İyi Gelen Şeyler

Dil Peyniri Kaç Kalori?

Peynir türleri arasında yer alan dil peyniri, en çok sevilen peynir türlerinden birisidir. Dil peyniri kalori değeri birçok peynire oranla yüksek olduğundan dolayı özellikle rejim yapan kişilerin kalori değeri yüksek olan bu peyniri tüketirken dikkatli olmalarında fayda var.

Süt mahsulleri denildiği zaman akla ilk gelen mamullerden kabul edilen peynir, farklı türleri ile sabah kahvaltılarımızın olmazsa olmaz gıdalarından bir tanesidir. Peynir türlerinden birisi olan dil peyniri yumuşak ve leziz bir peynir olarak tüketicilerin en çok sevdiği peynirler arasında yer almaktadır. Koyun sütü ile imal edilen dil peyniri ilkin mayalanır ve peşinden zahmetli bir süreçten sonrasında dil peyniri haline gelir. Dil peyniri tuzsuz, sıhhatli ve leziz yapısıyla özellikle herkesin sevdiği yiyeceklerden birisi olan tost yapımında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

100 gr dil peyniri yaklaşık olarak 330 kalori ihtiva etmektedir. 100 gr dil peyniri günlük kalsiyum gereksiniminin yaklaşık %90’ını karşılamaktadır. Tuzsuz bir peynir olması bakımından hipertansiyon rahatsızları ve süreğen kalp rahatsızları da az oranda yiyebilir. Ama aşırıya kaçmamak gereklidir. Bu peyniri aşırı dozda tüketmek çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilmektedir.

En mühim yapısı tuzsuz özelliği ve bolca lif barındırmasıdır. İyot değerinin az olması çocuklar ve olgun kişiler için rahatça tüketilebilecek bir besindir. Yaklaşık 10 kilo sütten bir kilo dil peyniri imal edilebilmektedir. Kaşar peyniri ve krem peynirden sonrasında en fazla kalori ihtiva eden peynir türlerinden birisi olan dil peyniri yağ, kolesterol, sodyum ve protein ihtiva etmektedir.

100 Gr Dil Peyniri Kalori Miktarı: Ortalama 330 Kaloridir.

Dilli kaşar peyniri, tuzsuz, tel tel olan haliyle kilo kontrolünün olduğu rejimlerde tüketilebilir. Light dil peynirini tercih etmen kilo kontrolü bakımından fazlaca iyi olacaktır. Kalori değeri taze kaşara göre daha da azdır. Tost imalatında tüketilebilir. Ayrıca aşırı derecede lezzetli yapıya sahip olmasından dolayı bu peyniri sabah kahvaltılarınızda tüketebilirsiniz.

BENZER  Çörek Otu Yağının Cilde Ve Saça Faydaları

Dil peyniri bu kadar popüler bir peynir türü olsa da bu peyniri aşırıya kaçmadan tüketmenizi tavsiye ederiz. Özellikle kalbi ile alakalı sıkıntıları olan kişilerin bu peynir türü yerine başka peynirlere yönelmelerinde fayda var. Sağlıklı bir yaşam sürmek adına yediklerinizin ve içtiklerinizin kalori değerlerini hesaplamaya devam edin.

Yorum yap