İyi Gelen Şeyler

Doğal Yöntemlerle Bağışıklık Sistemini Güçlendirme

Bağışıklık sistemi güçlendirme tarifine geçmeden önce, bağışıklık sistemi hakkında detaylı bilgi vermek istiyorum. Bağışıklık sistemi, dış faktörlerden gelen saldırıları önlemeye, korumaya yarayan bir sistemdir. Bunu şöyle düşünün. Bir firmanız var, özel güvenlik elemanları aldınız. 7 gün 24 saat koruma sağlarsanız, hırsız girme ihtimali ne olur? Bağışıklık sistemi de tıpkı bu şekildedir. Kendim sürekli hasta olan biriyim. Doktor, bağışıklık sistemimden yakınıyordu. Hapşırma, alerjik rinit, saman nezlesi gibi birçok hastalık yaşıyordum. Bir gün habertürk tv’de Dr. Suat Arusan hocamıza denk geldim. Balçiçek İlter hanımın programına konuk olmuş, engin bilgilerini paylaşıyordu.

Bu konularda birçok doktor fazla bilgi vermez, kendi reklamını yapmak için çabalar. Ancak Suat hoca, böyle hocalardan değildir. Kendisini severim, daha önceki programlarını da izliyordum. Programda bir tarif verebilir miyim diye sordu. İlter, tabi ama önce şu sorumuzu cevaplayalım dedi. Her neyse, laf araya girdi mi hocamız çıkamıyor. Nitekim üzerinden bir süre geçtikten sonra hatırladı! Dedi ki; bu vereceğim tarifi yapıp, sabah akşam tüketenler “hasta” olmazlar. İddia ediyorum! Aynı zamanda yaptığım araştırmalar neticesinde, aşağıda vereceğim tarifin cilt sağlığı /deri üzerinde olumlu etkileri de vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirirken, cildinde güzel olmasını sağlayacağız.

Şifalı Bitkiler İle Bağışıklık Sistemini Güçlendirin

Malzemeler:

 1. 100 gram toz zencefil
 2. 100 gram toz zerdeçal
 3. 100 gram çörekotu (dövülmüş alın)
 4. 100 gram tereyağı
 5. 1 kg bal

Malzemeleri temin ettikten sonra şöyle bir görüntü olmuş olacaktır.

Burada dikkat edilecek iki nokta vardır. Bal ve tereyağı hakiki olmalıdır. Buna özen gösterin. Birçok markette katkı maddeli bal var, onları almayın. Araştırın, tadına bakın. Güvenilir bulduğunuz yerleri tercih edin. Ben tereyağını pınar olandan kullandım. 200 gram tereyağı 7 lira. Bal olarak ta Sivas balı kullandım.

BENZER  Balın Faydaları

Şimdi malzemeleri topladıktan sonra, büyük bir kabın içine ilk olarak tozlarımızı dökelim. Daha sonra tereyağını benmari usulü eritelim.  Daha sonra tozlarımızın üzerine tereyağını dökelim. Tereyağını da döktükten sonra, en son balı katıp, karıştırıyoruz. Güzel bir macun olmalıdır. İyice birbirine karışmalıdır. Yapıldıktan sonra muhtemel olarak görünümü şu şekilde olacaktır:

Şimdi Suat hocamıza göre sabah akşam bir tatlı kaşığı tüketiyoruz. Eğer fazla olduğunu düşünüyorsanız, bir tatlı kaşığı sabah olacak şekilde tüketin. Ben bir tatlı kaşığı macunu direkt ağzıma atıp, üzerine bir bardak su içiyorum. Tavsiyem budur. Çay olarak tüketmek isteyenlere tavsiye etmem. İçmesi çok zor oluyor. Oldukça basit bir şekilde anlattım. Şimdi malzemelerin faydalarına da tek tek bakalım.

Toz Zencefilin Faydaları

Toz olarak kullanılan bu baharat, birçok yemek, salata grubunda tüketilebilir. Hayal gücünüze, damak zevkinize bağlı olarak tüketebilirsiniz. Maddeler halinde faydasına geçelim.

 1. İltihap giderir
 2. Romatizma ağrılarını yok eder
 3. Kanser önleyicidir
 4. Üreme sistemine iyi gelir
 5. Bağışıklık sistemini güçlendirir
 6. Akciğer bronşlarını temizler
 7. Sivilcelere iyi gelir
 8. Adet sancısını hafifletir
 9. İyi bir ağrı kesicidir

Daha nice faydaları eminim vardır. Ben sizlere halk arasında bilinen, faydalarından yararlanılan kısmı paylaştım. Şimdi diğer malzememize geçelim.

Toz Zerdeçalın Faydaları

Çin, Hindistan gibi ülkelerde yetişir. İsmi ise ülkemizde zerdeçal, diğer ülkelerde ortak olarak hint safranı olarak bilinir. İki türlüdür, bizlere lazım olan toz olanıdır. Şimdi sizlerle paylaşacağım sıralı maddeler, birçok dünya çapınca üniversitede rapor olarak işlenmiştir. Hemen bu faydalı kısma geçelim.

 1. Kanserle savaşır
 2. İltihap giderir
 3. Ciltte oluşmuş yaralara iyi gelir
 4. Ağrı kesicidir
 5. Sindirim sistemine iyi gelir
 6. Beyne iyi gelir
 7. Kalın bağırsağa iyi gelir
 8. Kalbe iyi gelir
 9. Karaciğere iyi gelir

İyi gelir diyorum ya, birçok faydası vardır. Makaleyi uzun tutmamak için kısa olarak yazıyorum. Bu faydalar, birçok üniversite tarafından doğrulanmıştır. Şimdi ise üçüncü malzememize geçelim.

BENZER  Asitli Yiyecekler Nelerdir?

Çörek Otunun Faydaları

Bütün dünyada yaygın olarak tüketilir. Ölümden başka her şeye faydası olduğuna inanılır. Bu konuda hadis-i şerif şöyle der:

“Ölüm dışında hiçbir hastalık yoktur ki, çörek otunda onun için bir deva bulunmasın.” Buhari

Birkaç ayette de vardır. Bal, zeytin, çörekotu, incir gibi gıdalar övülür. Kısacası, faydalarının bunlarla garantilenmiş olması bizim için daha da umut vericidir. Tabii, tıp ilerledi, bütün bu faydalarının şuan bilimsel kanıtları vardır. Bizim kutsal kitabımız bunu 1400 yıl önce haber vermiş.

Şimdi çörek otunun faydalarına maddeler halinde geçelim.

 1. Bağışıklık sistemini güçlendirir
 2. Mikropları yok eder
 3. Gripten, nezleden korur
 4. Astım hastalarına iyi gelir
 5. Üst solunuma iyi gelir
 6. Hastalıkların tamamına faydası vardır
 7. Alerjiye iyi gelir
 8. Kan şekerini düzene koyar
 9. Prostat kanserine iyi gelir
 10. Rahim kanserine iyi gelir
 11. Meme kanserine iyi gelir
 12. Bakterilerle savaşır
 13. Romatizmaya iyi gelir
 14. Mide ülserine iyi gelir
 15. Mide ağrılarına iyi gelir
 16. Reflüye iyi gelir
 17. Ülser ve gastrit rahatsızlıklarına iyi gelir
 18. Karaciğer yağlanmasına iyi gelir (omuzlarda vs. tomurcuklar çıkıyor, belirtisi bu)
 19. Kolesterolü düzenler
 20. Basura iyi gelir
 21. Saçların beyazlanmasını engeller
 22. Saçlara iyi gelir
 23. Diş ve diş ağrılarına iyi gelir, diş etini temizler, dişteki iltihaplara iyi gelir
 24. Kalbe iyi gelir
 25. Egzamaya iyi gelir
 26. Şeker hastalığına iyi gelir

Daha sayamadığım, yazamadığım onlarca faydasının olduğuna eminim. Şimdi ise dördüncü malzememize geçelim.

Tereyağının Faydaları

Bu konuyu daha önce yazdım. Canan Karatay hocamızın tereyağlı çay için demesiyle beraber, güzel bir  tereyağlı çay makalesi yazdım.

Yazımızda tereyağı ile ilgili detaylı bilgiler var. Hepsi araştırma konusudur. Bu konumuzda da yazmamak gibi olmasın, listeler halinde faydalarından bahsedelim.

 1. Mideye iyi gelir
 2. Kardiovaskuler hastalıklara iyi gelir
 3. Tiroid bezlerine iyi gelir
 4. Kanser önleyicidir (hepsi)
 5. Doğal antioksidan özelliği ile hastalıkları yener
 6. Eklem ağrılarına iyi gelir
 7. A vitamini deposudur
 8. Göz hastalıklarına iyi gelir
 9. Miyoplara iyi gelir
 10. Kemik sağlığı için gereklidir.
BENZER  Organik Gıdalar

Son malzememize geçiyoruz.

Balın Faydaları

Yazımın başında yazdığım gibi, balın orijinal olmasına özen göstermelisiniz. Ufakta olsa bal hakkında maddeler halinde faydalarından bahsedeyim.

 1. Bağışıklık sistemini güçlendirir
 2. Kalp hastalarına iyi gelir
 3. İdrar kesesi enfeksiyonlarına iyi gelir
 4. Grip ve hazımsızlığa iyi gelir
 5. Diş ağrılarına iyi gelir
 6. Kısırlığa iyi gelir
 7. Mide ve ülsere iyi gelir
 8. Mide gazını geçirir
 9. Saçlara faydalıdır
 10. Öksürüğe iyi gelir
 11. Yaşlanmaya karşı iyi gelir
 12. Soğuk algınlığına iyi gelir
 13. Sivilcelere iyi gelir

Gibi belki yüzlerce faydası vardır. Kısa tuttum, direkt ayet paylaşıyorum.

Kur’an’da geçiyor: Nahl 68-69

“Rabbin, balarısına şöyle vahyetti: Dağlardan evler edin, ağaçlardan ve insanların kurdukları çardaklardan da. Sonra, meyvaların her türünden ye de boyun bükerek Rabbinin yollarına koyul. Onun karıncıklarından, renkleri çeşit çeşit bir içecek çıkar ki, insanlar için onda şifa vardır. Derin derin düşünen bir topluluk için, bunda kesin bir mucize var.”

Not: hamileler, emziren annelere bu karışım önerilmiyor. Birkaç uzman hekim ile görüşüp bu konuyu detaylandıracağım. Şimdilik bu şekilde olsun.

İşte bu! Makalemizin sonuna geldik. Detaylı anlatmaya çalıştım. Aklınıza takılan her şeyi yorum bölümünden sorabilirsiniz. Herkese sağlıklı günler dilerim.

1 yorum