İyi Gelen Şeyler

Depresyon ve Üzüntü Arasındaki Farklar

Normalde depresyonda olup üzgün olduğunu düşünen birçok insan vardır. Sürekli olarak kendisini aşırı derecede üzgün ve bunalımda hisseden birçok kişi aslında depresyondadır. Depresyonun en büyük belirtisi kişinin kendisini aşırı derecede üzüntülü hissetmesi olduğundan dolayı bu iki kavramı birbirinden ayırmak çoğu zaman zor olmaktadır. Birçok uzman hastalarına aslında depresyonda olduklarını kabullendirmek adına depresyon ve üzüntü arasındaki farklar konusunda araştırma yapmaktadır. Bizler de elimizden geldiğince bu iki kavramı alarak depresyon ile üzüntüyü birbirinden ayırmanızı sağlayacağız.

Depresyonla üzüntüyü ayırt edememek gerçekten de büyük bir sorun olarak kabul edilebilir çünkü aslında ciddi bir durum içerisinde olmamıza rağmen durumun ciddiyetini kavrayamayabiliriz. Böylesine tehlikeli durumlar ortaya çıkabileceğinden dolayı hem genel hem de ruh sağlığımızı güvence altına alabilmek adına kesinlikle depresyonla üzüntü arasındaki farkları bilmemiz gerekiyor.

Üzüntü ve depresyon arasındaki farklar

Üzüntü genel bir insanı duygu olarak kabul edilir. Hepimiz belirli dönemlerde üzüldük ve şüphesiz üzülmeye devam edeceğiz. Üzüntü genellikle kişinin can sıkıcı, zorlayıcı veya hayal kırıklığı yaşamasına neden olan durumlarla karşılaşması nedeniyle oluşur. Can sıkılmasına veya zorlayıcı durumların oluşmasına neden olan faktörler ortadan kaldırılınca direkt olarak kişinin yaşamış olduğu üzüntü duygusu da yok olur.

Depresyon üzüntüyle kıyaslanırsa depresyonun anormal bir duygusal durum olduğu söylenebilir. Depresyon düşüncelerimizi, duygularımızı, davranışlarımızı ve algılarımızı kronik denilebilecek düzeyde etkileyen zihinsel bir hastalıktır. Kişi depresyonda olduğu zaman yaşamış olduğu her şeye üzülür. Yani depresyondaki kişinin üzülmesi için kötü bir durumun ortada olması gerekmemektedir. Genel olarak üzülmeye neden olacak bir durum olmamasına rağmen kişi üzüntü duygusuyla çepeçevre kaplandıysa bu durum kişinin depresyonda olduğunun açık bir kanıtıdır. Kişinin hayatı deyim yerindeyse dört dörtlük olmasına rağmen derin bir üzüntü varsa bu şüphesiz ilgili kişinin depresyonda olduğunu gösterir. Buradan yola çıktığımızda normal üzüntü duygusu ile depresyondaki üzüntü duygusunun tetikleyici bakımından birbirinden farklı olduğunu söyleyebiliriz.

BENZER  Hct Nedir?

Depresyon, insan hayatının her yönünü karanlığa boğarak her şeyi daha az eğlenceli hale getirir, daha az ilginç, daha az önemli, daha az sevimli ve daha az değerli duruma düşmesine sebep olur. Depresyon enerji, motivasyon, sevinç, zevk, heyecan, beklenti, doyum, ilişki ve anlam ifade etme kabiliyetinin ciddi anlamda bozulmasına neden olur. Depresyon ayrıca kişinin sabırsız, öfkeli ve sinir olmasına da neden olmaktadır. Depresyonda olan kişinin bu derin üzüntü duygusundan kurtulması gene kendi elindedir. Eğer kişi aslında hayatının iyi olduğunu, üzülecek bir şeyin olmadığını görüp kabullenirse depresyon kaynaklı olarak oluşan üzüntü de bir süre sonra yok olacaktır.

Depresyonun gerçek belirtileri

Depresyon ve üzüntü arasındaki farkları kavrayabilmek için kesinlikle gerçek depresyon belirtilerinin bilinmesi gerekmektedir. Kişinin depresyonda olduğunu söyleyebilmek adına bu kişiler belirli bir süre gözlemlenmeli ve ortaya çıkan belirtilerin sürekli olarak tekrarlanıp tekrarlanmadığı belirlenmelidir. Aşağıda yer alan depresyon belirtilerinden bir kaçı kişide gözlemleniyorsa ilgili kişinin depresyonda olduğu söylenebilir.

  • Günün büyük bölümünde depresif ve sinir bozucu ruh haline sahip olunması
  • Daha önceden ilgi duyulan ve yapmaktan zevk alınan şeylerden artık keyif alınamaması
  • Yemek yemede zorlanma yani iştahsızlığın görülmesi
  • Uyuyamama, uykuya dalmada zorluk çekme ya da aşırı derecede fazla uyuma
  • Hareket halindeyken kendini huzursuz hissetme
  • Nedensiz bir şekilde sürekli olarak kendini suçlu hissetme
  • Düşünme, odaklanma, konsantrasyon, yaratıcılık ve karar verme becerilerinde zayıflamaların olması
  • Ölmeyi ya da intihar etmeyi düşünmek

Bu saydıklarımız en çok gözlemlenen depresyon belirtileridir. Derin bir üzüntü duygusu içinizi kapladıysa ve yukarıda yer alan belirtilerden bir kaçı sizde varsa ilgili durumun üzüntü değil depresyon olduğu söylenebilir. Bu tip durumlarda bu duygu karmaşasından kurtulmak için kesinlikle bir ruh sağlığı uzmanından destek alınmalıdır. İnsanlar depresyon ve üzüntü arasındaki farklar hakkında bilgilendikçe ilgili sorunlarla mücadele etmek daha kolay hale gelecektir.

BENZER  Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

Yorum yap