İyi Gelen Şeyler

Crohn Hastalığı Belirtileri Tedavisi

Crohn hastalığı sindirim sistemi ile alakalı bir rahatsızlık olup kesin tedavisi yoktur. Bu durum da crohn hastası olan kişilerin yaşamları boyunca bu hastalıkla mücadele etmesine neden olmaktadır. Crohn hastalığı belirtileri ortaya çıktığı zaman crohn hastalığın tedavisi başlatılırsa hastalığın seyri yavaşlatılır. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken tedaviye başlamak hastalıkla mücadeleyi kolay hale getirir.

Crohn hastalığının tedavisi ilaç tedavisi şeklinde gerçekleştirilir. Sindirim sisteminin yüzey dokularında iltihaplanmaların olmasına crohn hastalığı deniliyor. Şiddetli karın ağrılarının oluşmasına neden olan bu hastalığa yakalandığınızı düşünüyorsanız öncelikli olarak bu hastalığın belirtileri nelermiş öğrenin.

Crohn hastalığı nedir?

Crohn hastalığı, inflamatuvar bağırsak hastalığının bir türü olarak kabul edilir. Dünya genelinde aşırı derecede yaygındır. Bu hastalık sindirim sisteminde yer alan dokuların yüzeyinde iltihaplanmaların olmasıdır. Neden dolayı meydana geldiği hakkında en ufacık bir bilgi yokken hastalığın tamamen ortadan kaldırılabilmesi adına da herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Bu da uzmanların bu hastalık üzerinde uzun soluklu bir şekilde araştırma yapmasına neden oluyor.

Crohn hastalığı en çok ince ve kalın bağırsaklarda meydana gelir. Bu hastalık ağızdan anüse kadar yer alan sindirim sistemi yapılarının herhangi birisinde de oluşabilir. Genel olarak dünya genelindeki vakalar incelendiğinde birçok kişide basit belirtiler gözlemlenirken bazı kişilerde hayatı tehdit edici nitelikte komplikasyonların meydana geldiği görülüyor.

Crohn hastalığının belirtileri

Crohn hastalığı belirtileri, iltihaplanmanın meydana geldiği sindirim sistemindeki bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Bir kişi bu hastalığa yakalandığı zaman en çok gözlemlenen belirtiler arasında sürekli kendisini tekrarlayan ishal, karın ağrıları, yemekten sonra meydana gelen karın krampları, birden bire hızlı bir şekilde kilo kaybı, dışkıda mukus ve kan görülmesi, aşırı yorgunluk yer alır.

BENZER  Masa Başı Çalışanlara Beslenme Önerileri

Saymış olduğumuz crohn hastalığının belirtileri sadece bir şekilde ortaya çıkabileceği gibi belirtilerin tamamı da gözlemlenebilmektedir. Hastalık kendisini yeni göstermeye başladığı zaman bu belirtiler düşük oranda kendisini gösterir ancak hastalık ilerledikçe bu belirtiler daha hissedilir hale gelir.

Tabi ki de crohn belirtileri sadece bunlarla sınırlı değildir. Nadir bir şekilde gözlemlese de bazı tipik belirtiler vardır ve bu belirtiler arasında yüksek ateş, bulantı, kusma, eklem ağrıları, eklemlerde şişlik, gözlerde iltihaplanma, cilt kızarıklığı, ağız içerisinde aft oluşumu yer almaktadır. Bu hastalık bağırsaklarda besin emilimini azaltır. Bu durum vücudun ihtiyaç duymuş olduğu mineral ve vitaminlerin yeterli oranda alınamamasına neden olur. Hastalık gelişim döneminde meydana gelirse yeterli besin emilimi gerçekleşmediği için gelişim geriliği gözlemlenir. Birçok kişi crohn hastalığına yakalandığı zaman ilk olarak gıda zehirlenmesi yaşadığını düşünür. İlgili semptomlar uzun soluklu bir şekilde görülmeye devam edilirse kesinlikle vakit kaybetmeden tıbbi destek alınmalıdır. Hastalığın erken teşhis edilmesi ciddi komplikasyonların oluşmasını engellemek adına önemlidir.

Crohn hastalığı tedavisi

Bu hastalığı ortadan tamamen kaldırmak için geliştirilmiş olan herhangi bir tedavi yöntemi yoktur fakat hastalığı yönetilebilir hale getiren çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Yapılan tedaviler sayesinde ortaya çıkan belirtilerin şiddeti ve sıklığı azaltılabilmektedir.

İlaçlar: bu hastalığın tedavisinde genellikle anti-inflamatuar ilaçlar kullanılır. Genellikle hastalara steroid verilir. Steroidler uzun dönemde kişinin zarar görmesine neden olduğu için alımı azaltılır ancak bu tip durumlarda belirtiler daha fazla kendisini hissettir. İşte bu evrelerde bağışıklık sistemini baskılayıcı yönde etkisi olan çeşitli ilaçlar kullanılarak hastalık belirtileri kontrol altına alınmaya çalışılır.

Diyet: bazı besin türleri crohn hastalığı belirtilerinin ortaya çıkmasına ve mevcut belirtilerin şiddetinin artmasına neden olur. Bu yüzden crohn hastası olan kişilerin hastalığı tetikleyici etkisi olan yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir. Her gıda tüm crohn hastalarında aynı etkiyi göstermez. Bu yüzden kişin kendisini olumsuz etkileyen gıdaları kendisi tespit etmesi gerekmektedir. Doktorunuz sizden gıda listesi yapmanızı isteyecektir. Gıdaları tükettikten sonra belirtiler kendisini şiddetli bir şekilde gösteriyorsa size zararı olan bu gıdaları tespit edebilir ve beslenme zincirinizden çıkarabilirsiniz.

BENZER  Boğaz Reflüsü Belirtileri Tedavisi

Ameliyat: en son seçenekler arasında yer alsa da hastalığın belirtilerini ortadan kaldırmak ve yaşam kalitesini arttırmak için kimi zaman cerrahi müdahalelere gereksinim duyulmaktadır. Yapılan cerrahi müdahalelerde hasarlı bölgeler çıkarılır. Böylelikle crohn hastalığı tedavisi gerçekleştirilir. Çıkarılan bölgelerin genellikle kendisini yenileyebilir özellikte olmasına dikkat edilir. Kişinin hayatını tehdit edecek bir durum varsa maalesef cerrahi müdahalelerden uzak durulur.

Yorum yap