İyi Gelen Şeyler

Diş Apsesi Nasıl Patlatılır?

Evde apseli dişe ne yapılabilir konusu hakkında araştırma yapmadan önce bilmelisiniz ki dişte apse oluşması ciddi anlamda önemsenmesi gerekilen bir durumdur. Diş apsesi nasıl patlatılır sorusunu soran birçok kişi apseyi ev ortamında patlatmaya çalışmaktadır ancak bu aşırı derecede yanlıştır çünkü gerekli hijyenik ortam sağlanmayacak olursa apse daha da artabilir ve bu durum kalıcı problemlerin dahi ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden dişinizde apse meydana geldiği zaman diş apsesini evde patlatmak yerine tıbbi destek almalısınız. Ayrıca evde diş apsesini kurutmak için çeşitli önlemler de almanız mümkün.

Diş apsesini geçirici yönde etkisi olan besinlerin arasında incir, soğan gibi besinler yer almaktadır. Bu besinler kullanılarak yapılan kürler sayesinde apsenin iyileşmesini sağlamak mümkündür ancak bunlar sadece yardımcı tedavi olarak kullanılmalıdır. Modern tıp dünyasında dişte oluşan apseleri geçirmek için genellikle antibiyotik ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaçların vaktinde alınması sayesinde apse kısa süre içerisinde ortadan kalkar. Bazı diş apseleri aşırı derecede şiştiği için yanağın yarılmasına dahi neden olabilmektedir. Bu tip durumlarda haplar ile apsenin geçirilmesi pek mümkün değildir. Daha çok iğne reçete edilir. Ayrıca apse paylama eşiğine ulaştıysa alanında uzman olan doktor şırınga ile apseyi çekebilir. Yapılan bu cerrahi müdahale sayesinde apse yanağı patlatmadan kurutulabilir. Eğer diş apsesi yanağı yarıp akmaya başlarsa bu durum yanağınızda kalıcı izlerin meydana gelmesine neden olabilir. Bu yüzden diş apsesini önemseyin ve vakit kaybetmeden tıbbi destek alın.

Diş apsesi nasıl patlatılır diyorsanız apselerin genellikle cerrahi müdahaleler ile patlatıldığını söyleyebiliriz. Apsenin yer aldığı kısma doktor neşter vurur ve irinin akmasını sağlar. Bu sayede apse de iner. Tabi ki apseyi patlatmak ilk etapta rahatlamanızı sağlayacaktır ancak kalıcı çözüm elde etmek için patlatma işlemi sonrasında hijyene aşırı derecede dikkat edilmelidir. Patlatma işlemi sonrasında oluşan yarayı iyi bir şekilde koruyacak olursanız tekrardan apse oluşumu meydana gelmeyecektir.

BENZER  MCH Nedir Düşüklüğü Yüksekliği ve Normal Değeri

Apsenin yer aldığı bölgeyi mikroplardan arındırmak yani hijyenik hale getirmek için gün içerisinde tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Tuzlu su bakteri oluşumunu ciddi anlamda engelleyecektir. Özellikle yemek yedikten sonra bakteri oluşumu artar. Bu yüzden gargaralarınızı yemekten hemen sonra yapmaya özen gösterin. Tabi ki sadece tuzlu su ile gargara yaparak bu sağlık problemini sonlandırmak mümkün değildir. Bu yüzden doktorunuz tarafından reçete edilmiş olan antibiyotik etkiye sahip ilaçları vaktinde içmeye özen gösterin. Tüm bunlara dikkat edecek olursanız diş apsesi probleminden kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Diş apsesi nasıl patlatılır konusunda aşırı derecede yanlış bilgiler veren yerler bulunuyor. Bu yerlerde verilen bilgileri uygulayacak olursanız ciddi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Biz www.iyigelenseyler.com olarak doktor tavsiyesi değil de, tecrübelerimizi aktarıyoruz sizlere. Dişinizdeki apse kendi kendine patlayacak dahi olsa kesinlikle tıbbi destek alın çünkü geçmişte meydana gelen vakalara baktığımızda dişindeki apse aşırı derecede artan ve bir süre sonra kansere dönüşen vakaların da yer aldığını görmekteyiz. Doku kaybı yaşamamak adına modern tıp dünyasındaki yöntemleri uygulatmanızda fayda var.

Yorum yap