İyi Gelen Şeyler

Çölyak Hastalığı Neden Olur Belirtileri Tedavisi

Çölyak hastalığı neden olur belirtileri tedavisi

Çölyak hastalığı sindirim sistemi ile alakalı bir sağlık problemidir. İnce bağırsaklarda ciddi tahribatların olmasına neden olur. Çölyak hastalığı belirtileri ortaya çıkınca kişinin yaşam kalitesinde ciddi anlamda düşüş meydana gelir. Bu tip durumlarda çölyak hastalığı tedavisi arayışı başlasa da hastalığın tamamen ortadan kalkmasını sağlayan bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Çölyak hastalığın tedavisinde hastalığın etkilerini azaltmak için glütensiz diyet uygulanır. Kişi yediklerine ve içtiklerine dikkat ederek hastalığın olumsuz etkilerini azaltabilir.

Çölyak hastalığı hem yetişkinlerde hem de çocuklarda gözlemlenebilir. Hastalığın kendisine has belirtileri olsa da çocuklarda ve yetişkinlerde gözlemlenen belirtilerin ayrı bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir.

Çölyak Hastalığının Belirtileri

Çölyak hastalığı etkilerini ilk olarak sindirim sisteminde gösterir. Bu belirtilerin tamamı hem yetişkinlerde hem de çocuklarda gözlemlenir. Çocukların bağışıklık sistemi yetişkinlere göre daha zayıf olduğu için bu belirtilerin etkileri çocuklarda daha ağır olur.

 • Karın ve bağırsaklarda şişkinlik meydana gelmesi,
 • Kişinin sürekli ishal olması ve bu ishalin kronik hale gelmesi,
 • Bazı kişilerde sürekli olarak kabızlıkların oluşması,
 • Bağırsaklarda biriken gaz nedeniyle gaz sancısı yaşanması,
 • Mide bulantısına ek olarak sıklıkla kusmaların gözlemlenmesi,
 • Midede meydana gelen dengesizlikten dolayı mide ağrısının yaşanması ve şişkinliklerin meydana gelmesi,
 • Dışkının aşırı derecede ağır kokulu olması ve yağlı bir yapısının olması çölyak hastalığı belirtileri arasında yer alır.

Çölyak Hastalığının Çocuklarda Görülen Belirtileri

Çölyak hastalığının etkileri çocuklarda yetişkinlere göre daha ağırdır. Bu hastalık bağırsak emilimlerini olumsuz etkilediği için gelişim bozuklukları oluşabilir.

 • Diş yapısında bozulmaların olması,
 • Akranlarına oranla gelişimin yavaşlaması hatta durma noktasına gelmesi,
 • Yeterli oranda gelişme olmadığı için ergenlik dönemine çok geç girilmesi,
 • Ruhsal dengesizliklerin yaşanması,
 • Ani kilo kayıplarının olması çölyak hastalığının çocuklarda gözlemlenen belirtileridir.
BENZER  Cep Telefonunuzu Dezenfekte Edin!

Çölyak Hastalığının Yetişkinlerde Görülen Belirtileri

Yetişkinlerde ortaya çıkan çölyak hastalığının belirtileri çocuklara göre daha hafifi bir şekilde atlatılır. Gelişim tamamlandığı için gelişimle alakalı bir sıkıntı meydana gelmez. Hastalığın etkileri kontrol altında tutulabildiği müddetçe ilgili hastalıkla kaliteli bir şekilde yaşanabilir.

 • Kişinin doğurganlık özelliğini kaybetmesi,
 • Demir eksikliğine ek olarak kansızlığın oluşması,
 • Sürekli tekrarlayan çekilmez baş ağrılarının olması,
 • Kemiklerin güçsüzleşmesi ve kolay bir şekilde kırılması,
 • Mide ülserinin ortaya çıkması,
 • Cilt üzerinde kaşıntıların ve döküntülerin meydana gelmesi,
 • Psikolojinin bozulması ve kişinin kendisini tükenmiş hissetmesi,
 • Bağırsaklardan tıkanıklıkların olması çölyak hastalığının yetişkinlerde görülen belirtileri arasında yer alır.

Çölyak Hastalığı Neden Olur?

Yapılan araştırmalar sonucunda çölyak hastalığının kalıtsal hastalıklar sınıfında yer aldığı tespit edildi. Anne ve babadan aktarılan hatalı genler bu hastalığın oluşmasına neden olmaktadır. Kişi glüten proteinini tükettiği zaman hastalığın etkileri ortaya çıkar. Kişide kalıtsal olarak çölyak hastalığı olmasına rağmen kendisini belirli bir süre göstermeye bilir. Bu hastalığın tetikleyici etmenlerinin olduğu bilinmektedir.

Çocuğun yeterli oranda anne sütü tüketmemesi, antibiyotik ilaçların kullanımı, alkol ve sigara tüketimi, kişinin menopoza girmesi, ağır bir ameliyat geçirilmesi çölyak hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu tip hastalıklar bağışıklık sisteminin glüten proteinine karşı savaş açmasına ve sonrasında çölyak hastalığının meydana gelmesine neden olabilir.

Çölyak Hastalığı Tedavisi

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi çölyak hastalığına karşı geliştirilmiş olan tipik bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Hastalığın etkileri vücuda glüten proteini alındığı zaman ortaya çıktığı için glütensiz diyet uygulanarak hastalık belirtileri kontrol altında tutulur. Çölyak hastalığı tedavisi genel olarak bu şekilde gerçekleştirilir. Hastalığın kesin tedavisi olmadığı için glütensiz diyet kişinin tüm yaşamı boyunca uygulanır.

Et, karabuğday, balık, tavuk, kuruyemiş, mısır, fasulye ve pirinç içerisinde glüten proteini yer almayan bazı gıdalardır. Bu gıdalar tüketilerek hastalık kontrol altında tutulabilir.

BENZER  El Uyuşması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Çölyak hastası olan kişilerin tüm yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Çok az miktarda glüten proteini alımı gerçekleşse bile bu hastalığı tetikleyebilir. Ayrıca çölyak hastası olan kişilerin sınırlı sayıda tükettiği besin olduğundan dolayı yeterli mineral ve vitaminleri alamazlar. Bu yüzden sıklıkla kan testi yaptırmaları ve eksik olan mineral ve vitaminlerin takviyesi yapılmalıdır.

Yorum yap