İyi Gelen Şeyler

D Vitamini Fazlalığı Belirtileri ve Tedavisi

D vitamini fazlalığı, vücutta ihtiyaçtan fazla D vitamini bulunması ve bunların depolanması sonucunda meydana gelir. Özellikle D vitamini eksiliği nedeniyle vücuduna D vitamini takviyesi yapan kişilerde gözlemlenir. Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi D vitaminin de fazlası zararlıdır. Bu vitamin yağda eriyen bir vitamin olduğu için kullanılmayanlar vücutta depolanmaktadır. Aşırı depolanan D vitamini kişinin genel sağlığını bozar hatta zor bir ihtimal bile olsa ölümün yaşanmasına bile neden olabilir. Bu yüzden D vitamini takviyesi alan kişilerin kesinlikle vitamin takviyelerini doktor gözetiminde yapması gerekiyor.

Normal şartlarda sağlıklı bir insanın vücudunda maksimum olarak 60 ng/ml D vitamininin olması normal karşılanır. Bu değerlerin üzerine çıkılacak olursa zehirlenme söz konusu olabilir. Bir insanın ihtiyacı olan D vitamini sadece güneş tarafından karşılanabilir. Sadece gıdalar üzerinden D vitamini alınmamaktadır çünkü en önemli D vitamini kaynağı güneştir. D vitamini fazla alındığı zaman depo edildiğinden dolayı kış mevsiminde güneş olmadığı zamanlarda ihtiyaç duyulan bu D vitamini depo edilen kısımdan kullanılır. Güneş ışınlarından alınan D vitamini sentezlendikten sonra karaciğere ve böbreklere giderek işlenmektedir. Fazla olan kısım ise depolanır.

D Vitamini Fazlalığı Belirtileri

Vücutta yüksek oranda D vitamini olduğu zaman kan içerisinde kalsiyum birikmeye başlar. Bu durum kendisini tipik belirtiler ile gösterir. D vitamini takviyesi alıyorsanız ve aşağıda yer alan belirtiler ortaya çıktıysa durum kötüye gitmeden kan tahlili yaptırarak D vitamini fazlalığının olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

• Şeker hastalarında olduğu gibi ciddi ağız kurumalarının oluşmasına neden olur.
• İdrar rengi koyulaşır hatta bazen aşırı derecede bulanık gelir.
• Metabolizma yorulduğundan dolayı durağan bir yaşam sürülse dahi yorgunluk hissedilir.
• Kalsiyum fazlalaştığı için bir süre sonra kemiklerde ağrılar başlar.
• D vitamini fazlalığı ayrıca kabızlık probleminin ortaya çıkmasına neden olur.
• Ağız kuruluğu yaşandığı için gün içerisinde su içme isteği artar.
• Kan değerlerinde değişimin olmasına neden olan D vitamini fazlalığı ayrıca tansiyon değerlerinin yükselip kalp ritim bozukluklarının yaşanmasına neden olur.

BENZER  Sağlığın Sırrı” Hacamat”

Bu belirtiler gözlemlenmesine rağmen önlem alınmayacak olursa D vitamini fazlalığı özellikle böbreklerin hasar görmesine neden olacaktır. İlk başta böbrek taşı oluşacaktır ve sonrasında böbrek hasarları meydana gelecektir. Yüksek oranda D vitamini alınırsa bir süre sonra böbrek yetmezliği dahi ortaya çıkabilir. D vitamininin her ne kadar fazla olması ciddi zararlara neden olsa da elbette bu vitaminin faydaları da vardır.

D vitaminin faydaları

• Gelişim döneminde kemiklerin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar.
• Kalsiyum ve fosfor emilimini sağlamakla görevlidir.
• Metabolizma hızının ciddi oranda artmasını sağlamaktadır.
• Korkulan bir hastalık olan raşitizm hastalığının ortaya çıkmasını engeller.
• Kanser hastalıklarına karşı vücuda koruma kalkanı olur.
• Kandaki kötü kolesterol değerlerinin düşmesini sağlar.

Çocukların sağlıklı bir şekilde gelişim gösterebilmesi için D vitamini kesinlikle yeterli oranda alınmalıdır. Bazı çocuklar gelişim dönemlerinde yeterli düzeyde D vitamini alamadığından dolayı çeşitli iskelet sistemi problemleriyle yaşamak zorunda kalır. Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için gelişim döneminde gün içerisinde güneşlenmesini sağlayın.

"

D vitamini fazlalığı tedavisi

D vitamini fazlalığı genellikle D vitamini takviyesi yapıldığından dolayı ortaya çıktığı için tedaviye öncelikli olarak alınan D vitamini tabletlerini almayı sonlandırarak başlanır.

Vücutta D vitamini arttığı zaman kanda kalsiyum miktarı artmaya başlar. Bu yüzden D vitamini fazlalığı olan kişilere kalsiyum değeri düşük olan bir beslenme zinciri oluşturulur. Yüksek oranda su verilmesi de tedavi sürecinde önemlidir. Ayrıca vücutta biriken D vitaminini atmak için idrar söktürücü ilaçlar da D vitamini fazlalığı tedavisinde kullanılır. Su alımı böbreklerin zarar görmemesi için önemlidir. D vitamini fazlalığı yaşıyorsanız gün içerisinde yüksek oranda su almaya çalışın.

Yorum yap