İyi Gelen Şeyler

Demir Hangi Besinlerde Bulunur?

Demir, vücutta oksijenin taşınabilmesi için önemli bir mineraldir. Vücudumuz demiri hemoglobin üretimi için kullanır ve hemoglobin kanda oksijenin taşıyan kırmızı kan hücrelerinin bir parçasıdır. Eğer vücudunuzda yeterince demir yoksa, daha az kırmızı kan hücresi üretilir, hemoglobin sayısıyla birlikte organlar ve dokular için hayati önemi bulunan oksijen miktarı da azalır. Bunun sonucu olarak “demir eksikliği anemisi” ortaya çıkar. Demir eksikliğinin derecesine bağlı olarak doktorunuz, demir takviyesi ya da demir bakımından zengin bir beslenme programı önerebilir. Demir minerali bakımından zengin besinleri daha sık tüketerek demir seviyesini önemli oranda yükseltebilirsiniz.

Demir Bulunan Besinler

Gıdalarda “heme” ve “non heme” olarak 2 farklı demir türü bulunmaktadır. “Heme demir” et, balık ve kümes hayvanlarının etlerinden gelir, mide tarafından kısa sürede emilerek sisteme dahil edilir. “Non heme” demir ise bitkisel kaynaklardan gelen demirdir, hayvansal gıdalardan alınan demire göre daha yavaş ve daha az emilir. Rakam vermek gerekirse; hayvansal gıdalardan alınan demirin yaklaşık %30′u, bitkisel gıdalardan alınan demirin ise %2-%10′u vücut tarafından kullanılmaktadır. Bitkisel gıdalardan aldığınız demir oranını arttırmak için, demirin vücut tarafından emilimini arttırdığı bilinen C vitamini bakımından zengin domates, portakal, greyfurt, mandalina gibi meyvelerle ve kırmızı, sarı ve turuncu biberle birlikte tüketebilirsiniz.

Demir Bulunan Et Ürünleri

Sığır eti, kuzu eti, hindi eti, tavuk eti, dana eti, sığır etiyle üretilen şarküteri, kuzu ciğeri, kaz ciğeri, yumurta, sakatat etleri.

Demir Bulunan Deniz Ürünleri

Karides, deniz tarağı, istiridye, ton balığı, sardalya, mezgit balığı, uskumru.

Demir Bulunan Sebzeler

Ispanak, tatlı patates, bezelye, brokoli, fasulye, pancar yaprağı, karahindiba, karalahana, kale, pazı.

BENZER  Protein İçeren Yiyecekler

Demir Bulunan Tahıl Ürünleri

Beyaz ekmek (zenginleştirilmiş), tam buğday ekmeği, zenginleştirilmiş makarna, buğday ürünleri, kepekli tahıllar, mısır, yulaf, çavdar ekmeği, zenginleştirilmiş pirinç.

Demir Bulunan Meyveler

Çilek, karpuz, kuru üzüm, incir, kuru erik, kuru kayısı, kurutulmuş şeftali.

Demir Bulunan Diğer Besinler

Soya peyniri, fasulye, domates, kurutulmuş bezelye, mercimek, mısır şurubu, akçaağaç şurubu.

Demir Eksikliği Tedavisi

Demir eksikliği tedavisinde ilk amaç vücutta depolanan demir miktarını arttırmaktır. Demir eksikliğinin nedenine bağlı olarak izlenecek tedavi yöntemi değişebilir. Örneğin, demir eksikliği kanamalı mide yaraları nedeniyle görülüyorsa demir takviyesine başlamadan önce bu sorunun tedavi edilmesi gerekir. Beslenme kaynaklı demir eksikliğinde ise demir takviyesinden önce beslenme şeklinin değiştirilmesi önerilmektedir. Bu tedavi yöntemleri doktorun tedaviye bakış açısına göre de değişebilir.

Demir bakımından zengin bir beslenme programına geçildikten ya da demir takviyesi kullanmaya başladıktan bir kaç gün sonra olumlu etkiler görülmeye başlar. Ancak kendinizi daha iyi hissetseniz bile düzenli demir alımına devam etmek önemlidir. Bazı durumlarda demir düzeyinin normale dönmesi için 6 ay boyunca demir takviyesi kullanılması gerekebilir.

İleri boyutlardaki demir eksikliğinde önce kan transfüzyonü ile demir değerleri normal seviyelere yakınlaştırıp daha sonra demir takviyesi ve demir bakımından zengin bir beslenme programına geçilebilir.

Demir Eksikliğinde Hangi Belirtiler Görülür?

Kronik yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı ve baş ağrısı demir eksikliğinin en sık görülen belirtileridir. Konsantrasyon eksikliği, sinirlilik hali, baş dönmesi, solgun cilt, kalp çarpıntısı, dil ağrıları, yutkunma zorluğu, nedensiz çatlayan dudaklar diğer belirtiler arasındadır.

Bebeklerde ve küçük çocuklarda demir eksikliğine bağlı olarak konuşma ve yürüme gecikebilir. Büyüme sorunlarının yanı sıra dikkat eksikliği ve sinirlilik hali görülebilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda görülen belirtilerin çoğu tedavi sürecinin başlamasıyla birlikte ortadan kalkar. Ancak zihinsel ve davranış problemleri kalıcı olabilir.

Yorum yap