İyi Gelen Şeyler

Depresyonun 10 Belirtisi

İnsanın Sahip olduğu duygu durum davranışlarını ve düşüncelerini direkt olarak etkiler. Duygulara hakim olmak mümkündür ancak depresyon nedeniyle ortaya çıkan sorunlarla baş etmek duygulara hükmetmek kadar mümkün değildir. Depresyon belirtileri ortaya çıktığı zaman çoğu kişi bunun depresyon olduğunu anlamaz çünkü aşırı derecede hüzünlü olduğumuz anlardan büyük bir fark yoktur ortada.

İşten çıkarılmak, bir yakınımızı kaybetmek ya da eşimizden ayrılmak derin bir hüzne bürünmemize neden olabilir ancak yaşanılan hüzün ile depresyon karıştırılmamalıdır. Depresyon belirtileri kendisini uzun süre gösterir ve depresyon belirtileri mücadele etmemize rağmen kolay bir şekilde ortadan kalkmaz. Hüzün duygusu ise çeşitli meşgaleler bulunarak bastırılabilir. Hüzün ile depresyonu ayırmakta zorlandığımızdan dolayı sizlere depresyonun 10 belirtisi hakkında bilgi vereceğiz. Depresyonla bireysel olarak mücadele etmek pek mümkün değildir. Bu yüzden bir psikiyatrdan destek almanız gerekmektedir.

Depresyon belirtileri

1) Sağlıklı bir bireyin mutlu olmasını sağlayacak şeyler sizin de hayatınızda varsa ancak buna rağmen mutlu olamıyorsanız bu durum ciddi bir hissizleşmenin olduğunu gösterir. Hayata ilginiz kaybolduysa ve hiçbir şekilde mutlu olamıyorsanız bu durum depresyonda olduğunuzu gösterir. İnsanlar her zaman elbette mutlu olmaz ancak mutlu olmamızı sağlayacak sebepler olmasına rağmen uzun zamandan beri hayattan zevk alamamaya başladıysak bu durum depresyonun var olduğunu gösterir.

2) Depresyonda olan kişiler her zaman olayların en kötü taraflarını düşünür. Olayların pozitif sonuçlanacağını hiç akıllarına getiremediklerinden dolayı genelde içerisinde oldukları durum negatif enerji yaydıklarından dolayı kötü sonuçlanır. Negatif düşünceler kişinin geçmişini sorgulamasına da neden olur ve yaptığı hatalar aklına gelerek sürekli kendini suçlar. Bu durum neredeyse her depresyon türünde yaşanır ve kişinin ruhsal açıdan ciddi zararlar görmesine neden olur.

3) Çoğu depresyon vakasında nedensiz ağlamalar ortaya çıkar. Kişi herhangi bir olumsuz durum olmamasına rağmen birden hıçkırıklar içerisinde ağlamaya başlayabilir. Elbette bu her depresyonda olan kişide görülmez ancak uzmanlar ağlamanın depresyonun şiddetini azalttığını, bu yüzden belirli aralıklarla ağlamanın rahatlamayı sağladığını belirtiyor.

BENZER  Ortodonti Nedir? Hangi Hastalıklarla İlgilenir?

4) Depresyonda olan kişilerin üzerlerinde ciddi bir gerginlik vardır. Bu gerginliğe depresyondan dolayı ortaya çıkan olumsuz düşünceler neden olur. Sıklıkla agresif tavırlar sergilerler ve aşırı derecede hareketli olurlar. Mesela ev içerisinde bile kişinin sürekli olarak volta atması ve ciddi bir gerginlik yaşaması depresyon belirtisidir.

5) Tabi ki depresyonda olan her kişi aşırı derecede gergin olmaz. Bazı vakalarda kişinin hayat enerjisi azalır ve aşırı derecede durgunlaşır. Normalde yaşam enerjisi ile dolu olan birisiyseniz ancak birden bire aşırı derecede hayat enerjiniz kaybolduysa bu durum ruh halinizde belirli olumsuzlukların olduğunu gösterir.

6) Normal şartlarda aşırı derecede hoşunuza giden şeylerden zevk alamamaya başladıysanız bu durum ruhsal sıkıntılarınızın olduğunu gösterir. Depresyonda olan kişiler normalde yapmaktan keyif aldıkları şeylerden keyif almamaya başlarlar. Sosyal yaşamlarında koparak yalnızlaşmayı tercih ederler. Ailesinden bile uzaklaşan kişiler bulunmaktadır.

7) Kişi odaklanma ve hatırlama konusunda sıkıntılar yaşar. Randevuları unutma, yakınları için özel olan günleri hatırlayamama, karşısında yer alan kişinin söylediklerini kavrayamama gibi durumlar depresyonda olan insanların sıklıkla karşılaştıkları sorunlardır. Depresyonda olan kişi bu durumlarla karşılaştığı zaman kendisini bunamış hissedebilir ancak depresyon ortadan kalktığı zaman bu problemler de yok olur.

8) Bazı vakalarda kişi aşırı derecede uyurken bazı vakalarda da uyuyamama problemi görülür. Tüm vakalarda uyku ile alakalı sıkıntılar yaşanır çünkü insanın sahip olduğu duygu durum uykusunu direkt olarak etkiler.

9) Depresyon belirtileri incelendiğinde bazı vakalarda kişinin aşırı derecede yemek yediği, bazı vakalarda ise yemeden içmeden kesildiği görülüyor. Ruh halimizdeki değişimler iştahımızın kapanmasına ya da aşırı derecede açılmasına neden olabilir.

10) Son olarak en çok gözlemlenen depresyon belirtisine değinmek istiyoruz. Depresyonda olan kişilerin büyük bölümü hayatta tat almamaya başlar ve bu durum da ölme isteğinin ortaya çıkmasına neden olur. Depresyonda olan kişilerin büyük bölümü gün içerisinde sürekli olarak intihar etmeyi düşünür. Normal şartlarda ölümden korkan birinin birden bire ölmekten korkmamaya başlaması hatta ölmek istemesi derin bir depresyonun içerisinde olduğunu gösteren ciddi bir belirtidir.

BENZER  Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Bu depresyon belirtileri bizlere derin bir ruhsal sıkıntı yaşadığımız gösteriyor. Bu depresyon belirtileri sizlerde de varsa sorunla kesinlikle tek başınıza mücadele etmeye çalışmayın. Vakit kaybeden bir psikiyatra giderek tıbbi destek alın. Doktorunuzun verdiği bilgileri harfiyen uygulamanız ilgili duygu durum bozukluğundan daha kolay kurtulmanızı sağlayacaktır. Tedavinizin olumlu sonuç vermesi için kesinlikle depresyonda olduğunuzu kabullenin. Depresyonda olduğunu kabullenmeyen kişilerde yapılan tedavilerin uygun sonuç vermesi mümkün değildir. Bu yüzden bu sıkıntıların biteceğine ve eski yaşamınıza geri döneceğinize inanın.

Yorum yap