İyi Gelen Şeyler

Doğal Güneş Kremi Yapımı

Bitkisel güneş kremi yapımı oldukça kolay, zahmetsiz bir işlemdir. Evde güneş koruyucu kremi yapmak isteyenler için hazırladığım yazıda, spf hesaplamada vardır. Spf yani güneş koruyucu faktörü olarak bilinir. Her cilt tipinin kremsiz güneşte kalacağı süre vardır. Spf oranı buna göre hesaplanır. Sizde kendi cildinizi vereceğim formül ile hesaplayabilirsiniz. Tabii öncelikle kremin yapılış aşamasına geçmek istiyorum. Formül ve bütün cilt tiplerinin detayını en aşağıya yazacağım. Yaptığımız kremin koruma faktörü 30 civarıdır.

Evde Güneş Kremi Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 1. Dört yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 2. Dört yemek kaşığı karite yağı
 3. İki çay kaşığı kadar balmumu/rendelenmiş olsun
 4. Bir yemek kaşığı susam yağı
 5. Bir çay kaşığı E vitamini /kapsül olarak temin edebilirsiniz.
 6. 10-12 damla okaliptüs yağı
 7. İki yemek kaşığı çinko oksit/ eczanede bulabilirsiniz. Malzemelerden en önemlisi budur. Spf değerini yüksek olsun diyorsanız daha fazla katabilirsiniz.
 8. Kavanoz /yapılan karışımı saklayacağınız kavanoz.

Malzemeleri temin ettiğinizi varsayarak hemen anlatıma geçeyim. En başta Hindistan cevizi yağı, karite yağı ve balmumunu karıştırıp benmari usulü ile eritin. Bunla uğraşamam diyenler mikrodalga ile eritebilir. Tabii dikkatsiz davranıp başınıza iş almayın. En fazla 20 saniye mikrodalgada ısıtın.

Çıkan karışıma çinko oksit ekleyelim. 2 yemek kaşığı eklerseniz 30 civarı koruma sağlar. Bu orana göre dilediğiniz gibi ekleme yapabilirsiniz. Oksiti ekledikten sonra iyice karıştırın ve kavanozun kapağını kapatın. Kapak kapandıktan sonra ortalama beş dakika boyunca çalkalayın. İyice çalkaladıktan sonra kapağını açmayarak 5 dakika bekleyin. Bekleme işleminden sonra kapağı açıp geride kalan malzemeleri ekleyin. Ekledikten sonra tekrar çalkalayıp buzdolabınıza katın.

BENZER  Ceviz Sabunu Nasıl Yapılır?

Doğal Güneş Kremi Kullanımı

Güneşe çıkmadan en az 10 dakika önce istediğiniz bölgeye sürün. Dikkat edilmesi gereken tek bir nokta vardır oda;  çinko oksitte nano-tanecik olmaması. Anlamanız için fiyatın pahalı olması yeterlidir. Fiyatı pahalı olduğu zaman nano-tanecikli oluyor. (en basit haliyle anlattım)

SPF Nedir? Nasıl Hesaplanır?

SPF güneş koruma faktörünün kısa ismidir. Cilt tiplerine göre hesaplanır. Formülü vardır. Bu vereceğim formül ile herkes kendi cilt tipinin spf değerini bulabilir.

Cilt Tipine Göre Güneşte Kalınması Gereken Süre

 1. Açık tenli çok hassas cilt tipi/ bu tip ciltler en çok 5 ila 10 dakika arasında güneşte kalabilir.
 2. Açık tenli hassas cilt tipi / bu cilt tipi de en fazla 10 ila 20 dakika arasında güneşte kalabilir.
 3. Buğday tenli normal cilt / en fazla 15 dakika ila 25 dakika ile sınırlıdır.
 4. Esmer ten hassas cilt / buda en çok 20 ila 30 dakika arasındadır.
 5. Zenci tip / bu tipler yanmaz ama cilt kanseri olabilirler.

Güneş kreminin spf hesabı şu şekilde olur. Yukarda kendi cilt tipinize göre güneşte kalma süreniz var. Bu süreyi güneşte kalacağınız rakam ile çarpacaksınız. Yani, 2 saat güneşte kalacak bir insan için formül; 120 dakika/15 dakika (yani 3. Cilt tipine göre) 120 dakika’yı 15 e bölüp çıkan sonucu 1.33 ile çarpıyoruz. Sonuç 120/15 =8 x 1,33 10,64 yani 10 spf yetiyor.

Yorum yap