İyi Gelen Şeyler

Diz Ağrısı Nedenleri Tedavisi

Diz ağrısı, insanların doktora sıklıkla gitmesine neden olan kas iskelet sistemi hastalıklarındandır. Günümüzde insanlar gün içerisinde eskisine oranda daha aktif olduğu için siz ağrısı yaşaya kişi sayısı her geçen gün artıyor. Diz ağrısı çeşitli spesifik nedenlere bağlı olarak ortaya çıktığı gibi tedavi edilmesi de karmaşıktır. Bu ağrıların ortadan kaldırılması için öncelikle sorunun neyden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekmektedir.

Bacakta yer alan dizin en temel görevi, ayak bilekleri ve kalçalarla birlikte vücudun ağırlığını dengelemek ve taşımaktır. Basit bir mekanizma gibi görünen diz bükülme ve döne özelliklerine sahiptir. Tabi ki diz sadece kendi başına bu görevleri yerine getiremez. Kemikler, bağlar, tendonlar ve kıkırdak yapılar bu eylemlerin gerçekleştirilmesinde aktif görev alır. Diz eklemi toplamda 4 kemikten meydana gelir. Femur adı verilen yapı eklemin en üst kısmında yer alır. Diz kapağı femurun hemen ön kısmında yer alır. Daha bu mekanizma sisteminde yer alan çok sistem bulunmaktadır ancak kafanızı karıştırmamak için öncelikli olarak diz ağrısı hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Diz ağrısı nedir?

Diz ağrısı, dizde yer alan kemik yapılarında meydana gelen sorunlardan dolayı oluşan yaygın bir sağlık problemidir. Diz ağrısı genellikle yaşı ilerlemiş kilerde ortaya çıkan bir sorunmuş gibi algılansa da bu sorunun her yaştaki kişide görülmesi mümkündür. Oluşan ağrılar hafif düzeydeyse kimi zaman tedavi edilmesine gerek yoktur ancak oluşan ağrılar şiddetliyse yaşam kalitesinin düşmemesi için kesinlikle tedavisi yapılmalıdır.

Diz ağrıları, akut yaralanmadan tutun da tıbbi komplikasyonlara kadar birçok nedenden dolayı meydana gelebilir. Bazı diz ağrıları dizin sadece belirli bir kısmında oluşabileceği gibi mevcut ağrı dizin tamamında da meydana gelebilmektedir. Diz ağrısı meydana geldiği zaman kişi hareket etmekte zorlandığı için oluşan bu ağrıların fiziksel kısıtlamalara neden olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan fizik muayeneleri sonrasında ağrıların neyden kaynaklandığı tespit edilebilir. Diz ağrısına neden olan faktörler sabit olmadığı için ağrı tedavisi altında yatan nedenlerin ortadan kaldırılmasıyla gerçekleşir. Birçok vaka yapılan fizik tedaviler ile iyileştirilebilir ancak cerrahi müdahaleler gerektiren vakalar da vardır.

BENZER  Narın Faydaları Nelerdir?

Diz arısı belirtileri

Diz ağrısının yeri, sorunun meydana geldiği bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Bir enfeksiyon meydana geldiyse ağrı dizin tamamında olabilir. Menüsküs gibi bir problemden dolayı ya da kırılmadan dolayı bir ağrı oluştuğunda bu ağrı sadece belirli bir bölgede oluşur. Oluşan basit ağrılar bir süre sonra artabileceği gibi kısa süre içerisinde ortadan da kalabilir. Hatta oluşan basit ağrılar bir süre sonra şiddetlenerek kişinin sakat kalmasına neden olacak bir problemin oluşmasına dahi neden olabilmektedir. Şimdi sizlere çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan diz ağrısı belirtileri hakkında bilgi vereceğiz.

 • Dizde meydana gele dengesizlikten dolayı yürümede zorlanma.
 • Bağlardan kaynaklanan problemlerden dolayı yokuş aşağı inmede ve yokuş yukarı çıkmada zorluk çekilmesi.
 • Dizde kilitlenme olması. Kişinin hiçbir şekilde dizini hareket ettirememesi.
 • Diz bölgesinde kızarıklıklı ve şişkinlik oluşması.
 • Dizin katlanması ve istenilse bile diz düz bir şekilde tutulamaması.

Bu durumlar dizde ağrıyla ortaya çıkıyorsa ciddi bir sorun olduğunu göstermektedir. Bu tip durumlarda da vakit kaybetmeden doktora görünmek gerekmektedir. Bu sayede basit sorunların ilerlemeden tedavisi gerçekleştirilir.

Diz ağrısı neden olur?

Dizde ağrı yaralanmalar, mekaniksel sorunlar, artrit türleri ve diğer sorunlardan dolayı meydana gelebilir. Ağrının tedavisinin gerçekleştirilmesi için ağrıya neden olan sorunun tespit edilmesi gerekmektedir.

 • Yaralanmalar: Dizde meydana gelen sakatlanmalar, diz eklemini çevreleyen bağları, tendonları, kıkırdakları ve dizde yer alan kemikleri etkileyebilir. Bu da dizde ağrıların oluşmasına neden olur. Dizde ağrı oluşmasına neden olan çeşitli yaralanma türleri vardır. Bunlar arasında kemik kırıkları ve menüsküs yırtıkları en fazla görülen diz ağrısı sebeplerindendir. Şimdi bunların neden olduğu ağrı türlerini detaylarıyla ele alalım.
 • Ön çapraz bağ yırtılması: diz kemiğinin kalça kemiğiyle etkileşim kurmasını sağlayan ön çapraz bağlarda yırtılma olması, çekilmez diz ağrılarının oluşmasına neden olur. Özellikle futbol, basketbol ve diğer spor dallarıyla ilgilenen kişiler ani olarak hareket ettiklerinden dolayı bu kişilerde ön çapraz bağ yırtılması kaynaklı diz ağrılarına daha fazla rastlanır.
 • Kırıklar: dizde yer alan kemikler çeşitli nedenlerden dolayı kırılabilir. Kemik kırıkları dizde ağrının oluşmasına neden olur. Özellikle motosikletle kaza geçiren kişilerde sıklıkla diz kemiği kırılmaları meydana gelmektedir. Ayrıca kimi zaman kişinin kemik yoğunluğu azsa, ters bir adım atma sonucunda da diz kemiklerinde kırılmalar olabiliyor.
 • Menüsküs: dizde yoğun ağırlık olduğu zaman aniden diz bükülecek olursa bu durum menüsküs yırtılmasına neden olur. Menüsküs sert kıkırdak yapıdadır ve eklem dizde yer alan kemiklerin arasında adeta bir amortisör görevi görmektedir. Menüsküs yırtılması diz ağrısına neden olduğu gibi kişinin hareketlerinde kısıtlamaların olmasına da neden olur.
 • Tendinit: bu durum meydana gelen yaralanmalar sonucunda tendonlarda iltihaplanma olması nedeniyle meydana gelir. Özellikle diz bölgesine ağır yük bindiren kişilerde tendinit sorunu daha fazla görülür. Bisiklet süren kişilerde ve koşucularda sıklıkla tendinit problemi ortaya çıkmaktadır.
 • Zorlanma: dize normale oranla daha fazla yük binmesi dizde yer alan kemiklerin ve bağların aşırı derecede gerilmesine neden olabilir. Bu gerilmeler dizde ağrının oluşmasına neden olur ancak korkulacak bir durum yoktur çünkü diz yeterli oranda dinlendirildiği zaman zorlama kaynaklı oluşan ağrılar da yok olacaktır.
BENZER  İbrahim Saraçoğlu’ndan “Soğan Kürü”

Diz ağrısı tedavisi

Diz ağrısının tamamen ortadan kaldırılması yani tedavisi için ilk olarak ağrının neyden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Ne tür problemden olursa olsun oluşan tüm diz ağrılarında ağrının geçmesi için kişinin dizini dinlendirmesi gerekmektedir. Ağrı olduğu zaman diz zorlanmaya devam edilirse bu durum ağrıların artmasına neden olacaktır. Eğer ağrının neyden kaynaklandığı bilinmiyorsa, ciddi şeylerin de olabileceği akla getirilmeli ve doktora gidilmelidir.

Diz ağrısına ek olarak dizde şişkinlik meydana gelirse soğuk uygulama yapın. Dizinize yapacağınız soğuk uygulama şişliğin inmesini sağlayacaktır. Ayrıca iltihaplanma gibi bir durum söz konusuysa bu soğuk uygulama ağrılarınızın hafiflemesini sağlar. Dizde ağrı meydana geldiği zaman eğer siz uzun süre hareket ettirilmezse bu durum dizde kireçlenmelerin oluşmasına neden olabilir. Bu tip durumlarda diz ağrısını geçirmek ve dize eski fiziksel özelliklerini kazandırmak için fizik tedavi uygulanmalıdır. Dizde iltihaplanma varsa genellikle antibiyotik ilaç tedavisi uygulanır. Reçete edilen ilaçlar vaktinde kullanıldığı zaman iltihap kurur ve bu sayede diz ağrısı ortadan kalkar. Menüsküs, kemik kırılması ya da çapraz bağların yırtılması gibi durumlar kimi zaman çeşitli ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılsa da bu tip durumlarda genellikle tedavi cerrahi operasyonlarla gerçekleştirilir.

Yorum yap