığında bir sıkıntının olduğunu gösterir. Bazı çocuklarda ortaya çıkan saç dökülmesi belirtileri çocuğun saçının aşırı derecede güçsüz olmasından dolayı da görülebiliyor. Bu tip durumlarda çocuğunuzun saçlarını güçlendirecek vitamin ve mineral takviyesi yapmanız saçların güçlenmesini ve dökülmelerin ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Çocuğunuza kafanıza göre vitamin ve mineral takviyesi yapamayacağınızdan dolayı doktor tarafından reçete edilen vitamin ve mineralleri alıp çocuğunuza vermenizde yarar var.

Makalemizin başında çocukların yeterli oranda vitamin ve mineral alamamasından dolayı saçlarında dökülmelerinin olabileceğini söylemiştik. Uzmanlar çocukların hem sebze hem de meyve bakımından zengin bir beslenme zinciri benimsemesini sağlıklı gelişim için tavsiye etmektedir. Saçların güçlenmesinde demir ve çinko aşırı derecede önemlidir. Demir ve çinko daha çok sebzeler içerisinde yer alır. C vitamini bu önemli minerallerin emilimini arttırır. Gelişimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için c vitamini bakımından zengin olan besinler de tüketilmelidir. Bu yüzden c vitamin oranı yüksek olan meyvelerinde bu demir ve çinko içeren sebzelere ek olarak tüketilmesi gerekmektedir. Bazı aileler çocukları aşırı derecede kilolu olduğu için çocuklarına baskı uygulayarak diyet yaptırmaktadır. Yapılan yanlış diyetler sonrasında saç güçsüzleşmekte ve çocuklarda saç dökülmesi belirtileri ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden çocuğunuz aşırı derecede kiloluysa kafanıza göre bir diyet listesine çocuğunuzu zorlamak yerine bir diyetisyenden destek alarak bir diyet listesi oluşturmanız gerekmektedir. Bu sayede çocuğunuz herhangi bir gelişimsel problem yaşamadan sağlıklı bir şekilde kilo verecektir

BENZER  Fil Hastalığı Belirtileri Tedavisi

Çocuklarda saç dökülmesi tedavisi

Çocuklarda saç dökülmeleri kullanılan zararlı şampuanlardan dolayı da ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden çocuklarda saç dökülmesi tedavisi başlatılmadan önce problemin neyden kaynaklandığını tespit edilmesi gerekiyor. Eğer şampuan kaynaklı bir saç dökülmesi söz konusuysa ve bu tespit edildiyse doktorunuz sizden kullanmış olduğunuz şampuanı değiştirmenizi isteyecektir. Şampuan değişikliği yapıp daha sağlıklı bir ürünü kullanmaya başladığınızda saç dökülmeleriniz de son bulacaktır.

Saç dökülmesi dengesiz beslenmeden dolayı ortaya çıktıysa vücut için gerekli olan çinko demir ve c vitamini gibi yararlı maddelerin yer aldığı bir beslenme zinciri oluşturulacaktır. Böylece çocuklarda saç dökülmesi tedavisi gerçekleştirilecektir. Saç derisinde mantar ve enfeksiyon olduğu için dökülmeler olduysa bu tip saç dökülmelerinin tedavisinde ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Doktor tarafından reçete edilen ilaçlar vaktinde kullanıldığı zaman mantar ve enfeksiyonlar ortadan kalkacak ve bir süre sonra saç dökülmeler de son bulacaktır. Çocuklarda saç dökülmesi hiçbirimizin istemediği bir durum olsa da kan kanserinden dolayı da ortaya çıkabiliyor. Kan kanserinin tedavisinde hastalığın seyrini azaltmak için kortizon tedavisi uygulanmakta ve bu durum saçların dökülmesine neden olmaktadır. Bu tip dökülmelerin tedavi sürecinde dökülmelerin önüne geçmek mümkün değildir. Bu tip çocuklarda görülen saç dökülmesi tedavisi kortizon tedavisi tamamlandıktan sonra gerçekleştirilir. Kısacası gördüğünüz gibi basit olarak görülen saç dökülmeleri ciddi problemlerin de habercisi olabiliyor. Bu yüzden kısmi dökülmeler dahi meydana geliyorsa bu durumu önemseyin ve saç dökülmelerine neden olan faktörlerin tespit edilmesi için tıbbi destek alın. Belki de bu sayede çocuğunuzda olan bir hastalık erken dönemde teşhis edilecek ve tedavisi yapılacak.

Yorum yap