İyi Gelen Şeyler

Dış Kulak İltihabı Belirtileri Tedavisi

Dış kulak iltihabı, kulağın dış kısmını kulak zarına bağlayan kulak kanalında meydana gelen enfeksiyondur. Tıp dünyasında otitis eksternal ismiyle bilinen bu sağlık problemi halk arasında yüzücü kulağı olarak isimlendiriliyor. Dış kulak iltihabı kulağın suya maruz kalmasından dolayı meydana gelir. Özellikle yaz mevsiminde günün büyük bölümünü yüzerek geçiren kişilerde sıklıkla gözlemlenir. Ülkemizde kulak ile alakalı sağlık sorunlarının büyük kısmı dış kulak iltihabıdır.

Dış kulak iltihabı neden olur?

Yüzme, çok sık banyo yapma ya da banyoda uzun süre kalma dış kulak iltihabına neden olabilir. Kulak kanalında yer alan su bakterilerin daha kolay bir şekilde üreyip çoğalmasını sağlar. Kulak kanalında küçük bir yaralanma meydana gelince de burada yer alan bakteriler dış kulak iltihabının meydana gelmesine sebep olmaktadır. Kulaklık takmak, pamuklu çubuklarla kulakları karıştırmak ya da kulağa parmak sokarak kulağı kaşımak gibi durumlar kulak kanalında yaraların meydana gelmesine neden olabiliyor. Bu yaralara da bakteriler ulaşarak bir süre sonra iltihaplanmanın meydana gelmesine neden oluyor.

Kulaklarında deri soyulması olan kişilerde dış kulak iltihabı bu nedenden dolayı daha fazla görülür. Ciddi derecede çekilmez ağrıların oluşmasına neden olan bu kulak hastalığı kesinlikle tıbbi destek alarak tedavi edilmelidir.

Dış kulak iltihabı belirtileri

Otitis eksterna olarak isimlendirdiğimiz dış kulak iltihabının çeşitli belirtileri vardır. Bu belirtiler gözlemlenirse tedavi sürecini başlatmak için tıbbi destek alınmalıdır. Ayrıca kişinin tedavi süresince bazı şeylere dikkat etmesi iyileşmesi sürecini hızlandıracaktır. Dış kulak iltihabı belirtileri şu şekildedir.

 • Kulağın dışında meydana gelen şişkinlikler
 • Kulakta oluşan kızarıklıklar
 • Oluşan kızarıklığa ek olarak kulaklarda sıcaklık artışının olması
 • Kulakta çekilmez ağrıların oluşması
 • Akıntıya ek olarak tatlı kaşıntıların meydana gelmesi
 • İşitmede zayıflamaların olması ve kişinin seslerin boğuk bir şekilde duyması
BENZER  Sahurda Nasıl Beslenmeliyiz?

Dış kulak iltihabı yüzde, başta ve boyunda şiddetli ağrılara neden olur. Ağılar çok fazlaysa bu durum enfeksiyonun aşırı derecede yayıldığını gösterir. Evde şifalı bitkilerle bu rahatsızlık tedavi edilemeyeceği için tıbbi destek alınmalıdır.

Dış kulak iltihabı riski olan kişiler

Dış kulak iltihabının kulağın uzun süre suyla temas halinde kalması durumunda oluştuğunu belirtmiştik. Bu yüzden yüzücülerde sıklıkla dış kulak iltihabı meydana gelir. Hatta halkımızın bu hastalığa dış kulak iltihabı demesinin temel sebebi de budur. Kirli sularda yüzmek bu yüzden tehlikelidir. Ayrıca havuzda yüzen kişiler kesinlikle havuzun yeterli oranda klorlanmış olmasına dikkat etmeli.

Kulakları sıklıkla temizlemek ve bunu duştan önce yapmak kulakları enfeksiyona açık hale getirir. Kulak kanalının dar olması suyun kulak içerisinde daha rahat bir şekilde kalmasına neden olur. Çocukların kulak kanalları yetişkinlere göre daha dar olduğundan çocuklarda dış kulak iltihabı daha sık meydana gelir. Bulaşıcı bir hastalık olmayan bu rahatsızlık kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olur.

Dış kulak iltihabı tedavisi

Dış kulak iltihabı herhangi bir tedavi uygulanmadan kendiliğinden iyileşebilir ancak bazı vakalar iyileşme göstermediği için bu hastalığın tedavisinde antibiyotik ilaçlar devreye girer. Antibiyotik ve steroid özellikli kulan damlaları kulakta oluşan şişkinliklerin inmesini sağladığı gibi oluşan iltihabın da kurumasını sağlar. Bu tip damlalar yaklaşık olarak 10 gün kullanılır ancak doktor reçetesi olmadan kullanılmaları sakıncalıdır.

Dış kulak iltihabı mantarlardan dolayı da meydana gelebiliyor. Mantar kaynaklı olan dış kulak iltihapları antifungal kulak damlalarıyla tedavi ediliyor. Mantar kaynaklı dış kulak iltihabı bağışıklık sistemi zayıf olan ve şeker hastası olan kişilerde daha sık ortaya çıkar. Tedavi süresince enfeksiyonun ilerlemesini engellemek için kulak kuru tutulmalıdır. Bu sorun kulak ağrılarına neden olduğundan dolayı ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

BENZER  Dünyanın En Sağlıklı İçeceklerinden”Yeşil Çay”

Dış kulak iltihabı nasıl önlenir?

Dış kulak iltihabını evde tedavi etmek mümkün değildir. Bu yüzden ekstra önlemler alınarak iltihap oluşumunun önüne geçilebilir. Özellikle kulağın kuru tutulması enfeksiyon oluşumunu engellemek için önemlidir. Diğer yapmanız gerekenler de şu şekildedir.

 • Duş yaparken ya da yüzerken kulak içerisine su kaçmasını engellemek için pamuk ya da yumuşak yapılı kulak tıkaçları kullanılmalı
 • Yüzerken kulakları da örten başlıklar kullanılmalı
 • Pamuklu çubuklarla ya da kulağa zarar verecek türden aparatlarla kulaklar temizlenmemeli
 • Banyo veya yüzme sonrasında temiz bir havluyla kafa ve kulaklar iyi bir şekilde kurulanmalı

Çocuklarda dış kulak iltihabı

Çocuklar ve suda uzun vakit geçiren kişiler dış kulak iltihabına eğilimlidir. Çocuklarda kulak kanalı yetişkinlere göre daha dardır ve bu durum da çocukların kulaklarında suyun daha rahat bir şekilde birikmesine neden olur. Su da hızlı bir şekilde üreyen bakteriler de dış kulak iltihabına neden olur. Kulak ağrısı, dış kulak iltihabının en çok gözlemlenen belirtisidir. Yaşı küçük olan çocuklar ve konuşamayacak kadar küçük olanlar aşağıda yer alan belirtileri göstermektedir.

 • Kulaklarına dokunarak ağlama
 • Kulaklarını sürekli olarak çekme
 • Nadirde olsa kulaklarda ateşlenme
 • Uyumada zorlanma ve sürekli ağlama
 • Kulaktan normale oranla daha fazla sıvı gelmesi

Dış kulak iltihabı çoğu zaman kendiliğinden iyileşse de kendiliğinden iyileşmeyen vakalarda vardır ve bu vakalarda genelde kulak çevresinde apseler meydana gelir. Meydana gelen bu apselerin içerisindeki iltihap doktor tarafından boşaltılır. Dış kulak iltihabı kulak kanalının daralmasına hatta tamamen tıkanmasına neden olabiliyor. Bu tip durumlar kişinin işitme kaybı yaşamasına hatta işitme yetisini tamamen kaybetmesine neden olabiliyor. Ayrıca nadirde gözlemlense dış kulak iltihabı kulaktaki kıkırdak yapının iltihaplanmasına neden olabiliyor. Eğer bu tip durumlarda tedavi gerçekleştirilmezse ölümle sonuçlanan durumlar dahi ortaya çıkabilir.

Yorum yap