İyi Gelen Şeyler

Dişteki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer?

Dişteki lekelerden kurtulma yöntemleri adı altında çok sayıda paylaşım yapılsa da yapılan bu bilgi paylaşımının büyük bölümü dişteki sarı lekeler içindir. Sizlerin de bildiğiniz gibi dişlerde ayrıca beyaz lekeler de oluşmaktadır. Bu beyaz lekeler aynı sarı lekelerde olduğu gibi diş görünümünü olumsuz etkilediğinden dolayı sizlere dişteki beyaz lekeler nasıl geçer konusunda bilgi vereceğiz. Yapacağımız kısmi yönlendirmeler sayesinde büyük oranda dişinizde yer alan beyaz lekelerden kurtulabilirsiniz.

Dişteki beyaz lekeler üzerinde araştırma yaptığımızda bu beyaz lekelerin sağlık açısından herhangi bir sakıncasının olmadığını ancak görüntü olarak kişinin kendisini rahatsız hissetmesine neden olduğunu öğrendik. Genelde insanlar beyaz lekeleri önemsemiyor olsa da bu görüntü kirliliğinden aşırı derecede olumsuz etkilenip dişlerindeki beyaz lekelerden kurtulmak isteyen kişi sayısı da bir hayli fazladır. Bu beyaz lekelerden ev ortamında kurtulmanız pek mümkün değildir. Bu yüzden kesinlikle tıbbi destek alınmalıdır. Öncelikli olarak beyaz lekelerin oluşmasına neden olan faktörler tespit edilir ve sonrasında tedavi sürecine geçilir. Yapılan çeşitli uygulamalar sayesinde dişteki beyaz lekelerden kurtulmak mümkündür.

Dişteki beyaz lekeler nasıl geçer konusuna değinmeden evvel ilgili problemin neyden dolayı ortaya çıktığına değinmek istiyoruz. Dişteki beyaz lekeler özellikle kişide kalsiyum eksikliği olmasından dolayı ortaya çıkar. Yeterli oranda kalsiyum alınmaması bir süre sonra dişlerin üzerinde beyaz lekelerin oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca diş sağlığı açısından önemli olan bazı vitaminlerin de yeterli oranda alınmaması aynı şekilde dişlerde beyaz lekelerin meydana gelmesine neden olmaktadır.

Dişteki beyaz lekeler genetik faktörlerden dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Ailenizde dişlerinin üzerinde beyaz lekeler olan kişiler varsa sizlerin de büyük ihtimalle dişlerinizde beyaz lekeler oluşacaktır. Bu durum genetik faktörlerden dolayı ortaya çıktığı için kişi ömür boyu bu lekeler ile yaşamak zorunda kalabilir. İlerleyen zaman içerisinde gen biliminde köklü ilerlemeler olursa belki bu soruna neden olan gen üzerinde değişiklikler yapılarak dişlerdeki beyaz lekeler yok edilebilir ancak gen kaynaklı problemleri ortadan kaldırmak için günümüzde herhangi bir gelişme yaşanmamıştır.

BENZER  Kadınların Gizli Hastalığı “PKS” Nedir? PKS’ye Sebep Olan Etmenler Nelerdir?

Bazı durumlarda dişlerdeki beyaz lekeler geçici olarak da oluşabilmektedir. Mesela dişlerinizi düzeltmek için diş teli taktıracak olursanız bu telleri çıkardıktan sonra dişlerinizde beyaz lekeler meydana gelecektir. Bu durum ilgili bölgenin uzun zaman boyunca hava ile temas etmemiş olmasından dolayı meydana gelmektedir. Ayrıca dişlerin üzerine süs amacıyla yapıştırılmış olan taşlar da aynı şekilde dişlerde beyaz lekelerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu tarz faktörlerden dolayı ortaya çıkan şeyler geçici sorunlar arasında yer aldığından dolayı hiçbir müdahale yapmadan ilgili beyazlıklar bir süre sonra kendiliğinden yok olacaktır.

Dişteki beyaz lekelerin tamamen ortadan kaldırılması mümkün değildir. Bazı uygulanan çeşitli ilaç tedavileri ile lekelerin renginde değişiklik yapılabilmektedir ancak bunun etkili bir çözüm yolu olduğunu söyleyemeyiz. Beyaz lekeler sağlık açısından bir sorun oluşturmadığı için tedavi ettirmenize de gerek yoktur ancak illa bu lekelerden kurtulmak istiyorum diyorsanız dişlerine kaplama yaptırabilirsiniz. Yaptıracağınız kaplama dişin üzerini tamamen örteceğinden dolayı dişteki beyaz lekeler de yok olur.

Yorum yap