İyi Gelen Şeyler

Dışkıda Sümüksü Sıvı Mukus Görülmesi Nedenleri Tedavisi

Dışkının sindirim sisteminde ilerleyebilmesi için vücut belirli bir miktar sümüksü sıvı yani mukus üreterek dışkının kayganlaşmasını sağlar. Dışkıda belirli bir miktar mukus olması normaldir ancak dışkıda normale oranla daha fazla sümüksü sıvı yer alırsa bu durum bazı hastalıkların habercisi olabilir.

Dışkınızda normalden fazla sümüksü sıvı olursa bu durum sindirim sisteminde bir iltihaplanmanın olduğunu gösterir. Dışkıda sümüksü sıvı mukus görülmesinin nedenleri arasında anal çatlak baş sırada bulunur. Genelde tedavisi de yapılamadığından dolayı kişi ömrü boyunca ağrılar çeker ve dışkısından mukus yoğun miktarda gelmeye devam eder. Peki, dışkıda normal şartlarda mukus olması normalse ne zaman panik yapmamız gerekiyor? Bu soruya uzmanlar mukus çok fazla olursa, gözle sümüksü doku bariz bir şekilde görülüyorsa, mukusla birlikte kan gelme durumu söz konusuysa panik yapmanız gerekmektedir şeklinde cevap verdiler.

Dışkıda mukus olmasının nedenleri

Makat çatlakları: Öncelikli olarak anal iltihaplanma olarak ortaya çıkan ancak önemsenmediğinden dolayı bir süre sonra anal fissür haline gelen makat çatlakları vücudun normalden daha fazla mukus üretmesine neden olur. Makat çatlaklarının tedavisi cerrahi müdahaleler ile gerçekleştirilir ancak ameliyat sonrasında dışkıyı tutamama durumunun ortaya çıkma ihtimali vardır. Bu yüzden makat çatlağı olan kişilerin büyük bölümü cerrahi müdahalelerden uzak duru ve yaşamları boyunca dışkılarında sümüksü sıvı gözlemlenir.

Basur: dışkının çıkış kısmında yer alan damarların genişlemesi sonucunda meydana gelen basur diğer hastalıklarda olduğu gibi dışkıda mukus sıvının artmasına neden olur. Basur makatta kaşıntıların oluşmasına ve kabızlığa neden olmaktadır. Makat bölgesi dışkılama sırasında aşırı derecede zorlandığı için sümüksü sıvı üretimi artar ve dışkıda yoğun bir şekilde sümüksü sıvı olur. Basur tedavisinden sonra basurun etkileri ortadan kalkınca mukus üretimi normale dönecektir.

BENZER  Mide Spazmı Neden Olur Nasıl Geçer?

Kabızlık: kabızlık dışkının aşırı derecede sert olması durumudur. Dışkı sertleştiğinden dolayı dışkının ilerlemesi için üretilen sıvı dışkıya karışamaz ve dışkılama gerçekleştiği zaman gözle sümüksü sıvı bariz bir şekilde görülür. Kişinin az su içmesi, lif oranı düşük bir beslenme zincirine sadık kalması kabızlık sorununu ortaya çıkarır. Lif oranı yüksek besinler tüketip yüksek oranda su içerek kabızlık nedeniyle dışkıdan mukus gelmesini engelleyebilirsiniz.

Gıda zehirlenmeleri: tarihi geçmiş ya da vücudun hassas olduğu gıdaların tüketilmesi dışkıda mukus artmasına neden olur. Ayrıca bu tip durumlarda karın krampları yaşanır. Zehirlenme boyutu yüksekse dışkıda kan da görülebilir.

Enfeksiyonlar: sindirim sistemi içerisinde yer alan organların herhangi birisinde meydana gelen enfeksiyonlar mukus üretimini arttırır. Bu durum da dışkıda mukus gözlemlenmesine neden olur. Sindirim sistemi ile alakalı birçok hastalık sadece dışkı kontrol edilerek tespit edilebilir. Enfeksiyonlar ciddi hastalıkların oluşmasına neden olabileceği için kesinlikle tedavisi yapılmalıdır.

Dışkıda mukus tedavisi

Dışkıda mukus oluşmasına gördüğünüz gibi çeşitli hastalıklar neden oluyor. Bu yüzden dışkıda mukus tedavisi mukus oluşumuna neden olan şeyin tespit edilmesinden sonra başlar. Tedavi süresince sıvı tüketimi aşırı derecede önemlidir çünkü dışkıda olan mukus ciddi oranda sıvı kaybına neden olur. Sindirim ve boşaltım sistemini rahatlatmak için dışkıda mukus tedavisi süresince sıvı alımı önem arz ediyor.

Mukus iltihap nedeniyle ortaya çıkıyorsa sorunun tedavisi antibiyotik ilaçlarla gerçekleştirilir. Ayrıca iltihapları yok etmek için etkili olan zencefil, sarımsak ve fesleğen gibi besinler de tüketilebilir. Kabızlık nedeniyle bir sümüksü sıvı oluşumu varsa lif oranı yüksek olan besinler tüketilip dışkının yumuşak hale gelmesi sağlanabilir. Her ne olursa olsun dışkıda mukus yani sümüksü sıvı olması kanser hastalığının da habercisi olabilmektedir. Bağırsak kanseri gibi kanser türleri mukus oluşumuna neden olur. Bu yüzden dışkıda mukus gözlemlenir gözlemlenmez sorunun neyden ileri geldiğini belirlemek için tıbbi destek alınmalıdır.

Yorum yap